Întrebare recomandată | Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 a întrebat:

Acum cateva ore am avut o conversatie cu un amic despre sentimentul de "deja vu"..Si cea mai logica explicare pe care o gasesc ar fi cea a unei vieti anterioare, desi suna stupid.
Multa lumea considera asta un lucru banal dar, cel putin eu, am momente cand stau si incerc sa gasesc o alta explicatie a acestui sentiment.
Voi ce credeti?

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din câte am înţeles, Deja Vu-ul apare ca o consecinţă a unei percepţii întârziate a creierului - un fel de bug de care nu suntem conştienţi, care ne face să primim informaţia cu o mică întârziere de una dintre emisfere, ceea ce crează o impresie că am mai trăit acel ceva în trecut.

Sau, în unele cazuri, este vorba despre o informaţie stocată în incontient despre care conştientul nu mai este conştient demult, informaţia care se intersectează cu un prezent foarte asemănător, ieşind parţial la suprafaţă, creând astfel efectul de Deja Vu.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

De ce am senzatia ca acest ''Deja Vu'' este un simptom ce duce catre Alzheimer/ paranoism? thinking

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Probabil pentru că are un dram de logică.
Dacă Deja Vu-ul este un fel bug, teoretic, poate fi un semn vreunei boli legate de memorie, dar practic, probabil s-ar fi făcut deja o legătură de către cercetători, dacă ar fi existat una.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru Exilee):

Alzheimer-ul este de fapt o dementa, cu tulburari comportamentale si nerecunoasterea persoanelor din jur. Si poate cei care sufera de aceasta boala au uneori, cred ca mult maid es decat avem noi, oamenii normali, acest sentimenthappy

| Exilee a răspuns (pentru Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0):

Ma, odata de doua ori, este acceptabil aceasta ''stare''.
Daca e deja mai mult de 3 ori, atunci clar ca suferi de o boala.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru Exilee):

Depinde si cat de des ai aceste stari happy

| Shammal a răspuns:

Eu descriu sentimentul de deja vu ca o amintire din viitor, practic iti aduci aminte un eveniment in timp ce il traiesti;
nu cred ca putem aduce idea de viata anterioara pentru ca evenimentul (locatie, oameni...) se petrece in viata asta
nu e banal, ce inteleg eu de aici e ca timpul nu e chiar atat de liniar si putem sa accesam portiuni din viitor asa cum facem cu trecutul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shammal):

Corect

| Dreamer a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare... sunt constient totusi ca in ADN-ul nostru este scrisa istoria stramosilor nostri, ceea ce au facut, ceea ce au vazut si poate cumva, in mod inconstient reusim sa accesam fragmente din acele memorii astfel incat par ale noastre.

| valentingb a răspuns:

Ooo,da, foarte logic. laughing Logica se bazeaza pe fapte, pe real, pe tangibil.
Uite o explicatie data de un neurolog, din pacate am uitat numele lui. Uneori, una din cele doua emisfere cerebrale proceseaza informatia primita cu o mica intarziere, ceea ce duce la senzatia de Deja-vué. O emisfera percepe realitatea acum, cealalta la o secunda dupa, si paf! ai senzatia ca ai mai vazut candva, ceva. Asa si este, ai mai vazut, dar tot atunci. Unora li se intampla mai des din cauza sanatatii, lipsa unor nutrienti, incetinirea gandirii, sau poate o problema nervoasa, cum ar fi intarzierea transmisiei semnalelor electrice intre neuroni.
Nu pare mai logic? Sigur, nu stiu daca e corect, dar decat sa crezi intr-o viata anterioara. Oricum sunt sigur ca nu stii care e treaba cu reincarnarea, e complet diferit budismul, fata de ceea ce stiu europenii despre budism. De asta, iti recomand sa citesti articolul despre budism pe Wikipedia.org, este unul special, de o calitate impresionanta. Daca esti interesata, sigur...

