| gina09 a întrebat:

Cine imi explica un fenomen... dc cand rasare soarele vedem inainte razele si apoi corpul ceresc adica soarele? are funda

3 răspunsuri:
| DBlack a răspuns:

Pentru ca razele soarelui sunt foarte puternice. sa iti dau un exemplu bun, ascunde un bec, sub ceva. care sa nu il vezi, o sa vezi ca lumina becului se vede, doar ca becul insusi nu se vede happy.

| sherlock a răspuns:

Poti face chiar tu un experiment, ia o lanterna si ceva sferic, poti mototolii un ziar de exemplu si ori astepti seara ori de ai o camera unde e mai intuneric. Si incearca sa recreeezi rasaritul, e foarte folositor si educativ. O sa intelegi mult mai bine de ce!

| AuraPop a răspuns:

Pentru ca razele se "intind" pe cer in toata splendoarea lor, si 'intinzandu-se", ajung in raza noastra vizuala inaintea astrului ceresc!