| Cleona a întrebat:

Bună seara, TPU!
Legat de utilizarea plantelor medicinale şi acţiunile acestora, se găsesc multe lucrări scrise pe internet pe diverse bloguri şi în reviste. Dar apar, totodată, şi pe site-uri ca romedic unde este prezentat modul de utlizare - intern sau extern.
Acum, sunt o mulţime de cărţi de botanică prin librării la ora actuală, dar eu nu am găsit una în care să se explice cum acţionează aceste plante, cum de, utilizând-o ca la carte cum se spune, ajunge să aibă efecte pozitive asupra unei anumite afecţiuni. Cărţi în care să fie totul explicat de la principiul activ până la moduri exacte de utilizare. Şi sigur că flora este foarte bogată, deci cum se regăsesc atâtea cercetări laolaltă? Unde sunt publicate? Există cărţi de specialitate care să fie în acord cu cele menţionate de mine?

1 răspuns:
| Alexischan a răspuns:

Incearca cartile dr. academician Ovidiu Bojor.