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru valentingb):

Nu neaparat explicatie logica. poate m.am exprimat gresit. Dar oricum, parerile sunt imparite happy
A fost doar o simpla curiozitate de care m.am lamurit, intr'un fel.

| valentingb a răspuns (pentru Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0):

Si eu glumeam. Dar m-am exprimat gresit. laughing Vezi, suntem egali! happy Sigur, mai sunt n variante, asta pentru ca nu se stie de fapt adevarul. Se mai crede ca am fi pe sistem automat, vedem ceva si comparam cu o situatie similara, astfel nu mai trebuie sa gandi orice, putem actiona corect fara sa gandim. Am gandit o data, acum doar repetam. Dar de obicei in situatiile de deja-vué, toata lumea face altfel, frica laughing

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru valentingb):

Gluma, ne gluma. Intr-un fel poate avea sens ce spui tu. Dar am citit si cateva pareri despre acest sentiment si toate sunt diferite. Si e [greu, nu cred ca ar fi cuvantul potrivit, dar altfel in acest moment nu stiu cum sa ma exprim altfel] sa crezi ceva.

| valentingb a răspuns (pentru Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0):

Fiecare cu Aliluia! happy Cata vreme nu s-a stabilit cauza exacta, ne dam toti cu presupusul. Ti-ai schimbat numele? Era mai frumos... sad

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru valentingb):

Chiar as vrea sa aflu cauza si cred ca o sa port o discutie cu profesoara de fizica pe tema asta si eventual cu un preot\calugar.hee hee probabil, era mai frumos. Dar intr-un fel prefer sa fiu anonima si cu vechiul nume puteam fi recunoscuta, cred thinking

| BeyondTheMusic a răspuns (pentru Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0):

Preot\calugar? Ai înebunit? laughing)) Şi profa de fizică? Gândeşti? De la ăştia vrei tu răspunsuri de genu? Lasă bulangii de preoţi că îl bagă imediat pe D-zeu şi te lămureşte sau mai bine zis, te lasă în ceaţă, profa de fizică nu o să ştie. Cred că dacă spuneai că îţi întrebi câinele sau pisica vedeam mai multă inteligenţă decât preot sau călugăr rolling on the floor) Trist dacă acolo îţi cauţi tu răspunsurile la întrebări de genu. :3

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru BeyondTheMusic):

Cred ca tu esti ala care a innebunit, sau cel putin nu vad ce e anormal in astahappy
In primul rand eu una chiar sunt curioasa cum explica religia acest sentiment si-n al doilea rand nu cred ca esti in masura sa ma judeci pentru alegerile melewinking

| stanly7 a răspuns:

The psychologist Edward B. Titchener in his book 1928 A Textbook of Psychology, explained déjà vu as caused by a person having a brief glimpse of an object or situation, before the brain has completed "constructing" a full conscious perception of the experience. Such a "partial perception" then results in a false sense of familiarity.[1] The explanation that has mostly been accepted of déjà vu is not that it is an act of "precognition" or "prophecy", but rather that it is an anomaly of memory, giving the false impression that an experience is "being recalled".[2][3] This explanation is supported by the fact that the sense of "recollection" at the time is strong in most cases, but that the circumstances of the "previous" experience (when, where, and how the earlier experience occurred) are uncertain or believed to be impossible.
As well, as time passes, subjects may exhibit a strong recollection of having the "unsettling" experience of déjà vu itself, but little or no recollection of the specifics of the event(s) or circumstance(s) which were the subject of the déjà vu experience itself (the events that were being "remembered"). This may result from an "overlap" between the neurological systems responsible for short-term memory and those responsible for long-term memory, resulting in (memories of) recent events erroneously being perceived as being in the more distant past. One theory is the events are stored into memory before the conscious part of the brain even receives the information and processes it.[4] However, this explanation has been criticized that the brain would not be able to store information without a sensory input first. Another theory suggests the brain may process sensory input (perhaps all sensory input) as a "memory-in-progress", and that therefore during the event itself one believes it to be a past memory. In a survey, Brown had concluded that approximately two-thirds of the population have had déjà vu experiences.[5]
wikipedia

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Folosim doar o treime din capacitatea creierului, totusi trebuie sa realizam ca multe lucruri care ne socheaza sunt rodul unor smecherii, falsuri.Deja-vu e rodul multitudinii de informatii acumulate in memorie,si care,in anumite imprejurari,formeaza, impreuna cu o amintire reala, o imagine, transpunand-o undeva, in trecut.Ca un puzzle.Asa cum ne apar in unele vise evenimente bizare.

| xBya a răspuns:

Chestia cu reincarnarea/viata anterioara e o prostie. Numai cei carora le e frica de moartea vesnica sau care refuza sa creada ca lumea asta poate exista foarte bine si fara ei ar putea afirma asa ceva.
Bineinteles ca explicatia e una rationala si simpla (sau nu), care se aliniaza in randul simptomelor neurologice (de natura stiintifica) ce pot fi demonstrate ca fiind 'pure' anomalii ale creierului.
Deci ia`ti adio de la visele in care o sa primesti o alta viata; asa cum esti ramai si tot asa o sa mori. Too sad, hah?

