| Quest a întrebat:

Uite inca o intrebare "filozofica" :
Deci, cand Dumnezeu a creat omul (pe adam si eva) el era capabil sa vorbeasca (se specifica in biblie) si nu se comporta precum un animal. Ok, dar atunci cum ramane cu ceea ce spune istoria, despre oameni pesterilor, oamenii din antichitate care erau extrem de neevoluati, precum maimutele. Cum e posibil ca primii oameni din lume ( si copii lor de asemenea) sa fie mai evoluati cecat cei despre care spune istoria (adica oamenii primitivi)?

Va rog lamuriti-ma cu asta (dar nu va bateti joc, va rog, Multumesc!).

Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxohappyomul s-a comportat ca un animal,de asta a fost potopul,dupa lectia cu potopul Dumnezeu s-a gandit sa le mai ofere o sansa, sa se regleze, emancipeze!

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cum poti sa crezi ca noi provenim din maimuta? Acum de ce nu se mai transforma maimutele in oameni? Hai sa fim seriosi. Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa.Ne-a facut cu putin mai prejos decat ingerii din ceruri.A pus in noi chiar si gandul vesniciei.Nu observi ca si cei ce se declara atei convinsi au gandul acesta in mintea lor? Nu au pacea lui Dumnezeu.Nu au un viitor si o nadejde.Traiesc degeaba.

| wales a răspuns:

Te intrebi ce spune istoria? depinde la ce istorie te referi?
Istoria cu evolutia omului a inceput in jurul anilor 1850, cand Charles Darwin a publicat la Londra teoria evolutiei,aceeasta teorie a cazut odata cu descoperirea informatiei ADN.
O istorie mult mai vechie decat evolutionismul, este de fapt creeatia.
Pe om la creeat Dumnezeu, omul nu se trage din maimuta.omul are o informatie ADN total diferita de maimuta si invers, fiecare a fost creeat cu o informatie unica si neschimbata.
Omul a vorbit din prima zi de cand la facut Dumnezeu; vezi primele 3 capitole din Genesa cum Dumnezeu vorbeste cu omul, si in capitolul 11 cu vers 1 al Genesei,este scris,ca toti oamenii vorbeau acceasi limba pe tot pamantul.
Dumnezeu cand la facut pe om la facut intreg, cu tot ce trebuie, inclusiv sa poata sa comunice cu el.

| ramona30 a răspuns:

Pai exista foarte multe dovezi antropologice sau arheologice legate de evolutia omului sau a predecesorilor sai (hominizii). S-au descoperit, schelete, au fost datate cu carbon, reconstituite, au fost descoperite picturi rupestre, un intreg tablou al evolutiei.
De partea cealalta, nu ai absolut nicio dovada a existentei lui D-zeu sau a crearii omului de catre acesta. Nu ai decat o carte (Biblia), scrisa de oameni. Concluzia (logica) este ca oamenii l-au creat pe d-zeu si nu invers. Nu ai cum sa nu alegi sa crezi in teoria evolutiei! Altfel ar trebui sa crezi ca exista si inorogii, mos craciun, Harap-Alb si alte personaje asemanatoare.

| ania a răspuns:

