| AndreeaCeMaiZici a întrebat:

Am mai pus aceasta intrebare si la alta categoriedar... Dupa urmarirea asidua a serialului Anatomia lui Grey, si nu numai, am decis sa ma fac medic. Acum intrebarea: Ce profil trebuie sa urmez ca sa devin medic? Si as mai intreba daca as putea face cariera cu facultatea facuta in Romania? (As vrea sa plec din tara dupa ce termin facultatea) Si ar fi posibil sa imi fac rezidentiatul in alta tara? Mentionez ca sunt a 8a. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Trebuie să mergi pe profiluri de real, de preferat Științele Naturii dar și Mate-Info e ok.
Și da, poți cu facultatea de aici să mergi în altă țară dar de obicei îți trebuei și ceva experiență, adică să muncești câțiva ani pe aici. Oricum eu știu un caz în care doi soți ambii medici care au făcut facultatea în România acum lucrează la un spital în Canada, deci este posibil dar trebuie ceva muncă, voință și pricepere.

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Mentionez ca visele astea se destrama pe masura ce anii trec. Vei vedea. Si sa stii ca am un amic in Franta ce lucreaza ca medic rezident si munceste 6 zile din 7 cam 12 ore pe zi. Viata bate filmul fetito.

| bluebios a răspuns:

Poi face orice liceu, oricum cand il termini poti sa dai la orice facultate vrei tu. Asa ca sa se potriveasca cu domenil medical ar fi profilul "Stiinte ale naturii" (acolo se fac mai multe ore de biologie si de chimie, materii care se dau la admiterea la medicina). Bineinteles ca se poate face cariera cu facultatea facuta in Romania. Important este sa te tii de ea si sa iti placa sa cunosti cat mai multe in domeniul in care activezi. Cred ca sunt destule exemple de oameni cunoscuti care au facut cariera cu facultatile de medicina din Romania.
Da dupa ce termini poti face rezidentiatul in alta tara.

| danyelo112 a răspuns:

Trebuie sa urmezi un liceu cu profil de matematica biologie chimie.adica asa numitul profil REAL.si apoi ai mai multe posibilitati la o facultate.

| MyI a răspuns:

Pai ai ft multe posibilitati! dar ca sa lucrezi ca si medic.chirurg,ce vrei! trebuie sa iti placa meseria.nuh sa te uiti la anatomia luh greylaughing.sincer.si eu urmaresc! si da poti face rezidentiatul dinkolo daca ai facultate aici:X...iti doresc mult succes! si eu sunt in medicinabig grin