| dandu1258 a întrebat:

Mă confrunt cu o dilema, de ceva timp am un sentiment random, că mă voi întâlni cu o anumită persoană în ziua respectivă, adică nu mă gândesc la aceasta, de exemplu când conduc, îmi apare un gând din senin, acest feeling că voi da peste ea iar până la sfârșitul zilei se întâmplă. E puțin ciudat și nu pot găsi o explicație logică la ceea ce se întâmplă, nu e că și cum îmi induc acest lucru, mă lovește gândul și poc apare persoana la diferența de câteva ore. Pățesc asta cel puțin odată pe luna... Are cineva ceva explicație?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Da. Statistic vorbind, există șanse substanțiale ca din când în când să te întâlnești cu persoane la care te-ai gândit, mai ales când te gândești la persoane care au treabă în aceeași zonă cu tine. Iar atunci când ți se întâmplă acest lucru, întâmplarea îți rămâne întipărită în minte, pentru că creierul tău îi atașează o semnificație deosebită, deși în realitate nu are niciuna. Este doar o întâmplare. Nu e nimic miraculos sau paranormal.

Privește lucrurile și invers: De câte ori te-ai gândit la cineva și NU te-ai întâlnit cu acea persoană în ziua respectivă? Îți garantez că asta se întâmplă mult mai des, dar nu ții minte pentru că creierul nu acordă importanță acestui non-eveniment.