| Andreea19901 a întrebat:

Buna tuturor, are cineva idee la ce se refera urmatoarea afirmatie: "Este insa si mai dificil sa lupti cu placerea decat cu mania. In legatura cu ceea ce este mai greu intervin insa totdeauna arta si virtutea; caci, prin interventia lor, binele se transforma in si mai bine."?
Va multumesc frumos happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Deci, ca sa clarific de la inceput: Eu imi dau doar cu parerea la ce se poate referi, asta nu inseamna ca e 100% asa cum zic eu.
"Este insa mai dificil sa lupti cu placerea decat cu mania." - Mania este o boala mintala. Ea se poate trata, si de obicei nu o poti provoca tu insuti. Placerea este ceva ce iti place sa faci, asa ca faci ceva din placere. Boala se poate trata, dar daca faci ceva ce iti face placere sa faci, si este ceva rau, este mai greu de controlat.
"In legatura cu ceea ce este mai greu intervin insa totdeauna arta si virtutea; caci, prin interventia lor, binele se transforma in si mai bine." - Intr-o situatie grea, apelezi mereu la ceea ce sti sa faci, sau inveti ceva nou, si iti dai toata silinta, timpul. E ca o arta si este o virtute sa rezolvi problemele, nu sa, sari peste ele. Si chiar daca vei da de bine sarind peste probleme, daca rezolvi problemele, vei da de si mai bine.
Sa ai o zi buna.

P.S.: Poate nu prea are logica ce am zis, dar incerc si eu mereu sa rezolv astfel de puzzle-uri mintale. happy