| Pisiii :x a întrebat:

Voi credeti in reincarnare? Adica ca ati mai trait in multe alte corpuri dar dupa ce ati murit v-ati reincarnat in corpul vostru de acum si ati uitat tot din viata anterioara? eu am avut cateva momente de deja vu insa nu sunt complet sigura de aceste vieti anterioare...

8 răspunsuri:
| Aia cu cap mare a răspuns:

Eu NU cred!
Deja vu exista da reincarnare...ma indoiesc!

| VladyCristian a răspuns:

Este o prosite. Carmen are dreptate happy

| ruxybelle a răspuns:

Noua ne-a spus profesoara de religie ca nu te poti rencarna

| tim a răspuns:

Ati vazut Flash forward? Deja-vu poate, dar rencarnare.nu are rost, ar fi plictisitor

| vampirika a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Dilema thinking

| unu a răspuns:

@Gabriela: crezi asta pentu ca te-ai nascut intr-o familie crestina, si pentru ca, atunci cand te-ai dus la scoala, ai avut timp de 12 ani un popa care ti-a bagat asta in cap. Daca te nasteai prin Asia, Raiul ti se parea o tampenie, si reincarnarea ceva firesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu cred ca deja vu-ul are ceva de a face cu reincarnarea tongue. Incearca sa faci diferenta, si vei vedea ca deja vu-ul este impresia ca ai mai facut un lucru inainte, ceea ce nu inseamna ca l-ai facut intr-o viata anterioara. Uite ce am citit eu:
,, Directorul Institutului Pacific de Neuropsihiatrie din Seattle, care a definit patru subcategorii ale deja vu-ului: tipul asociativ este cel mai des intalnit, experimentat de persoane sanatoase si normale, acesta fiind bazat pe faptul ca subiectul vede, aude, miroase sau traieste efectiv un eveniment care ii produce senzatia ca a mai vazut, auzit, mirosit sau trait odata evenimentul in cauza. Deja vu-ul biologic este des intalnit la suferinzii de epilepsie de lob temporal, care experimenteaza deja vu-uri chiar inainte de inceputul unei crize. Bolnavii de epilepsie le permit doctorilor sa identifice care parte a creierului produce deja vu-ul. Celalalte doua subcategorii, cea subiectiva si formele schizofrenice nu sunt chiar asa de greu de imaginat datorita denumirilor: deja vu-ul are loc ca urmare a conditiei psihiatrice a subiectilor, ca anxietatea, depresia (in primul caz) si schizofrenia (in cel de-al doilea), cazuri in care oamenii cred cu tarie ca au avut o viziune a viitorului.``

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in reincarnare chiar daca nu am dovezi concrete la moment. Pur si simplu am privit o multime de documentare care m-au convins ca axista persoane care au avot o viata anterioara si nu numai una. Cred c a nu fiecare traieste o a doua viata, sunt unii mai diferiti poate... Cine stie, poate si tu faci parte din acestia...