| andreea01_8945 a întrebat:

BUNA. TPU! am nevoie d ajutor.trebuie sa fac un eseu la chimie despre surse de energie nepoluanta. dar nu vrea energia solara sau eloniana d ex. ajutati-ma va rog.trebuie sa o impresionez pe profa. dau funda

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu te lua după fraierii ăștia. Este vorba de valorificarea în scop energetic: a pipi, caca, deșeuri vegetale, Kaka de la animale și prin fermentație se produce biogaz, iar nămolul ala bogat în : (vezi tu în ce substanțe...este utilizat ca îngrășământ în agricultură.). Caută cu Google: instalați producere biogaz, și cuvinte și expresii conexe. Energia geotermală, a mareelor a apei în mișcare etc era la fizică nu la chimie. Utilizarea găinațului de la păsări și a bălegarului la cultivarea ciupercilor parcă ar merge la limită, dar este mai mult de biologie, decât de chimie, cu toate că patul germinativ are și diverse alte substanțe chimice apartenente de chimia anorganică. Caca și pipi, au microbi sunt poluante etc. prin fermentație mor din microbi. /// După asta dacă vrei să o lași pe profă să cadă în fund scrii despre depoluarea apelor contaminate cu niște plantele acvatice numite : salată de Nil și zambila de apă. Prin fotosinteză ele acumulează energie etc. Prin chimizarea acestor plante contaminate, se pot recupera diverse și apoi deșeurile de la chimizarea acestor plante, le bagi împreună cu dejecții de la animale la instalațiile de producere biogaz. Spor la treabă că ai mult de căutat!

2 răspunsuri:
| rossi46 a răspuns:

Pai atunci poti scrie despre energia geotermala, despre energia hidraulica, energia mareomotrica ce recupereaza energia mareelor, energia valurilor sau a fluxului si refluxului, energia cinetica a curentilor oceanici.

| Hanara a răspuns:

Pai poti scrie despre hidroenergiethinking