| itscloudyoutside a întrebat:

Am o dilema. Daca biblia spune ca Dumnezeu a creeat Pamantul, ziua, noaptea, animalele, plantele, oamenii etc. in 6 zile, atunci cum de se spune ca dinozaurii au trait pe Pamant miliarde de ani inainte de a aparea oamenii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se spune ca dinozaurii au trait pe Terra cu miliarde de ani inaintea oamenilor, ci chiar asa a fost. Poti sa consideri Biblia ca un fel de legenda. Dumnezeu la noi e precum zeii greci sau romani. In plus in universul infinit sunt miliarde de planete, mai mult sau mai putin asemanatoare cu Terra, chiar crezi ca Dumnezeu a creeat asa ceva? ( eu nu ). Personal ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu din mai multe motive ( insa asta sunt doar eu ). Sper ca te-am ajutat.

19 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@danut

Ai dreptate, constiinta umana e modelata pe educatie si valori sociale. Nu stim decat ce ne spun altii. Dovezile materiale, in orice domeniu, trec si ele prin filtrele expertilor inainte de a fi transmise tuturor. Tanara care a pus intrebarea normal ca nu iti poate dovedi ce-i ceri decat prin surse intermediare, dar eu sunt convins ca tu ai contesta si legitimitatea unui arheolog care ar putea sa puna efectiv mana sa iti arate ce varsta are Ierihonul, spunandu-i ca e doar parerea lui. La fel cum ai putea spune, daca asa ai vrea, ca monedele cu Cezar pe care ti le-arata sunt falsuri si nu dovedesc ca a existat un asemenea personaj acum 2 milenii.

Fiecare adera prin educatie la un anumit set de notiuni sociale. Pentru a avea o forma minima de cognitie sociala, trebuie sa iei insa anumite numenuri ca fiind adevarate. Unii apeleaza la teorii si materiale stiintifice, altii la literatura religioasa. Tu, ca si mine si ca si cea care a pus intrebarea, doar iti imaginezi ca stii ca s-a intamplat cu un anumit timp in urma. Nu poti dovedi ca a existat Iisus Hristos sau, daca a existat, a fost Fiul lui Dumnezeu, dar accepti enuntul ca fiind adevarat. In alta ordine de idei, asa cum ai folosit-o si tu, nu vei putea nici sa-i demonstrezi contrariul unuia care crede ca oamenii au fost proiectati de extraterestri in interiorul unor nave superluminice.

Dar problema lui XxLoveLollipopzXx e ca, in situatia de fata, inca nu a aderat la un anumit pachet de convingeri. Intrebarea ei a fost pusa pentru ca a sesizat o contraditie intre doua renumite convingeri umane. Asadar, cred ca e prea mult sa-i ceri demonstratii sau contrademonstratii atat timp cat nici tu, dupa ani de studiu biblic, nu poti decat sa ii expui convingerile tale sau ale altora.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt pe internet numeroase explicatii crestine.Se stie ca cele 6 zile au de fapt perioade a cateva mii, sute de ani si dinozaurii care au trait sunt incadrati la animale, vietuitoare, taratoare care au fost facute inaintea omului.Numai bine

| danut a răspuns:

Uneori oamenii isi imagineaza ca stiu ce s-a intamplat cu un oarecare timp in urma, oare tu poti demonstra ca a existat un individ in istorie care s-a numit Cezar? Oare a trait acum 2000 de ani sau 4000, fa-mi demonstratia ca a existat, eu spun ca pamantul are 150. 000 de miliarde de ani, poti demonstra ca nu e asa in afara de teoriile unor indivizi? Eu cred ca dinozaurii sunt creatia oamenilor antideluvieni care s-au jucat cu genetica si de aceia Dumnezeu i-a distrus prin potop fiindca aceste animale nu erau creatia Sa. Poti demonsta ca nu este asa in afara de atribuirea unui "stupid"?

| danut a răspuns:

"HepHap a răspuns: @danut Dar problema lui XxLoveLollipopzXx e ca, in situatia de fata, inca nu a aderat la un anumit pachet de convingeri."
Credeam ca esti in concediu dar se vede ca ai venit cu forte proaspete. happy Am gasit un "motiv" de contradictie asa ca "la atac", cred ca cel ce a pus intrebarea are deja o opinie formata deoarece a "premiat" raspunsul care i-a satisfacut cel mai mult "speranta" interioara, drept pentru care am dreptul la respectiva intrebare. Cat despre demonstratii... valabilitatea este reciproca. Sa auzim numai de bine. :rolling on the floor

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

În citatul din biblie pune în loc de "zi" cuvântul "etapă" şi poate ar avea mai mult sens...biblia nu trebuie luată ad-litteram.

