| AndreeaCeMaiZici a întrebat:

Am mai pus aceasta intrebare si la alta categoriedar... Dupa urmarirea asidua a serialului Anatomia lui Grey, si nu numai, am decis sa ma fac medic. Acum intrebarea: Ce profil trebuie sa urmez ca sa devin medic? Si as mai intreba daca as putea face cariera cu facultatea facuta in Romania? (As vrea sa plec din tara dupa ce termin facultatea) Si ar fi posibil sa imi fac rezidentiatul in alta tara? Mentionez ca sunt clasa a 8a. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LadyD_5918 a răspuns:

Buna Andreea! O sa iti raspund in cunostinta de cauza! In primul si in primul rand ce vezi in filme nu are nicio legatura cu ce vei face in viata reala. Trebuie sa fii determinata sa faci asta, pentru ca te asteapta un drum lung. 6 ani de facultate + rezidentiatul. Iar cand colegii tai care au facut ASE, Politehnica au terminat facultatea, s-au angajat si au propriul salariu, tu esti tot cu cartea in mana, si astepti bani de la parinti.
La liceu ti-as recomanda sa alegi profilul stiinte ale naturii (eu asta am facut). Intr-adevar inveti chimie, fizica, biologie, dar vei avea foarte mare nevoie de notiunile astea pe viitor. Nu te omoara cu matematica (sa dai bacul la mate info este f greu), e un nivel destul de ok. Intr-adevar am avut colegi care au fost la profil uman in liceu, dar le-a fost mai greu sa se adapteze, pentru ca nu aveau notiunile de baza la chimie, fizica, si cel mai important, nu erau obisnuiti sa faca rationamente.
Medicina este o facultate foarte grea, trebuie sa asimilezi o cantitate impresionanta de informatii. Poate ai auzit colegi mai mari care se plang de admitere. O sa iti spun ca la anatomie de exemplu, ti se preda la un curs un volum asemanator cu cel al cartii de admitere, daca nu mai mult. Si imagineaza-ti ca pentru un examen ai de invatat 12-14 cursuri.
Dar medicina nu este pentru oricine. Ca sa ajungi la un nivel inalt trebuie sa fii pregatit sa sacrifici multe. Iti urez multa bafta in continuare!

5 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Nu conteaza ce profil faci la liceu, dar e de preferat sa faci stiinte ale naturii/chimie-biologie, pentru ca dupa liceu trebuie sa faci facultatea de medicina si acolo dai admitere, examen la biologie.

| katherine09 a răspuns:

Sa stii ca si eu aveam gandul asta dupa ce am urmarit serialul, dar m-am gandit si mai bine si am zis ca nu. Am ajuns la concluzia ca in ziua de azi nu se merita sa faci o facultate de 6 ani plus alti ani de rezidentiat ca sa ajungi sa fi medic pe un salariu de nimic. Dar daca intr-adevar iti place foarte mult si iti doresti din tot sufletul sa ajungi medic fa-o.
Ca profil la liceu e indicat sa mergi la stiinte ale naturii sau la matematica informatica pentru ca aici se face chimie, biologie si fizica mai multa. Dar poti merge si la filologie ca oricum se intra pe baza de examen la facultatea de medicina.
Daca ai posibilitatea mai bine faci facultatea in alta tara decat in Romania sa fi medic pe un salariu de nimic.

| Fluffinator a răspuns:

Facultatea de medicina? Nu este logic?
Si da. poti sa faci "cariera" si cu facultatea din Romania daca pleci din tara.

| AnaMariaP9 a răspuns:

Deocamdata trebuie sa te gandesti la liceu si cel mai potrivit profil e "stiinte ale naturii".te omoara astia cu biologia(cred ca is vreo 4 ore pe saptamana) si chimia si tot tacamu de real.si de facultati nu stiu, sincer, prea multe dar de cea din cluj pot sa-ti spun ca e foarte buna. Cu rezidentiatu si restul, mai bagat in ceatathinking si cam asta e tot ce stiu...

| Joliefemme a răspuns:

Nu prea conteaza ce profil faci! (dar te-ar ajuta biologie-chimie sau mate-info) Important e sa reusesti sa intri la facultatea de medicina! In prezint se intra cu nota obtinuta astfel: 80% examenul de admitere la facultate, 10% media de la bac, 10% media anilor de liceu.
Poti pleca in strainatate, de ce crezi ca toti medicii romani pleaca? Dar poate pana termini tu atatia ani de studiu poate se mai schimba si tara asta si vei decide sa ramai in Romania.
Succes :*