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru xBya):

laughing).
Ai inteles gresit ceea ce am spus. Sunt foarte constienta de faptul ca o sa mor asa cum sunt happy. Cand am postat intrebarea nu incepusem sa ma documentez despre asta, iar acum mi.am schimbat total parerea happy

| Elliana534 a răspuns:

Eu nu cred dar orice e posibil, deja vuul il consider un vis pe care l-ai uitat si a ramas stocat in creier. O bucla temporala, serios ti-ai da seama ca esti intr-una, dupa vreo 100 de zile traite intr-o zi de marti mai ramane ceva, deoarece bulca s-a rupt.
Dar lumea asta e un mister cine va sti vreodata...

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru Elliana534):

Un vis, ok. Din auzite si din discutii purtate cu diferite persoane am aflat ca s-ar spune ca nu poti visa ceva ce nu ai vazut niciodata.

| asasaasa a răspuns:

Eu zic sa renunti la logica, einstein parca zicea ca logica e bazata pe un cumul de preconceptii invatate pana la varsta de 18 ani, zic sa te folosesti mai mult de ratiune.Deja vu-ul are leg cu viata asta, e vb de creierul tau care sa zicem gaseste un patern aproape identic cu ce ai mai experimentat in trecut si ti transmite sentimentul asta, dar situatia si contextul sunt cu totul noi, altfel nici n ar avea cum sa fie

| JoannaChan a răspuns:

Multa lume considera deja vu-ul un lucru banal pentru ca nu gasesc o explicatie pentru acest fenomen.Si eu ma gandesc des la asta si ma bucur sa vad ca sunt oameni cu care pot impartasii acest lucru. Vreau sa stiu mai multe despre asta si cred si eu ca are legatura cu viata anterioara.O chestie ciudata pe care am observat-o la deja vu-urile mele este ca sunt faze in care nu am foarte mult timp, faze cand am zilnic si faze cand am de mai multe ori pe zi.Deci sa incep cu a doua faza pe care am zis-o.Atunci cand am zilnic.Asta mi s-a intamplat cand a venit un prieten de familie la noi in vizita pentru cateva saptamani.Mama avea dureri mari de ceafa si mi-a spus ca luase niste cursuri de terapie sau nu prea am inteles, iar cand i-a facut si ei terapia aia, durerile de spate i s-au redus foarte mult.Mi-a spus ca s-ar putea sa aiba o energie sau o putere prin care vindeca.Ma rog,chestia e ca eu, cat a stat la noi, am avut zilnic deja vu-uri, chiar de mai multe ori pe zi. dupa ce a plecat, am incetat sa mai am asa des. Aveam o data la nu stiu cand.Nu mi-am putut explica de ce aveam atat de des cat timp acel om a fost la noi. Poate pentru ca acel om avea o energie mai speciala, dar dupa ma gandeam la teoria mea cum ca deja vu-urile au legatura cu viata anterioara si nu mai stiam ce sa cred.Am avut multe experiente din astea, care nu pot sa mi le explic.Si nu numai experiente de deja-vu.Chiar un vis care s-a indeplinit a doua zi.Si premonitii.Chiar o viziune cu un accident nefericit care dupa s-a dovedit a fi adevarata.Eu chiar nu stiu ce sa cred.
Nu sant o persoana care crede in orice chestie, sa-i zicem "paranormala", dar nici o persoana sceptica care crede ca sunt pure coincidente.
Chiar nu stiu ce sa cred.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru JoannaChan):

Cam asa eram si eu. dupa discutia care am avut-o cu amicul meu a inceput sa ma intereseze din ce in ce mai tare, am citit multe articole despre asta si multe se contrazic intre ele si mai rau intrii in ceata. straight face

| Moora123 a răspuns:

Cea mai logica explicatie este ca, creierul tau si al meu sterge, generalizeaza si distorsionazeaza. Daca nu ar face asta, ar fi coplesit de tot ce este in jur.

