| Liora a întrebat:

stiti cumva numele a 10 lagare de concentrare ?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

N-ai specificat ce fel de lagare de concentrare. Termenul in sine lasa loc de interpretari, sa stii.Sunt pareri si pareri.
Exista si azi lagare.
Ai auzit de organizatia Amnesty International? Ea a adus dovezi ca in Coreea de Nord sunt astfel de locuri, pentru oponentii politici.
-lagarul de la Yodok, Coreea de Nord.
-lagarul de la KwanIiso, Coreea de Nord
Si China are lagare, azi.
-lagarul de la Sujiatun in Shenyang, China
Aceeasi organizatie Amnesty International nu considera ca Guantanamo este chiar lagar de concentrare. Se foloseste termenul "centru"dar e controversat.
Daca ne intoarcem un pic in timp, gasim lagarele de concentrare:
-lagarul de la Dachau(aflat sub jurisdictia SS)
-lagarul de la Sachsenhausen (care a functionat ca un fel de scoala de instructie pentru personalulce va deservi viitoarele lagare)
-lagarul de la Auschwitz-Birkenau
-lagarul de la Sobibor
As numara si lagarele in care a fost concentrata si decimata populatia Cherokee in 1838, deci:
-lagarele din Statele Unite, din 1838
Si celebrele gulaguri din perioada stalinista:
-gulagurile din Siberia, pentru "inamicii de clasa".Eu nu vad diferente, in esenta, intre gulaguri si lagarele de concentrare. Poate gresesc, nu-s specialista dar am deschis subiectul ca sa-l lamurim.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Leocerba):

Toate erau sub jurisdictie SS, nu doar Dachau

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Lagarele de concentrare nu trebuie confundate cu cele de exterminare construite anume pentru exterminari in masa( vezi aici :"Lagare de exterminare" http://ro.wikipedia.org/wiki/Holocaust)
Lagarele de concentrare cum au fost Dachau, Belsen, au fost folosite ca locuri de incarcerare si munca fortata pentru diferiti dusmani ai regimului nazist (cum ar fi comunistii sau homosexualii). Alte lagare de concentrare gasesti accesand link-urile :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lag%C4%83rul_de_concentrare_Jasenovac
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lag%C4%83rul_de_concentrare_Buchenwald
Auschwitz I si Auschwitz III : http://ro.wikipedia.org/wiki/Lag%C4%83rul_de_exterminare_Auschwitz

| Marius94_5839 a răspuns:

Nu stiu de ce va tot chinuiti atata. Toate raspunsurile voastre ar trebui sa inceapa cu ROMANIA. Nu Nordhausen,Dachau, Yodok, Auschwitz sau cine stie ce alte meleaguri.

| lonelyysoul97 a răspuns:

Nordhausen,Auschwitz,Dachau,Buchenwald,Ravensbruch,Sachsenhausen,Natzweiler,Nurnberg,Bogdanovca,Mauthausen