| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU ar putea fi adevarat ca universul sa fie creat din aprox 75% materie intunecat despre care nu stim nimic happy
ps: o alta intrebare happy
Dacă am părăsi Pământul şi ne-am îndrepta spre Soare, în spaţiul cosmic, şi am măsura temperatura acelui spaţiu, am constatata ca este extrem de frig in apropiere soarelui atunci sar explica ca soarele este un corp ceresc rece si ca O fi datorită faptului că această căldură este produsă de reacţia dintre razele Soarelui şi aura planetară electromagnetică?
pps: apstract

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Du-te pana la Soare si vezi cat de rece este si apoi te intorci si ne spui si noua.

| T0T a răspuns:

2 intrebari tampite. In primul rand nimeni pe acest pamant nu e in stare sa iti dea asemenea raspuns sub forma acelui procent. In al doilea rand, la a doua chestie, ai spus una dintre cele mai mari idiotenii pe care le-am vazut la aceasta categorie. Intereseaza-te de celelalte planete din sistemul solar.

| relian a răspuns:

Ok sa vedem ce raspuns putem da.Vad ca se luara de tine pentru gramatica limbi, dar de raspuns pauza.Ma rog unia se lauda cu ce stiu sau cu ce au, in cazul lor atit stiu si ei lb romana, can rest ce mai conteaza nu? Eu inteleg te legi nitel, ori atragi atentia vezi ca ai scris gresit dar asa subtil si treci la subiectul in cauza.Insa cind incepe unul deja esti luat in suturi de mai toti. Spre sf apare cineva in sf care incearca sa dreaga amestecul asta de supercunostinte si te face praf, deja esti toba de explicatia lui.Asta e greseala celor care dau raspunsuri pe aici, dau raspunsuri doar sa se afle si ei in treaba, sa spuna intr-un fel prezent sint si eu pe aici, altii probabil sa arate cit de multe cunostinte poseda prin metoda copy-paste si asa mai departe. Unia chiar spun stai asa ca acum te rezov eu cum e cazul lui metanie. Daca si el a vazut ca tu nu stii si normal ca nu stii odata ce intrebi, deci cel care da un raspuns trebuie sa foloseasca cuvinte simple si pe cit posibil pe intelesul oricui.Sincer pe mine raspunsul lui metanie nu ma multumeste sub nici un aspect. Daca cineva care afirma ca a inteles un fenomen si care nu este capabil sal explice altuia pentru mine asta inseamna ca acea persoana n-a inteles nici el nimic dar doar arata car fi inteles.Ok sa trecem la raspuns.La prima intrebare nu stiu sa raspund, sint doar teorii, absolut nimic concret, speculatii, deci nu are rost sa iti bati capul cu teoriile unora care habar n-au nici ei ce au spus.Asa oricare din noi are propria teorie, doar ca noi nu sintem fizicieni sa fim bagati in seama.La pct 2 de ce soarele nu incalzeste spatiul cosmic.Pt ca spatiul cosmic este mult prea mare pentru ca soarele sal poata incalzi si pentru ca caldura generata de soare este ca un pai de chibrit aruncat intr-un ocean.Acum cum apare caldura pe pamint totusi o sa intrebi.Caldura pe pamint si pe orice corp material apare la impactul razelor de soare, mai exact al fotonilor cu un corp material, fie el ca e solid sau lichid ori gaz.Deci fotoni in momentul cind lovesc un corp acel impact opreste fotonul si genereaza caldura.Ca sa intelegi loveste cun ciocan o suprafa metalica de mai multe ori repetat apoi pune mina si vei simti ca locul impactului sa incalzit corect? Ei cam asa e si cu caldura pe pamint sa fac o analogie.Acum avind in vedere ca spatiul cosmic este mai gol, bine nu gol gol dar pe aproape acei fotoni nu au ce lovi si ca urmare ei nu genereaza nici o caldura, cauza pentru care cind iesim in spatiu este frig, frig absolut.Fotonii aia tot calatoresc, nu lovesc nimic, asa ca nimic nu se intimpla. Iara razele soarelui in contact cu aura electromagnetica de care tu spui nu produce caldura.Ba o parte din radiatii este deviatade magnetismul pamintului, o alta este oprita in starturile superioare ale atmosferei.Sosarele nu este un corp rece, in el au loc reactii de fuziune ce degaja mari cantitati de energie, doar ca aceasta caldura cum am spus este o picatura nu ionr-un ocean ci in miliarde de oceane.In afara de asta mai exista un alt fenomen neexplicat inca si foarte curios si anume sincer am uitat cum se numeste tehnic asta e. Fenomenul de egalizare, de atingere a unei temperaturi anume si asta aproape de temp zero absolut.Cu alte cuvinte daca luam un ex simplu-avem o camera cu o temperatura de X si aducem inauntr o ceasca de cafea fierbinte.Ce se va intimpla cu cafeaua fierbinte? Usor usor va lua temperatura camerei pina cind se va egaliza cu aceasta.Bine si vei spune care e smcheria? Pai smecheria este ca acel plus de caldura adus de ceasca de cafea nu se regaseste pe nicaeri in camera.Interesanta cheste nu? Si misterioasa.Deci indiferent cate stele sint in univers ele nu vor reusi niciodata sa incalzeasca nimic din acest univers, in afara de corpurile materiele cu care fotonii vin in contact.Cam mult am scris, cred ca o sa te plictiseasca sa citesti dar nu poti spune o fraza si sa inteleaga tot poporul. Daca o sa intelegi ceva din ce am scris bine, daca nu inseamna ca si eu am batut cimpii.In afara de asta pamintul genereaza si el caldura proprie tot prin reactii de fuziune care au loc in miezul lui.Ca sa vezi ce chestie nu? Deci daca pamintul este cald nu poti spune ca soarele este rece.Cam asa sta situatiunea de ce spatiul este rece.Pt ca razele soarelui prin spatiu nu loveste nimic pentru a genera caldura. Poate ca as fi putut si eu sa scriu doar acest rind si era ok.Dar ma cam plictisesc si mai dau si eu din gura. poate ca bat cimpii poate ca nu dar cel putin e bine ca sint mai realist.Numai bine si sper sa pricepi ceva.Bafta