Francis Collins, conducatorul proiectului genomului uman, care a realizat prima harta completa a ADN-ului uman, a scris o carte:Limbajul lui Dumnezeu, un om de stinta aduce dovezi in sprijinul credintei. El e crestin, crede ca Biblia e cartea creatorului si el se declara evalutionist teist, considera evlutia metoda lui Dumnezeu de creatie.El zice ca analizele genetice indica ca aproximativ zece mii de stramosi au dat nastere populatiei actuale a planetei si considera relatarea din Genesa o alegorie simbolica a intrarii intr-un regat al animalelor lipsite de suflet, a naturii spirituale si a Legii Morale. Il citeaza in acest sens pe Sfantul Augustin care inca in jurul anilor 400 a spus ca zilele din Genesa (Yom) pot avea sens si de perioade de timp nu doar de zile. La fel il citeaza si pe C S Lewis, cel mai mare filosof crestin al secolului XX:
"Timp de secole Dumnezeu a desavarsit forma animala care avea sa devina vehicolul umanitatii si al imaginii Lui insusi: i-a dat maiini al caror police sa poata fi adus in dreptul fiecarui deget, limba, dinti, gat capabil de rostire articulata, creier suficient de complex pentru a realiza gandirea rationala.E posibil ca faptura sa fi existat in aceasta stare timp de secole inainte sa devina om; poate ca a fost destul de inteligenta pentru a face lucruri pe care un arheolog modern le-ar accepta ca dovezi ale umanitatii sale, insa nu era altceva decat un animal, caci toate procesele sale fizice si psihice erau intreptate catre realizarea unor scopuri pur materiale si naturale. Apoi Dumnezeu a facut sa coboare asupra acestui organism, atat asupra pshologiei cat si a fiziologiei sale, un nou tip de constiinta care sa poata spune "eu", care sa se poata privi pe sine ca un obiect, care sa-l cunoasca pe Dumnezeu, care sa poata face judecati in privinta, adevarului, frumusetii, binelui, care sa fie atat de sustrasa timpului incat sa poate percepe curgerea lui...Nu stim cat timp au continuat sa traiasca in stare paradisiaca, insa mai devreme sau mai tarziu au cazut.Cineva ori ceva le-a soptit ca ar putea sa devina asemenea zeilor.Si-au dorit un colt din univers despre care sa-i spuna lui Dumnezeu - Aceasta e treaba noastra nu a ta- Insa nu exista un astfel de colt.Nu stim in ce act sau serie de acte si-a gasit expresie dorinta imposibila, autocontradictorie.Pare sa fi avut legatura cu mancarea la propriu a unui fruct, insa chestiunea e lipsita de importanta.
Deci el considera crearea omului din tarana o metafora pentru crearea lui din ceva exitent anterior, posibil corpul unui animal.Considera ca acel jumatate de cromozom pe care il avem in plus fata de cimpanzeu, nu explica diferenta uriasa dintre noi si cimpanzeu.
Alti autori sutin interpretarea literala.Eu inca nu sunt lamurita, in rai o sa-l rog pe Tata sa imi spuna cum le-a facut pe toate.

| Kosuchin a răspuns:

Uhm...teoriii creationiste sunt mai multe :http://www.9am.ro/......lumii.html iar evolutioniste...doar una :).

| dexro a răspuns:

Explicatia este simpla: exista 4 categorii de oameni
1. Credinciosii batuti in cap ce zic ori ca diavolul a venit pe pamant si a pus oasele alea acolo ca sa ii ispiteasca sau ca aia care le-au gasit nu stiu ce fac si nu stiu la ce sa uita, iar daca stiu ne mint ca ei sunt cu satana.
2. Ignorantul ce zice ca el nu crede pentru ca a citit si el doua randuri din teoria evolutiei si ca a auzit un tapaliu ce dupa ce a fost in conferinta prin vreo gaure neagra cu Zamolxez, Dumnezeu, Ceausescu si Hitler a aparut pe undeva si a spus ca evolutia este o prostie aducand cate vreun argument stupid de genul... nu este adevarata evolutia asta este o prostie deoarece omul are numarul mai mic de cromozoni decat alte animale...
3.Omul ce a vazut un documentar despre evolutie si cu bale la gura crede ca a descoperit intelesul universului si se bate cu pumnul in pied ca evolutia este calea cea dreapta, adevarul adevarat fara sa inteleaga care este faza (a memorat si el ca boul toti stramosii omului si gata)
4.Omul ce intelege ce se vede si cum functioneaza lucrurile si care de multe ori se enerveaza cand simte mirosul inconfundabil de prostie din jurul lui si mai tranteste cate o intrebare prin care spera sa ii dea cuiva ceva de inteles nestiind ca nu are public.

| MagicSmile7 a răspuns:

Joe White, Nicholas Comninellis-DEMISIA LUI DARWIN
gasesti cartea aici:www.scribd.com
Vei gasi raspunsuri la mai multe nelamuriri.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Si eu imi pun aceiasi intrebare... desi sunt constienta ca aceste doua variante nu se leaga. insa stiinta nu prea poate fi contrazisa, pentru ca sunt lucruri testate, logice, exacte. Dumnezeu spune" crede si nu cerceta"... insa oricum noi ca oameni suntem tentati sa vrem sa descoperim mai multe, de aceea apelam la stiinta, pentru ca ea ne poate spune ceva credibil. pe cand in Biblie de exemplu se vorbeste despre ceva spiritual, o entitate, o materie supranaturala. noi fiind limitati, iar capacitatea noastra de gandire fiind si e ala fel de limitata, nu putem concepe ca ceva etern, vesinc poate exista. noi toti vedem lucrurile ca avand totusi un sfarsit, in timp ce nu putem intelege in totalitate ce este vesnicul, pentru ca nu-l traim si nu-l putem cuprinde.
De ex. : Biblia spune ca primele fiinte au fost oamenii. iar stiinta spune ca in urma cu miliarde de ani viata s-a transformat de la cea mai mica particula, pana la, sa zicem, dinozauri. aparitia lor, si trairea lor pe acest Pamant este sigura, datorita descoperirilor facute si fosilelor gasite ca apartinand unor reptile preistorice. ei bine, aceste doua variante se contrazic; daca incercam sa le echilibram nu ajungem la niciun rezultat, deoarece o parte spune ca Adam si Eva au fost primii, si totusi cealalta parte spune ca inaintea oamenilor au existat alte vietuitoare.
pe langa asta mai sunt si multe alte ipoteze, gen : cum se face ca din doi oameni [ daca este sa o luam pe partea spirituala ] au putut sa perpetueze specia in miliarde de alti oameni? ma refer la faptul ca cei doi au adus pe lume doi baieti, si se mai vorbeste si despre o fiica. cum puteau acesti 5 sa genereze o planeta intreaga? desigur ca exista si explicatia, insa deja intru in prea multe detalii.
cred ca oricat am incerca sa intelegem fiecare varianta in parte si apoi pe ambele la un loc, nu vom putea reusi sa explicam adevarul. happy

