| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, unde incadrati progresismul in spectru politic?
Conservatorismul, fara indoiala, este de centru-dreapta.
Conservatorismul este opus Progresismului.
Asadar, cred ca putem considera Progresismul ca fiind de centru-stanga, insa am gasit opinii diferite.

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu stiu alţii cum sunt, dar eu sunt ultra-progresist, sunt liber schimbist; voi progresul cu orice preţ. Da, da, da...

| Thecurious explică (pentru sabin89):

Atat de mult il iubesti pe titanul comediei romanesti.

APLAUZE! APLAUZE! (Onarata asistenta e in extaz...)

| Thecurious explică (pentru sabin89):

Imi permit sa te intreb, pentru ca stiu ca imi vei raspunde, de ce consideri cartile fantesy si science fiction neimportante?

| sabin89 a răspuns (pentru Thecurious):

Păi, poţi să le compari cu o carte bună, cum ar fi Mizerabilii, La răscruce de vânturi, Napoleon de Tarle, Regina Margot, Forsyte saga...si multe, multe altele?

| Thecurious explică (pentru sabin89):

Sunt genuri diferite, nu stiu cum ai putea sa le compari.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde dupa care teorie te uiti pentru ca sunt multe.

Conservatorismul este in general opusul Progresismului.

| RAY a răspuns:

In secolul trecut am avut si stanga extrema si dreapta extrema =s-a vazut cum a fost, eu merg spre neutralitate, centru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stânga undeva spre extremă

| gratargratar a răspuns:

Nu exista cu adevarat o opozitie intre progresism si conservatorism, intrucat si in cadrul conservatorismului exista progresism. Cu alte cuvinte, conservatorismul zilelor noastre nu are nimic de-a face cu cel de dinainte de al doilea razboi Mondial.

In general, calificarile acestea "stanga", "dreapta", "centru" etc. nu au corespondente ideologice. Politicienii insisi nu stiu ce inseamna si nu stiu sa distinga intre ele, ei fiind cei ce creaza politicile propriilor partide.

| IonutCG90 a răspuns:

Hi. Nu sunt expert in politica dar nu cred ca se cearta CONSERVATORISMUL cu PROGRESISMUL. Dupa parerea mea a reforma ceva, nu inseamna neaparat a schimba totul din temelii, dar da este o schimbare de impact. Cred ca pot sa fie foarte bune impreuna. Eu sunt PENTRU daca mi-ai dat drept la vot. Acuma... SPer ca ti-am fost totusi cat de cat de folos.

Răspuns utilizator avertizat
| Sindbad a răspuns:

In Britain, one-nation conservatives such as David Cameron who launched the Progressive Conservatism Project in 2009[6] and Theresa May have described themselves as progressive conservatives. Other European leaders such as Angela Merkel have been aligning themselves with centre-progressive politics with a conservative stance.
https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_conservatism
Asa incat conservatorismulnu este opus progresismului, amanodua sunt aspecte ale aceluiasi mismas.

Nu prea exista nici stanga, nici dreapta, sunt calificari fara prea mare legatura cu realitatea politica.