| dreamerrrrrrr a întrebat:

Cum credeti, care este sensul vietii?

17 răspunsuri:
| MeScorpion a răspuns:

Sa o iei la buci.

| Romanian a răspuns:

Intrebarea pe care ai scris-o aici este pe cat de necorespunzatoare, pe atat de generalizata.Raspunsul la intrebare numai tu poti sa il afli,si asta in functie de experientele tale,de credintele tale(dc. crezi in Dumnezeu sau in stiinta pura), de idealurile tale, de principiile si valorile morale ale tale.Nu poate sa-ti spuna altcineva pentru tine care este sensul vietii.Fiecare isi poate spune doar parerea, insa aceasta este a lui, si nu a ta.Raspunsul la intrebare il afli in viata, si nu pe internet.Iar daca nu il afli, inseamna ca nu ai invatat absolut nimic de la viata.

| liviufirst a răspuns:

Viata e o curva.Te paraseste cand vrea ea.Asa ca profita cat poti de ea.Ia-ti un scop in viata si urmeaza-l pana la capat.Dar nu neglija nici sufletul.

| Yugeen a răspuns:

Exista nastere, moarte si timpul dintre cele doua.

Eu nu cunosc pe cineva care s-a intors din morte clinica, dupa moarte celebrala, cu toti neuronii la locul lor si prin urmare, lasand povestile lor cu tunelurile, ingerii si alte abureli (stari induse, foarte simplu, in subconstientul colectiv ca fiind aspecte posibile ale mortii; subconstientul colectiv este invatat/indoctrinat ca moartea echivaleaza cu ingerii, cu lumina de la capatul tunelului, etc.) nu pot nici sa cred ceea ce au scris pana la urma niste oameni ca mine si ca tine acum ~2000 de ani.

Daca ar exista un Dumnezeu nu am avea nevoie de clerul bisericesc, nu am avea nevoie de cineva care sa ne spuna in cine/ce sa credem... nu am avea nevoie de intermediari iar Dumnezeu nu ar face discriminari.

In principiu, conform religiei, noi suntem copiii lui Dumnezeu.
Eu, daca as avea copii, le-as spune tuturor: eu sunt tatal vostru si vreau asta, asta si asta. Daca faceti cum vreau eu e bine, daca nu va ia mama dracu' (figura de stil intalnita in popor sau, dupa caz, injuratura pe maidan)!
Dumnezeu e mai "misterios", el nu discuta cu noi cu toti, el discuta doar cu unii, face discriminari si ne invata, tot prin ucenici, sa nu ii judecam pe ceilalti... sau poate doar sa nu judecam (gandim)? Cred ca intelegi unde "bat"...

Acum ca am lamurit faptul ca religia este o abureala pentru mase, prea multe nu raman de spus.
Mai sunt reincarnarile, conforme anumitor "culte"... le gasesti pe 'net daca doresti detalii (ti le-as scrie aici dar chiar nu are rost atat timp cat deja exista in alta parte si le poti gasi foarte usor atat in Lb. Romana cat si in Engleza si Franceza)!
Prin hipnoza s-a facut un procedeu de "derulare" "go back in time" iar anumite persoane au putut sa relateze in cel mai mic detaliu chestiuni pe care nu le-au trait si cu care nu au intrat niciodata in contact... sunt lucruri verificate, sunt studii bine puse la punct de catre oameni foarte inteligenti, doctori universitari, ci nu povesti de cafeluta de la ora 5 cand mai barfesc ţaţa Leana cu ţaţa Marioara despre Milka ("va aduce mai aproape") vecinului. laughing

Care este sensul vietii? Fiecare raspuns este subiectiv aici.
Eu cred ca sensul este acela pe care ti-l programezi tu, mental. Cred ca este modul in care iti ocupi timpul acela dintre nastere si moarte...
Stii vorba asta... "Nu conteaza destinatia ci drumul parcurs pentru a ajunge acolo"!

Unii aleg ca in acest timp sa duca o viata crestina (majoritatea doar cu numele, pentru ca in practica, halal crestini), altii aleg sa devina teroristi si sa darame WTC, altii aleg sa respecte viata lor si a celorlalti mai mult decat orice si devin doctori (in cazul in care nu sunt impinsi de la spate), altii aleg sa devina notari, alii ingrijitori la Zoo... fiecare alege in functie de posibilitati, posibilitati care, de multe ori nu apartin unui singur individ (ma refer la asa numitele "sanse de a-ti schimba viata" de care anumite persoane beneficiaza, ce-i drept, nu fara putin talent dobandit sau innascut).