| WR104 a răspuns:

Religia nu se intelege cu stiinta.religia pune pe seama lui Dumnezeu tot ce nu intelege.in timp ce stiinta cauta sa raspunda pe cale logica acestor raspunsuri.Nimic nu e sigur docamdata...

| Enigmă a răspuns:

Quest, Quest, cel care fregventeaza t/a acum a ajuns la s/f.
Bravo!
Acum revenind la partea serioasa.
In viata ai de ales intre aceste doua cai, pentru ca de obicei religia contesta stiinta, si invers.
Viata fiind un mister, ramane la aprecierea fiecaruia ce alege, si pe unde isi continua calatoria.
Teoretic vorbind, istoria este stiinta reala care se ocupa cu studierea trecutului omenirii, dar practic, istoria se schimba cu fiecare descoperire pe care o facem, si cu fiecare pas inainte in tehnologie.
Acum, sper ca nu te-am plictisit cu raspunsul asta dar dupa cum observi, parerile sunt impartite, si in raspunsurile de mai sus, de aceea nu poti fi sigur niciodata de "adevar".
Sau poate adevarul este o utopie?
Cum spuneam, fiecare isi urmeaza propriul sau drum.
Numai bine!

| rossi46 a răspuns:

Http://euversusdumnezeu.blogspot.com/......eu_04.html Intra aici si ai sa gasesti toate lamuririle necesare despre chestia asta!

| Piableu a răspuns:

OK, deci Biblia a fost modificata si rescrisa in timp de oameni. Dumnezeu exista, este o entitate, dar nu ca cea pe care Biserica o impune. El nu este dur, s-au suparat pe noi. NU trebuie sa ne rugam ca sa fim ieratati. Toate prostiile acelea cu botez, mir, etc. au aparut in timp, pentru bani, ca asa este omul. Dar sa revenim: se zice ca omul a fost creeat dupa chipul si infatisarea lui Dumnezeu, ceea ce se bate cap in cap cu teoria evolitiei a lui Darwin. Nu stiu cine are dreptate, dar uita asta, tu te gandesti la trecut, Prezentul este cel ce conteaza; gandeste-te ca nu exista Trecut si Viitor, este doar imaginatia noastra, Prezentul este cel ce exista... vedem mai multe in 2012winking

| CookieșiParty a răspuns:

Ehhhhhhh.Aici sunt doua categori.Religia si Stiinta.Aici depinde daca esti credincios sau filozof.Dar, mai bine, urmeasa-ti inima! Inima o sa iti arate ce este adevarat! Asa stiu eu...

| NuExista a răspuns:

straight face.foarte tare asta laughing)

sa ma anunti cand primesti raspunsul gastigator, presimt ca o sa schimbe teoria creationista laughing)

bravo pentru intrebare, lasand gluma la o parte. big grin

| SereSmile a răspuns:

Sincer eu nu prea is de acord cu varianta asta cu Adam si Eva, eu cred ca omul o evoluat din maimuta si o fost oameni primitivi si o lume care se dezvolta pana astazi.
Mult noroc pentru a te lamuri cu adevaratwinking

| Flaffirabbit a răspuns:

