| Steregoi a întrebat:

La inceput universul era mult mai restrans si n-ar fi exclus ca Dumnezeu sa-l fi facut in 6 zile sau chiar 4 zile a cate 24 de ore fiecare. In ultimele doua zile Dumnezeu a facut pasarile pestii animalele si omul. In a 4-a zi Dumnezeu a facut Soarele si restul stelelor si Luna. Ce puteti spune? Cand au masurat dezintegrarea radioactiva in miliarde de ani oamenii de inchipuita stiinta ca sa poata crede cineva rational datarile lor avand in vedere ca masuratorile lor inchipuite au doar maxim 200 de ani? Au trait ei miliarde de ani ca sa masoare dezintegrarea radioactiva de miliarde de ani?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Este cam dovedit stiintific chestia cu radioactivitatea, zgomote de fond si asa mai departe. Cat de adevarat pare sau nu, fiecare persoana are alta opinie. Unii se incred 100% in ele, altii nu, este normal sa gandim diferit, problema este ca judecam gandirea altora, cand nu ar trebui sa facem asta.

Eu nu ma bazez pe calculele oamenilor de stiinta, o fi ele aproximative si ne ajuta mult, dar cand vine vorba de divinitate, de existenta, nu vreau sa aud de ei.

| Steregoi explică (pentru Frank51):

Judecator e doar Dumnezeu sau divinitatea.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Daca ajungi in iad pentru ca crezi in zeul gresit?

| Steregoi explică (pentru Octavian199):

Nu exista iad cu smoala. happy Nu exista Dumnezeu gresit. happy

7 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Cata ignoranta. Teoria asta de zile si 24 de ore pe zi exista doar pe Pamant pentru ca Pamantului ii ia aproape 24 de ore sa faca o rotatie in jurul propriei axe. Stafia ta biblica n-are nicio legatura cu asta. Nu cred ca s-a descoperit vreo planeta careia sa-i ia 24 de ore sa faca o rotatie in jurul axei sale. Tu de unde ai inventat tampeniile pe care le-ai scris? In Univers nici macar nu exista zile, este doar un fel de unitate de masura a scurgerii timpului.

| Steregoi explică (pentru Mclaren12):

Facerea 2:4:"Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul." Soarele face parte din cer si a fost facut in a 4-a zi. Facerea cap 1 arata cum Dumnezeu a facut cerul si pamantul in 6 zile iar in 2:4 spune ca "din ziua in care a facut cerul si pamantul" si nu spune "din zilele" la plural cum ca ar fi fost mai multe adica 6 zile. De aici reiese ca "zi" se poate intelege si ca o perioada de timp relativa in care dimineata inseamna inceputul unei perioade iar seara sfarsitul unei perioade. Nu e exclus nici ca zi sa se refere la o zi de aproximativ 24 de ore.

E relativa descrierea referitor la cat a durat o zi de creatie.

| IIIshaneIII a răspuns:

Clar lucra la negru, el nu stia ca programul de lucru este 8/h pe zi?

| Romanul86 a răspuns:

Până în a patra zi a făcut lumea îngerilor.