| Jipa95 a răspuns:

Nu stiu daca am parasii pamantul, dar pe tine te-a parasit de mult limba romana sad

| vladionut94 explică (pentru Jipa95):

rolling on the floor) si ce propui sa imi dau silinta sa scriu corect unde nu conteaza ps: poate la scoala mas da silinta sa scriu corect

| darrio2007 a răspuns (pentru vladionut94):

Trebuie sa scrii corect in orice imprejurare.Arata si a educatie nu numai dovada cunostintelor acumulate la scoala.Da, faci parte din generatia care crede ca totul i se cuvine si le stie pe toate.In realitate este exact pe dos.

| darrio2007 a răspuns (pentru Jipa95):

Corect!

| sabin89 a răspuns (pentru darrio2007):

Care corect? ca si el scrie "parasii" laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru sabin89):

M-am referit ca idee.La ce ti-a raspuns.Nu m-am referit la modul cum a scris. Poate fi datorita faptului ca a apasat de doua ori pe i.La tine in intrebare, desi sunt doua, ai doar un singur semn de intrebare, sunt greseli elementare.Pe care nu le poti face asa de usor.Referindu-ma la un elev de scoala.

| sabin89 a răspuns (pentru darrio2007):

"La tine in intrebare..." - intrebarea nu este a mea.

| darrio2007 a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ar fi trebuit să-ţi răspund cu toate cuvintele legate între ele, ca SĂ TE DOARĂ când citesti! rolling on the floor
Nu cunosc procentul de materie întunecată dar ştiu sigur că Soarele nu "încălzeste" vidul, nici "aura electro magnetică", nici atmosfera, ci numai planeta, satelitul, asteroidul etc.

"apstract"! rolling on the floor

Foarte mulţumesc roboţelului TPU care nu are nicio treabă cu întrebările scrise cu piciorul, dar in schimb nouă, celor care răspundem, ne "corectează" până şi numărul de semne de exclamare! laughing
Pe când un test IQ la înscrierea pe TPU? straight face

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Avea dreptate Ceausescu cand a zis ca noi putem trimite nave spatiale pe Soare laughing. Eu cred ca era mai bine sa ii raspunzi pe limba lui ca poate asa nu te intelege.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru drutzix):

I-a dat Metanie un răspuns mai mult decât corect d. (toate) p.d.v., însă "naş" prea crede că îl va şi înţelege.
Pentru vladionut94 este "apstract" în extrem. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu, nu o sa fiu asa de rautacios ca cei care ti-au raspuns pana in prezent, din simplul motiv ca nu gramatica este scopul acestui capitol al siteului si nici greselile facute de tine ii impiedica sa-ti raspunda concret.Eu cred ca mai curand necunoasterea unui raspuns.Asta nu inseamna ca nu este bine sa acorzi atentie si gramaticii, atunci cand postezi ceva. Dar sa trecem la subiect:
1.Despre materia intunecata nu se cunoaste nimic, concret, asa cum ai spus si tu.Ea a fost "identificata" numai prin calcul matematic, pentru a se putea gasi o explicstie unor fenomene cosmice.Intr-un calcul matematic de aceasta amploare intra si o serie de variabile, care dupa cum cred ca-ti dai seama influienteaza rezultatul final.In acest caz procentul se poate modifica in limite foarte largi. I se putea spune si materia "habar nu avem", dar nu suna stiintific.
2.De la fizica,cred ca ai auzit ca,transmiterea caldurii se face prin: conductie,convectie si radiatie. Soarele ne incalzeste prin radiatie (infrarosii).Asa inseamna ca razele sale, incalzesc corpurile intalnite, care la randul lor incalzesc, prin convectie, mediul in conjurator.In amanunt lucrurile sunt putin mai nuantate, dar in principiu asa stau ele. Deci, facand abstaractie de alte obstacole care nu ti-ar permite sa supravetuiesti in spatiul cosmic, practic cu cat te-ai apropia de el cu atat mai repede te-ai ‘praji" pe partea dispre razele sale si te-ai congela pe restul corpului.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi ca sunt multe documentare despre dark matter in care sunt aduse dovezi ca e adevarat.

| GGL a răspuns:

Daca treci pe la orele de fizica, o sa afli raspunsul la ambele intrebari; si multe altele