| guritadulce7865 a întrebat:

Am de facut un text argumentativ in legatura cu expresia:"oamenii isi construiesc mai mult ziduri decat poduri", insa nu am idee la ce se refera. Pueti sa imi dati cateva idei?

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Buna!
Cred ca stiu la ce se referera: se refera la faptul ca, oamenii, in loc sa se lase ajutati, sfatuiti sau sa ajute si sa sfatuiasca isi contriuiesc un ''zid'' ( metafora) si nu lasa pe nimeni sa-i sfatuiasca, sa-i ajute etc. podul inseamna un drum parcurs adica in loc sa-si contruiasca un pod pe care sa-l parcurga, oamenii contruiesc ziduri pentru ca ceilalti sa nu se bage in viata lor. eu asa inteleg happy.