| validana a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor.Trebuie sa fac pana la sfarsitul anului scolar o fisa de observatie despre ceva din natura.Nu am nici o idee despre ce ar trebui sa scriu in ea. Ajutati-ma va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Maia a răspuns:

Depinde ce este acel ceva din natura. Oricum trebuie sa-ti alegi ceva mai variat, caruia sa-i gasesti mai multe insusiri.Sa presupunem ca-ti alegi o padure, ar trebui sa scrii despre coordonatele geografice ale zonei unde-i padurea, denumirea oficiala(daca are), denumirea locala(cui apartine padurea), tipurile de ecosisteme intalnite(natural-acvatic, terestru, antropizat-urban, rural, agro-sistem, sisteme acvatice amenajate(elestee, lacuri etc), apoi caracteristici(factori geografici, tipul de roca, tipul solului, vegetatia predominanta(padure de ce.), tipul de clima(aici poti sa caracterizezi clima), apoi poti sa scrii despre principalele animale intalnite acolo, apoi daca se desfasoara activitati antropice(pasunat, turism, agricultura, construcii, defrisari etc.), daca exista surse de poluare. Poti sa faci si cateva poze si le atasezi la fisa de observatie ca sa fie mai interesant! Tot ce ti-am zis este asa ca idee, insa poti sa scrii o multime de alte chestii.Succes!

3 răspunsuri:
| Nebuneală a răspuns:

Pot sa te ajut euwinking! Dar iti lasi id tau la mesajewinking! Si il facem impreunahappy

| Roxxu13 a răspuns:

Pai alegeti o planta pe care sa o observi...sau un animal. un pui de ex.winking

| Dk_6394 a răspuns:

Pai despre cum cresc unele pasari sau despre corodarea muntilor sunt multe despre care poti scrie