| Duhovnicul a răspuns:

Pentru ca toate cele mentionate de tine nu au fost create de zeul in cauza ci au aparut de pe urma unor procese naturale : animalele, plantele si inclusiv omul au aparut datorita naturii prin procesul de evolutie, ziua si noaptea nu sunt altceva decat rezultatul prezentei luminii soarelui sau lipsei luminii, plus ca daca stam sa ne luam dupa biblie pamantul ar avea cativa mii de ani, nu miliarde.

| Dannyjj a răspuns:

Pai primele fiinte de pe pamant au fost niste microorganismne(bacterii) care au evoluat timp de cateva milioane de ani ajungand la animale, dinozauri, homosapien(oamenii maimuta), primii oameni au fost homosapien, nu neaparat dinozaurii au fost inaintea oamenilor, oamenii au inceput sa isi faca hrana de rezerva, se adapteze sa se adaposteasca. Iar se zice ca un meteorit a pus punct dinozaurilor iar oamenii care s-au adaptat la adapostirea de dinozauri au avut noroc, doar ca acel meteorit a produs unele radiatii si a facut niste evolutii(schimbari genetice) asupra oameniilor (ceva in gen cernobal, bomba atomica de la hirosima) si au inceput sa evolueze timp de cateva mii sau milioane de ani din homosapien in oamenii de azi http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......inside.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| Adyr0 a răspuns:

Cuvantul "Dinozaur" a aparut in 1842 si a fost inventat de englezul Richard Owen. In Biblie, mai exact in Iov capitolele 40 si 41 din Vechiul Testament, sunt descrise 2 animale si anume "Hipopotamul" si "Leviatanul" in felul urmator:

Hipopotamul: 15. Uita-te la hipopotamul, caruia i-am dat viata ca si tie! El mananca iarba ca boul.
16. Uita-te ce tarie are in coapse si ce putere are in muschii pantecelui sau!
17. Isi indoaie coada tare ca un cedru, si vinele coapselor lui sunt intretesute.
18. Oasele lui sunt ca niste tevi de arama, madularele lui sunt ca niste drugi de fier.
19. El este cea mai mare dintre lucrarile lui Dumnezeu. Cel ce l-a facut l-a inzestrat cu o sulita.
20. El isi gaseste hrana in munti, unde se joaca toate fiarele campului.
21. Se culca sub lotus, in mijlocul trestiilor si mlastinilor.
22. Desisul lotusului il acopera cu umbra lui, salciile paraului il inconjoara.
23. Daca se intampla ca raul sa iasa din matca, el nu fuge: chiar de s-ar napusti Iordanul in gatlejul lui, el ar ramane linistit.
24. Crezi ca-l poti prinde lovindu-l in fata? Sau crezi ca-i vei putea strapunge nasul cu ajutorul laturilor?

Este evident faptul ca Hipopotamul descris in Biblie n-are nicio legatura cu Hipopotamul din zilele noastre. Hipopotamul din Biblie este un animal de-a dreptul imens, un dinozaur, cel mai probabil din familia Sauropodelor.

