| anonim_4396 a întrebat:

Ati avut efecte benefice sau cunoasteti pe cineva care chiar s-a vindecat prin rugaciune, meditatie, hipnoza de anumite afectiuni, boli?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Starea psihica e hotaratoare pentru viata si sanatatea omului.
Meditatia si autocontrolul ajuta foarte mult la insanatosire si mentinerea sanatatii.
Depresia, dimpotriva, duce la aparitia si multiplicarea bolilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

| SG1995 a răspuns:

Efecte benefice, da, vindecări, nu.
Orice psiholog îți spune că când ești bolnav nu te ajută deloc să fii stersat sau depresiv, în schimb speranța că totul va fi bine cresc șansele de supraviețuire.
Nu de te vindecă magia, dar faptul că crezi în ea te ajută.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Asta imi aduce aminte de un pastor olandez ateu, care deci erau ateu credea ca religia este un placebo bun

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Are dreptate, religia e un efect placebo, dar poste avea și efect nocebo. Din temă recompand cartea: "Cum ne afectează (credința în) Dumnezeu creierul?" scrisă de un neuro-psihiatru agnostic care a studiat fenomenele religioase.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Meditatia e sanatoasa, dar nu te vindeca de nimic. Te poate ajuta in legatura cu problemele emotionale si cam atat.

| mentholinks a răspuns:

Toti ti-au raspuns ca astea sunt prostii de parca ei ar sti totul despre ele si le-ar fi studiat. Eu zic sa cauti in alta parte informatii despre asta si apoi sa tragi concluziile.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru mentholinks):

In biblie? La vrajitoare, maestri reiki? laughing))

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Rugaciunea si meditatia pot aduce doar efecte gen placebo.
Hipnoza este undeva la limita. Inca se fac cercetari si studii.

| Mt34 a răspuns:

Nu este posibil acest lucru. Medicamentele și operațiile te vindecă cel mai bine, dar dacă nu vrei așa ceva, îți trebuie un stil de viață sănătos

| MariaRaiven200457 a răspuns:

Matusa mea cica se vindeca prin chestii d astea de toate