| Ellusionist a întrebat:

care credeti ca este scopul oamenilor pe pamant?!happy

18 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Extinderea capacitatii noastre (a creierului) de a percepe realitatea si universul si de a intelege...

| PhaseMorphXR a răspuns:

@anonim
"*Daca sunteti atei nu intrati pe aceasta adresa oricum nu credeti in Dumnezeu!"

Dar daca eu cred in Dumnezeu dar nu si in biblie pot intra?

| DorelSudoru a răspuns:

Sa traiasca xD

| GyeBaek a răspuns:

Oameni in viata au mai multe scopuri:scopuri materile(sa aiba un viitor), sa-si intemeieze o familier, scopuri spirituale(sa ajunga in rai)

| Catalion a răspuns:

Sa polueze planeta, sa defrijeze paduri peste limita, sa ucida specii de animale pana dispar, sa se omoare si sa se violeze intre ei ca salbaticii si alte lucruri. Dar pe langa asta, mai sunt oameni cu scopuri nobile, care merita sa se numeasca oameni.

| Paula007 a răspuns:

Deja am ucis dinozaurii.

mai avem de distrus planeta asta, dar nu inainte de a crea pe o alta planeta un ecosistem favorabil omului. apoi, detonam c4 pe terra, o imprastiem in toata galaxia ca pe nisip, si ne jucam de-a hotii si vardistii pe luna laughing)

| Cσσкiє a răspuns:

Să mâncăm, să ne culcăm,
Lucruri bune să-nvăţăm,
Şi pe TPU să stăm.

| deutza a răspuns:

Poi asta ne-a zis proful de istorie, care ne invata istoria religiilor.Deci o sa iti zic ceea ce a zis si el.Omul este alcatuiti din suflet, trup si spirit.Bine inteles nu numai omul ci tot ce traieste.Scopul omului este sa faca bine pe pamant ca mai apoi sufletul sa se elibereze si sa ajunga inapoi la Dumnezeu.Cand Adam si Eva au incalcat porunca lui Dumnezeu, El a devenit asa de furios incat a condamnat sufletele sa traiasca in trup iar acolo sa sufere, sa faca bine. Spiritul face legatura intre suflet si Dumnezeu.Deci in concluzie nu trupul ci sufletul conteaza, pentru ca a trai nu este egal cu a fi.Noi traim, dar si dupa moartea noastra sufletul nostru o sa existe.Nu stiu daca ai inteles ce am incercat sa-ti spunbig grin Dar m-am straduit

| FreakyFred a răspuns:

Asta e una dintre cele mai interesante intrebari pe care le-am vazut! sincer, eu cred ca scopul oamenilor pe pamant este sa se intrebe ce scop au ei pe pamant (nu e atat de stupid pe cat suna, doar ganditi-va un pic!) asta si mancatul laughing))))) (just a joke)

| Miauti a răspuns:

Sa atinga punctul evolutiei. Nu mai tin minte in ce carte scrie ca omul poate deveni un zeu.

| eu_4591 a răspuns:

Scopul nostru este sa ne atingem scopurile apoi sa murim.

| IbanezFender a răspuns:

Scopul oamenilor pe pamant este sau ar trebui sa fie evolutia spirituala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa raspunda pe TPUlaughing), glumeam. Unii spun ca mantuirea, altii ca este acela de a lasa ceva in urma lui, plus multe alte idei. Eu nu stiu ce sa spun.Nu a venit cel de sus,"Sefu" sa spuna ceva concret. Tocmai asta e.Cred ca fiecare are un scop, rol in viata. Trebuie doar sa si-l descopere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te mantuiesti ca mai apoi sa traiesti viata vesnica!
Nu e o gluma, daca va arde de ras, radeti in alta parte sau sa dati voi un raspuns (nu tampenii) daca va credeti asa destepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare sa incerce sa traiasca bine pe seama celor din jur. Sa se expoateze intre ei, sa profite unii de altii si nu in ultimul rind sa-si faca rau unii altora daca nu-si ating scopul... sau chiar din placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz acelasi cu al celor de la putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna sa traiesti si sa nu sti care iti e scopul (ca om) :(
Am scris raspunsul mai sus! Ca sa intelegeti mai bine citi aici:
http://oradereligie.uv.ro/scopul1.htm
*Daca sunteti atei nu intrati pe aceasta adresa oricum nu credeti in Dumnezeu!

| Kiyy a răspuns:

Sa ne inmultim ca iepurii laughing smug