Iar Leviatanul este descris in felul urmator: 1. Poti tu sa prinzi Leviatanul cu undita? Sau sa-i legi limba cu o funie?
2. Ii vei putea petrece papura prin nari? Sau sa-i strapungi cu un carlig falca?
3. Iti va face el multe rugaminti? Iti va vorbi el cu un glas dulce?
4. Va face el un legamant cu tine ca sa-ti fie rob pe vecie?
5. Te vei juca tu cu el ca si cu o pasare? Il vei lega tu, ca sa-ti inveselesti fetele?
6. Fac pescarii negot cu el? Il impart ei intre negustori?
7. Ii vei acoperi pielea cu tepuse si capul cu cangi?
8. Ridica-ti numai mana impotriva lui si nu-ti va mai veni gust sa-l lovesti.
9. Iata ca esti inselat in asteptarea ta de a-l prinde: numai sa-l vezi si cazi la pamant!
10. Nimeni nu este atat de indraznet ca sa-l intarate. Cine Mi s-ar impotrivi in fata?
11. Cui sunt dator, ca sa-i platesc? Sub cer totul este al Meu.
12. Vreau sa mai vorbesc iarasi de madularele lui si de taria lui, si de frumusetea intocmirii lui.
13. Cine-i va putea ridica vesmantul? Cine va putea patrunde intre falcile lui?
14. Cine va putea deschide portile gurii lui? Sirurile dintilor lui cat sunt de inspaimantatoare!
15. Scuturile lui marete si puternice, sunt unite impreuna ca printr-o pecete;
16. se tin unul de altul, si nici aerul n-ar putea trece printre ele.
17. Sunt ca niste frati care se imbratiseaza, se apuca si raman nedespartiti.
18. Stranuturile lui fac sa straluceasca lumina; ochii lui sunt ca geana zorilor.
19. Din gura lui tasnesc flacari, scapara scantei de foc din ea.
20. Din narile lui iese fum, ca dintr-un vas care fierbe, ca dintr-o caldare fierbinte.
21. Suflarea lui aprinde carbunii, si gura lui arunca flacari.
22. Taria lui sta in grumaz, si inaintea lui sare groaza.
23. Partile lui cele carnoase se tin impreuna, ca turnate pe el, neclintite.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra de moara care sta dedesubt.
25. Cand se scoala el, tremura vitejii, si spaima ii pune pe fuga.
26. Degeaba este lovit cu sabia; caci sulita, sageata si pavaza nu folosesc la nimic.
27. Pentru el fierul este ca paiul, arama, ca lemnul putred.
28. Sageata nu-l pune pe fuga, pietrele din prastie sunt ca pleava pentru el.
29. Nu vede in ghioaga decat un fir de pai si rade la suieratul sagetilor.
30. Sub pantecele lui sunt tepi ascutiti: ai zice ca este o grapa intinsa peste noroi.
31. Face sa clocoteasca fundul marii ca un cazan si-l clatina ca pe un vas plin cu mir.
32. In urma el lasa o carare luminoasa; si adancul pare ca pletele unui batran.
33. Pe pamant nimic nu-i este stapan; este facut ca sa nu se teama de nimic.
34. Priveste cu dispret tot ce este inaltat, este imparatul celor mai mandre dobitoace."

Din descrierea de mai sus reiese ca Leviatanul nu era altceva decat celebrul Dragon din povestile cu vrajitori si cavaleri viteji. Din ce este prezentat in Biblie se poate trage concluzia ca dinozaurii si oamenii au locuit candva impreuna pe Pamant, dar oamenii de "stiinta" nu vor, sau nu sunt lasati, sa dea dreptate Bibliei din motive deja cunoscute de toata lumea.

| pitesti a răspuns:

Lumea a fost creata in 6 zile, iar in ziua a 7 -a Dumnezeu s-a odihnit. Zilele semnifica o perioada nedeterminata de timp, ele putand fi o secunda sau un miliard de ani, pentru ca Dumnezeu este atotputernic.

In ziua a 6-a a facut Dumnezeu fiarele salbatice si animalele. APOI a facut barbatul si femeia.

| sinblade27 a răspuns:

Imagineaza-ti biblia un lant de metafore care sa justifice lucrurile neintelese de omul de atunci. religia si stinta au alte vederi asupra inceputurilor omenirii. stiinta merge pe principildarvinist de evolutie de la un organism unicelular la ceea ce am ajuns in prezent iar religia sustine ca o entitate supranaturala a creeat aceste lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| Eu_5933 a răspuns:

Exact ce a spus anonim. plus, nu stii cat dura o zi. pentru noi dureaza 24h, dar depinde ce se intelege prin "zi" laughing

e posibil sa fie confuz si stupid ce am scris, dar cel putin la asta ma gandeam eu

| βÚβÚ a răspuns:

Pai animalele le-a creat inaintea oamenilor, nu? Si tu ai spus asta mai sus.Deci au fost acolo dinainte sa aparem noi, oamenii... E logic straight face

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Dar de unde stim noi ca au existat dinozaurii sau cum a zis si aceasta persoana "anonima", cica omul a fost mai intai maimuta dar dumnezeu a creeat oameni; nimeni nu va stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori religia mai spune si povesti de adormit copiii ca sa ne faca o imagine in minte despre cat de puternit este Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Adyr0

Nu e posibil ca hipopotamul sa fie considerat cel mai mare animal pentru ca evreii nu cunosteau altul mai mare? Era cam singurul animal de care se temea crocodilul de Nil. Si, la urma urmei, Biblia a fost scrisa in Palestina, unde nu prea ajungeau balenele albastre si elefantii. Evreii vorbeau de acelasi hipopotam pe care il mentionasera si vechii greci, aceeasi specie ca si cea de astazi.
Si, daca oamenii de stiinta ascund faptul ca oamenii si dinozaurii au convietuit, de ce arheologia biblica nu reuseste sa aduca dovezile necesare?

| 085776 a răspuns:

Asta arata ca biblia se contrazice singura.Cauta pe acest site:
http://crestinismulexpus.blogspot.be/......-si-o.html
Nu mai crede, cerceteaza!