Intrebarea ta este o intrebare fara raspuns pentru ca orice raspuns ai primi (chiar si al meu) este subiectiv si urmareste doar un unghi limitat al situatiei.
Nimeni nu este atotstiutor, nimeni nu este perfect. Cine pretinde altceva, e putin (sau mai mult) "dus cu pluta".

Imi cer scuze daca s-a simtit cineva deranjat de mesajul meu, nu asta era intentia.

Este o vorba, cu care "ma opresc": "Nu este niciodata nevoie sa (te) explici: omul prost oricum nu va descifra amestecul de sunete alambicate scoase pe gura ta sau scrise cu mana ta iar omul destept te va intelege mai devreme sau mai tarziu"... asta-i varianta adaptata la memoria mea, pe care, vorba melodiei, "nu ţin minte unde-o ţin" (Pavel Stratan)!

O seara placuta si scuze anticipate celor calcaţi/te, indirect si fara voie, pe codiţe! happy

| Iσαηα a răspuns:

Nu este. crede'ma.

| DaniiWtf a răspuns:

Nu vreau sa par cine stie ce pocaita, insa scolpul este mantuiirea, ca altfel nu ne mai dadea Dumnezeu viata tongue

| ROB3RT89 a răspuns:

Scopul vieti e de a face ceva cu viata ta, sa nu treci prin viata ca gasca prin apa! Un om cu caracter/personaliate este instare sa-si intemeieze o famile si sa o intretina! Cand iti vezi nepoti alergand prin curte, atunci poti sa spui ca esti un om realizathappy

| ROB3RT89 a răspuns:

Esti tu asa sigur? Pana la urma e viata ta si faci ce vrei cu ea...Deci sa inteleg ca daca omu e familsit convis nu e relizat? Daca asta crezi tu insemna ca e ok(pentru tine)Daca tie nu iti place ceva, nu trebuie sa te compari cu alti, fiecare are caracteru lui si gandeste in felu lui!

| ROB3RT89 a răspuns:

Mai repedet incodata, asta e parerea ta! Normal ca ori ce om "retardat" cum ii spui tu poate sa-si intemieze o familile, dar nu si sa o intretina!

| Candace a răspuns:

Scopul vietii.care este scopul ei...de ce ai fost creata.e o mare prostie.in viata suferi. daca faci pare din EI nu mai suferi. ideea e ca sufera unii si pentru altii, ma-ntelegi? viata e grea.mult prea grea. unora li de dau pietre in cap altora stanci intregi. de ce traim?
bun...te nasti.te pune sa inveti, sa te duci la cresa apoi camin apoi gradinita apoi generala apoi liceu... apoi facultate si apoi stai si te gandesti ca nu-ti place nimic din cea ce ai facut, e foarte greu si totusi foarte simplu.

| SM_9305 a răspuns:

Eu cred ca sensul vieti este acesta,
de a trai viata pentru Domnul Isus Hristos tot ce faci sa faci pentru numele Lui

| mihaibrasov a răspuns (pentru SM_9305):

Si pana sa apara Isus Hristos pe pamant, care era sensul vietii?

| SM_9305 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Acelasi ca isus deja exista in ceruri

| nicu961 a răspuns:

Sensul vietii este de a trai viata din plin: de a sadi un copac. si de a lasa urmasi ...De a lasa urmasi p/u continuitatea omenirii ( succes)! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa tot incerci eu cred ca asta e cazi te ridici / incerci din nou si tot asa niciodata sa nu te dai batut / ce tie nu isi place altuia nu-i face / scopul vieti ar fi parerea mea sa strangi banii aia is importanti sa stai langa persoana iubita sa inmultesti specia sa muncesti da sasi placa cea ce muncesti pana la urma scopul vieti este sa produci banii

| daniel12345 a răspuns:

Sa raspund la intrebari pe TPU

| ALYN47 a răspuns:

Ce urma lasa soimii-n zbor? Ce urma, pestii-n apa lor? Sa fii cât muntii de voinic, Ori cât un pumn sa fii de mic, Cararea mea si-a tuturor E tot nimic! Ca tot ce esti si tot ce poti, Parere-i tot daca socoti - De mori târziu ori mori curând, De mori satul, ori mori flamând, Totuna e! Si rând pe rând Ne ducem toti! "Nu cerceta aceste legi, Ca esti nebun când le-ntelegi! Din codru rupi o ramurea, Ce-i pasa codrului de ea! Ce-i pasa unei lumi întregi De moartea mea!

Asa ca dragii mei, nu pierdeti vremea, iubiti si lasati-va iubiti, restul e desertaciune