Iar sentimentul de deja vu nu este decat o generalizare spre alta situatie, ceva ce te-a facut sa te simti la fel inainte.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru Moora123):

Dar. de persoanele care nu le-ai mai vazut niciodata si ai impresia ca le stii de o viata sau ca le-ai mai vazut, cu toate ca nu ai unde, ce spui? De exemplu, acum vreo doi ani prin intermediul unui joc am facut cunostinta cu o persoana din Brazilia cu care imediat am simtit o conexiune si am avut sentimentul de deja vu, ca si cand l-as mai fi vazut si l-as cunoaste de mult si chiar nu aveam de unde sa-l cunosc.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică:

Stiu ca asa o sa se intample. Doar ca vreau sa ascult cat mai multe pareri thinking
Am cateva zile de cand am inceput sa citesc despre asta iar cat mai multe pareri nu strica happy

| Hombre a răspuns (pentru Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0):

Cat mai multe pareri, cat mai multe incurcaturi. Daca exista reancarnare exista si constientizarea de sine, ori noi stim ca viata se perpetueaza prin "incoltirea semintei" produsa de materia vie si nu de cea care e moarta si intra in descompunere necum in perpetuare-eventual reincarnare.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru Hombre):

Nu neaparat sunt mai multe incurcaturi. Cu cat afli mai multe pareri, cu atat poti afla mai multe... Si a inceput sa ma intereseze acest subiect thinking

| CrinescuEva888 a răspuns:

Te cred am si eu un astfel de sentiment ciudat de Deja vu.Mă simt straniu că nu pot să stiu cînd se vor întîmplat acele eventimen sau se vor întîmpla.Dar din păcate nu am ruspuns concret la întrebarea ta.Eu mă simt cam intimidată de aceste viziuni a vieții mele "casnice".Iar prietenii mă socot o ciudățenie.

| ManeaIonut98 a răspuns:

Deja-vu-ul este o chestie de spatiu timp noi atunci cand dormim se spune ca creierul si restul corpului isi incetineste toate functiile! dar este total invers creierul si restul corpului in timpul nopti se regenereaza pentru tot efortul facut in ziua precedenta si atunci cand nu esti obosit de loc creierul iti reda un vis pe care nu til vei aminti cand te trezesti...si pentru ca nu iti amintesti ..atunci cand ''ai deja-vu'' crezi ca ai mai vazut acelasi lucru intr-un vis sau intr-o viata anterioara. complet gresit! uite incearca sa depui efort mare timp de vreo 2-3 zile si apoi sa stai o zi toata ziua acasa si sa stai mai mult pe pc sau sa fac activitati care nu necesita atata energie! si ai sa vezi ca dupa cateva zile '' vei avea deja-vu'' Sper ca te-am lamurit!

| Ela1Elenutza a răspuns:

Orice este posibil. Si mie mi se intampla sa cred ca unele lucruri mi s-au mai intamplat se poate ca si posibilitatea de a ma uita la multe filme m-au facut sa cred ca acele lucruri s-au mai intampla sau cin stie poate e subconstientul meu... Orice se poate intampla.

| zuzurelzapacit a răspuns:

De multe ori am stat si m-am gandit la asta, nu prea imi pot da seama ce si cum singurele explicatii: 1- viata anterioara, 2-ai mai facut acel lucru cu ceva timp in urma dar de care ai uitat, 3- un vis de care nu iti poti aduce aminte si facand un lucru te gandesti ca l-ai mai facut, oricum pana la urma tot un mister va ramane iar variantele vor continua sa apara asa cum am vazut in unele documentare la sfarsit ziceau ca va ramane un mister

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 explică (pentru zuzurelzapacit):

Va ramane un mister pentru unii oameni, altii sunt convinsi de cauzele enumerate mai sus.
Depinde foarte mult din ce perspectiva privesti acest lucru.

| mihay2001 a răspuns:

E adevarat ce ai zis