| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Din punctul vostru de vedere, cum considerati ca ar arata eternitatea din viata de dincolo? Stiu ca nu exista date stiintifice care sa ateste asa ceva, dar sunt curioasa ce parere aveti voi. Multumesc mult! Si sper ca nu am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Nu pot sa iti zic despre ceva ce nu am experimentat. Hai sa murim si sa aflam decihee hee

Am citit despre niste oameni care au trecut prin NDE (Near Death Experience) si povesteau ca, in aceasta stare de coma, au ajuns le lumea cealalta si e exact cum zice in Biblie. Sunt nivele de rai si iad, simti emotiile tuturor, toti te cunosc si viata ta va fi revizuita in fata tuturor. Sunt mai multe detalii si nu mi le mai amintesc, dar daca te intereseaza sa aflii raspunsul la intrebarea ta, incearca sa te uiți la Near Death Testimonials. Orice videoclip pe subiectul NDE iti poate da o perspectiva despre viata de dincolo

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eternitatea ar arăta minunat. dacă viața de dincolo ar exista. Dar cum nu există, acea eternitate nu arată nicicum.

| T0T a răspuns:

Nu îmi pot imagina ceva imposibil relativ la ceea ce avem pe acest Pământ.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar arata în funcție de unde ajungi și în ce condiții.
Adică, dacă ai avea o viata linistita și plina de bucuri o eternitate ar fi super.Dar dacă o sa trăiești o eternitate în chinuri...

| Frank51 a răspuns:

"Viața de dincolo", nu poate fi numită Viață de dincolo, pentru că în primul rând nu știm dacă e viață, și nu știm dacă e dincolo.

Viața este doar aici, de când ne naștem până murim, pe urmă este lipsa vieții.

Dincolo este locul unde lipsește viața, ne imaginăm exact opusul a ce găsim în Viață.

Deci viața de dincolo, reprezintă chiar lipsa vieții și lipsa unui spațiu-timp.

| johnnny123 a răspuns:

Când folosești sintagma "viața de dincolo", deja presupui că există ceva după ce murim.

Părerea mea este că "viața de după" este exact la fel ca "viața de dinainte". Adică doar inexistență și nimic altceva.

Ca să-l citez pe Mark Twain:
"Moartea nu mă sperie. Am fost mort miliarde de ani înainte să mă nasc, și asta nu mi-a produs absolut niciun inconvenient."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total diferita de cea actuală.
Sunt de părere că Paradisul sau Iadul reprezintă de fapt o altă dimensiune față de cea actuală, una pe care nici nu ne-o putem imagina cu mintea actuală.

Răspuns utilizator avertizat
| DomnulPoliticos a răspuns:

Eu sper ca exista reîncarnare

| danimarinescu a răspuns:

Științele ne arată că, odată cu moartea trupului fizic (care se și descompune ori se arde), corpul
energetic părăsește pentru totdeauna această planetă, fără posibilități de a se întoarce, fie
chemat, fie din proprie inițiativă (ca strigoi, spirit bântuitor etc.). Cei care cred în spiritisme sunt
la fel de blasfemici ca oricare alții, deoarece încalcă o lege divină, legea separării nete dintre
lumea vie terrană și alte lumi, în care migrează sufletele. Ei pot fi simpli șarlatani, care folosesc
trucuri de ventriloc pentru a imita spiritele sau alienați mintal, autosugestionati că discută cu
spiritele morților. În acest caz, psihologia a făcut lumină: cei care cred că văd spiritele morților
și conversează cu ele, cum făcea B. P. Hașdeu, își produc imaginile decedatilor din memorie și
discută cu ele direct din partea cea mai sălbatică a creierului (implicit, cea mai naivă) — creierul
emoțional sau limbic.

| AntiReligion a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu există nicio viață de dincolo, deci nici o eternitate. Viața este un fenomen natural, rezultat al unui proces de selecție naturală care a durat miliarde de ani. Când murim, nu mai existăm ca entități conștiente, ci doar ca materie și energie care se transformă în alte forme. Nu există nicio dovadă științifică sau logică care să susțină ideea că există un suflet imaterial care supraviețuiește morții corpului fizic. Această idee este o iluzie creată de mintea umană pentru a face față fricii de moarte și a oferi un sens vieții.

Eternitatea este un concept abstract, care nu are corespondent în realitate. Nu putem să ne imaginăm cum ar fi să trăim pentru totdeauna, pentru că suntem limitați de timp și spațiu. Eternitatea ar fi plictisitoare și lipsită de sens, pentru că nu ar exista nicio schimbare, nicio provocare, nicio evoluție. Eternitatea ar fi o închisoare pentru mintea umană, care are nevoie de diversitate și creativitate.

Singura eternitate pe care o putem spera este cea a amintirilor noastre și a contribuțiilor noastre la lumea în care trăim. Putem să lăsăm o moștenire culturală, științifică sau artistică care să inspire generațiile viitoare. Putem să ne transmitem genele și valorile noastre copiilor și nepoților noștri. Putem să ne bucurăm de viața pe care o avem acum, fără să ne temem de moarte sau să ne amăgim cu promisiuni false de viață veșnică.

| beav2010 a răspuns:

Asta depinde doar si doar de viata ta pe Pamant si de credinta ta in Dumnezeu. Daca traiesti dupa regulile lui,vei ajunge in Rai,unde Il vei sluji in continuare. In Biblie este descris Raiul ca fiind un loc nespus de frumos,cu case din aur si fericite eterna, unde te vei intalni cu cei dragi care vor ajunge acolo, doar cu cei care sunt scrisi in Cartea Vietii. Insa daca traiesti pentru lume si pacatuiesti, vei ajunge in Iad, unde este suferinta si chin etern.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru beav2010):

Nu are logica ce fantezii ai scris acolo stimate domn