| aDEeLAa a întrebat:

Buna,TPU! Stiti cum se realizeaza legaturile chimice? Puteti sa imi exemplificati in urmatorii compusi : HCl; H2; Cl2; NaCl?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cam mult de scris si trebuie sa si desenez sa poti vedea mai simplu si sa intelegi mai bine. Legaturile chimice se realizeaza ori electrostatic adica atomii devin ioni adica unia cu + alti cu minus (anioni si cationi )si astfel se atrag unu pe altu si stau asa datorita acestei atractii electrice.Bine ca asta se intimpla intre atomi departati din sistemul periodic si care au pe ultimul strat 1 respectic 7 electroni.Deci ei cedeaza respectiv accepta electroni si astfel devin ioni, adica unul va avea + altul -.Adica nu mai sint atomi neutri asa cum este normal sa fie si capata sarcina ori plus ori minus si astfel se atrag.De ce fac asta? Pt ca fiecare dintre ei cauta sa isi formeze octet adica sa aiba pe ultimul strat 8 electroni care este cel mai stabil.Si cum unul are pe ultimul 1 electron cum este cazul Na si alatu Cl are 7, Na cedeaza electronul sau clorului si astfel cloru isi face octet dar devine -(negativ) pentru ca are un electron in plus mai mult decit protoni, iar Na devine cu +(pozitiv) pentru ca cedind electronul ramine cu mai multi protoni.Ei in aceasta situatie ei deja avind sarcini sdiferite se atrag si uite asa se stabileste aceasta legatura care este numita IONICA.Bine ca asta se realizeaza in anumite conditii nu asa oricum. Apoi mai sint alte legaturi in care atomii de acelasi fel cum este cazul Cl2 din ex tau isi pun in comun cite un electron la fel sa isi formeze octetul.Cl are pe ultimul strat 7 electroni si se alatura Cl ..Cl si pun cite un electron in comun.Cum? Adica electronul de la un clor orbiteaza cind nucleul unui atom cind celalalt nucleu astfel incit fiecare atom de clor are octet adica 8 electroni pe ultimul strat si este stabil.Cit de stabil este nu prea tare pentru ca poti fi rupti cu putina energie.Dar aceasta ete o legatura numita COVALENTA punerea in comun de electroni.Mai sint atomi care isi pun in comun cite 2 atomi sau 3 fiecare dupa citi electroni au pe ultimul strat.Ar mai fi o alta legatura numita Metalica care este puternica, este o legatura mai complicata pentru ca in fiecare atom este pozitiv si exista electroni liberi care se poate misca de la un atom la altu creeind astfel o legatura puternica tip ionica.Adica legatura este una ionica cum am aratat atomii se atrag pentru ca devin cationi si anioni dar este slaba, dar aici avem ceva in plus un electron capabil sa mearga de la un atom la altu si face ca permanent sa existe acea atractie electrica. Daca cineva vrea sa rupa legatura apare alt electron care restabileste legatura, no lasa sa se rupa. Legatura metalica se intilneste la metale de aia ele sint si bune conducatoare de electricitate.Asa se deplaseaza si curentul electric care de fapt sint acesti electroni ce se misca de la un atom la altu in cadrul retelei metalice.Cam complicat dar mai bine sa explic in scris nu pot.Bine ca nici eu nu ma pricep cine stie ce dar am zis atit cit stiu sa fac, insa cam greu.Trebuiesc desene si vorbarie multa, comparatie cu ceva sa intelegi mai bine.Eu am o carte cu desene si mai simplu explicat.Nu stiu cit intelegi dar deja lucrurile se complica pentru ca mai sint si alte legaturi asa ca atit ajunge ca ma depaseste si pe mine.Este important faptul ca esti interesata daca esti fata, deci e ceva bun ca vrei sa stii.Doar atunci cind iti vei explica, sau cind cineva iti explica si tu intelegi clar si corect atunci nu vei mai uita niciodata ceea ce ai inteles.Cu H2 ei aici fiecare atom de hidrogen are un singur electron si il pune in comun cu alt eletron de hidrogen si se formeaza o molecula de hidrogen adica H2.Deci daca ei siau pus in comun electronii legatura se numeste? Covalenta.Si uite cam asa sta situatia.Gata ca deja am scris un roman si cred ca o sa te plictisesti.Ce trebuie tu sa stii clar ce este un atom, ce este un element, ce este o molecula, ce este un compus. Dupa ce retii f bine si intelegi treci mai departe.Nu lasa profesorul la scoala daca nu intelegi repetai intruna ca nu ai inteles si ca vrei explicatie.Sa iti explice pe intelesul tau sia fiecaruia ca de aia este platit.Sa caute sa va explice folosind comparatii cu ceva ce fiecare v-ati intilnit si va intuilniti zilnic. Pina la urma de aia e pedagog sa stie sa faca omu sa inteleaga.Ok ne mai auzim.Bye

| beart904 a răspuns (pentru relian):

Foarte folositor! Multumesc! M-ai ajutat enorm! happy