Deci, în primul rând, trebuie să alegi ce crezi.În caz că tu crezi în ceea ce scrie în Biblie, nu trebuie să crezi teoria Darwin-istă. Ştii, orice ar zice oamenii, nu există "Oameni proveniţi din maimuţe". Ştii, imaginează-ţi că stră-stră-străbunica ta a fost o maimuţă.Îţi convine? Şi, de asemenea, cum ar fi putut oamenii să creeze oraşe aşa de mari şi alte lucruri asemănătoare. Ştii, în istorie nu ni se zice cum că oamenii ar fi fost blănoşi, că aveau rude maimuţe sau alte lucruri.Deci, crede-mă, omul a încercat întotdeauna să găsească o scuză, care, deşi uneori plauzibilă, nu are suficiente dovezi.Iar asta doar ca să îndepărteze de Dumnezeu, cel care cu adevărat ne-a creeat.Dar e decizia ta ce alegi, dacă eşti pro sau contra Lui. Sper că te-am ajutat, dacă nu cere-mi ID-ul sau întreabă-mă pe privat.O zi bună happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cand Dumnezeu a creat omul; dar atunci cum ramane cu ce spune istoria? care istorie quest? a cui istorie? a poporului israel? a lumii? aia citita de tine? sau aia spusa de bunicul tau? sau ce ai auzit de la altii? cand spui, Dumnezeu, te rezumi doar la crezi tu despre tine si la relatia ta cu Dumnezeu in congregatia din care faci parte.nu le amesteci.aici te afli in mediul tau.la biserica nu prea fiindca nu te duci. daca mergeai,nu intrebai aici,ci biblia, preotul,rabinul, pastorul predicatorul, sau profa de religie.

| jessyca_5795 a răspuns:

Am fost educat de mic sa ma inchin sa respect cele 10 porunci sa cred in dumnezeu mi-a fost creata de mic chestia asta cu religia,si totusi nu cred in adm si eva si cum au facut ei sex zi de zi si au facut multi multi copii de am ajuns miliarde,pana acum din miliarde de oamani morti nu s-a intors nici unul de sus sau jos sa imi zica ca ce curat avea dumnezeu in casa vai da si ce plasma mai si erau toti mortii din rai binenteles bine mersi pe acolo fericiti impliniti,sa fim seriosi murim si ne stricam ca orce carne care ne manca viermi, religia na din pamant suntem facuti in pamnt ne intoarcem, undeva canva cu mult timp in urma sa investit sa impus si creat religia ca daca nu a fi fost pagani crestinismul si vaticanul prin papa este responsabil sa mentina flacara aprinsa, daca cineva crede ca sunt cinic ca aberez sa imi dovedeasca contrariul ca da dinozauri au existat sau gasit oase, sa crezi in dumnezu nu ca exista alte planete sau descoprit sau filmat sau trimis aparate pe ele s-a dus omul pe luna si totusi milioane amvem in creier ca ne rugam si dumnezeu ne aude si iti da maine 10 la mate masina peste un an si face sa castigi la loto doar pentru unii binetele nu toata lumea ca restul na sunt pacatosi nu,suntem ca mai evoluata masinarie manci ei ce este nai bun restul elimini piela veche iti cade se regenereaza ficatul la fel ochii se spala singuri prin lacrimi simnti rece cald auzi memorezi culmea imagini intiparite adanc in minete a si toat pentru ca Dumnezeu ne-a creat nu?
cine ma contarzice sa imi demonstreze sa imi filmeze in rai sa puna pe youtube,isus a murit pentru noi si noi acum ce cale urmam cea rea nu el na putut schimba nimic,sunt atatea de ce musulmani nu cred in dumnezeu? si in alata religie a lor nu este totu una, motivul pentru ca asa li sa intiparit in mine pocaiti si aliti,,,,,,,,, greu fata in fata pot tine un fir lung de convingeri ca chiar am evoluat din particule pana azi.de ce nu a oprit razboaiele de ce vinovati acre fura si fac mai stiu eu ce mor pe o plaja din tenerife bahamas la 80 90 de ani fericiti ca au facut tot ce au vrut in viata lor,eu zic ca ar trebui sa ne trezim si sa vedem realitatea,copii nevinovati mor de cancer si altele si alti ca au bani multi supravietuies asa a vrut dumezeu,cum nu putem explica ceva ne repezim in religie voia lui dumnezeu,vad ca toti au zi ca sunt doua cai,ce ce cred in dumnezeu ca ii dor maseaua capul ficatul etc are de facut o operatie ceva sa nu cunva sa ia o pastila sau sa apelez la doctor, sa il astepte pe dumnezeu nu, sunt mule lucruri care nu le putem explica dar cum un copil om se dezvolta dintr-un spermatozoid da.

| andreeeeaaaa a răspuns:

Pai tu vorbesti despre doua variante diferite, cea crestina si cea stiintifica.Una o exclude pe cealalta si invers.Tu decizi ce vrei sa crezi.Fie ca omul a fost creat de Dumnezeu, fie ca acesta a evoluat din maimulte.

sper ca te-am lamuritbig grin