| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara tuturor!
Pentru amatorii/amatoarele de Lb. Engleză, v-ar interesa să daţi examenul Cambridge?(Certificate in Advanced English)Sau, cei care aţi dat acest examen, cât de dificil vi s-a părut? Şi ce aţi ales? Certificate in Advanced English, Certificate of Proficiency in English, Test of English as a Foreign Language sau Graduate Record Examination? De ce?

Răspuns Câştigător
| nodeerskulls a răspuns:

As da examenul peste un an, in a12a; l-as da si anula acesta, dar nu pot din unele motive (nelegate de cunostintele mele, si pe care nu le pot controla). As alege CAE sau CPE, dar mai mult CAE.

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@ cristianorudi7,
Aşa este. În jur de 100-200 de Euro. Depinde ce tip de examen alegi.Sunt foarte multe. Sper să dai examenul şi să îl iei cu "A"!
Baftă!

pa, pa.

| Crisu_7532 a răspuns:

Eu am dat CAE-ul in clasa a 11a (17 ani) si CPE-ul in anul II de facultate (20 ani). Mentionez ca acum am 21 de ani.
Iti recomand sa alegi un examen potrivit nivelului tau de cunoastere a limbii engleze. CAE este un examen la nivel avansat, util celor care au nevoie de limba engleza pentru angajare sau pentru studiu. Este recunoscut de majoritatea universitatilor din Marea Britanie ca test de admitere la studii. Exista carti de limba engleza alcatuite exact pe modelul testului Cambridge (daca te intereseaza, ia legatura cu mine pe privat si iti voi oferi mai multe informatii). Testul Cambridge cuprinde 2 examene: unul oral si unul scris iar cel scris cuprinde, la randul sau, mai multe subdiviziuni: reading, writing, use of english si listening. gasesti informatii aditionale la acest link http://www.cambridgeesol.org/exams/general-english/cae.html

| cristianorudi7 a răspuns:

Sunt in clasa 11 la profil uman nilingv engleza si cred ca o sa il dau daca este sa de imp, dar am auzit ca trebuie sa dai 200 de euro