| delia5609 a întrebat:

Voi credeti in horoscop? Adica de exemplu ce scrie la zodia Taur de exemplu o sa li se intample tuturor care sunt nascuti sub acest semn? Eu nu cred! Adica ce mi se intampla mie(fiind in zodia Gemeni de exemplu) nu cred ca o sa i se intample si altei persoane care e in aceiasi zodie.Imi puteti spune parerea voastra?!

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Voi incerca sa-ti explic motivul pentru care previziunile din horoscoapele de duzina ( din reviste, TV, etc.) nu sunt valabile pentru toti nativii dintr-o anumita zodie.
Pentru a face previziuni, un astrolog trebuie sa configureze o " harta astrologica natala", (pentru fiecare individ in parte), pornind de la data nasterii, ora si minutele, si coordonatele geografice, respectiv, locul unde s-a nascut persoana in cauza. Se mai face inca o harta de "tranzit", adica prezenta, actuala.
Bineinteles, ca se pune intrebarea- cati oameni se pot naste exact in aceeasi zi, la aceeasi ora, si in acelasi loc?
Hai sa spunem ca s-ar naste 4 copii intr-o ora; inmulteste cu 24, si pe urma cu 30 (zile), asta inseamna 2880.
Crezi ca se nasc 2880 de copii in aceeasi zi, la aceeasi ora si in acelasi loc (oras)? E absurd!
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nici un astrolog, oricat de priceput ar fi el, nu ar face atatea harti astrologice pe zi!
Daca din intamplare previziunea unui horoscop este valabila pentru tine, atunci se poate explica prin faptul ca aspectele puternice pe care le fac anumite planete ( in acea zi), sunt, hai sa-i spunem asemanatoare cu cele din harta ta natala.
Este mult mai mult de explicat, si mult mai complex, lucru care chiar ma depaseste, dar tot ce ti-am scris pana acum, am inteles cu ani in urma, cand din curiozitate am citit cate ceva din domeniul astrologiei. Si tot atunci am inteles ca e nevoie de cunostinte foarte vaste din mai multe domenii( nu doar din astrologie), cum ar fi astronomie, istorie, psihologie, mitologie, religie, chiar si anatomie...si multe altele. Iar toate acestea necesita mult studiu, si nu oricine are timp ca sa le abordeze.
In concluzie, decat sa fim cu capul in nori sau sa pierdem timpul citind stelele de pe cer, mai bine sa ne traim viata din plin si cu picioarele pe pamant.

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca să nu mă mai repet:
http://www.tpu.ro/......-de-zodii/

Horoscopul este bazat pe superstiţii şi efectul placebo/autosugestie.
http://youtu.be/LWo3kTYb8W0

| sublime89 a răspuns:

Pai gandeste-te doar cati oameni mor in fiecare zi pe intreaga planeta. Cand auzi sa ti se spuna la horoscop ca vei muri? : )) Tu esti in Gemeni. Gandeste-te cati Gemeni mor in fiecare zi. Nu prea li se intampla ce ti se intampla si tie in acea zi, nu? : ))

| Exilee a răspuns:

NU. BIserica condamna ASTROLOGIA. La ce-ti trebuie sa cunosti viitorul cand lumea nu este in stare sa-si cunoasca limitele?

| zurick a răspuns (pentru Exilee):

Spune-mi un lucru care sa nu apartina bisericii si sa nu-l condamne te rog frumos!(de parca te-as putea ruga urat...)

| OOOLEOOO a răspuns:

Erau 3 bolnavi intr-o clinica, toti cu aceeasi boala.

Pacientul 1 a primit produse farmaceutice pentru a se vindeca.

Pacientul 2 a primit zahar, faina si apa sub forma de produse farmaceutice.
(Acesta stia si cedea ca erau produse farmaceuitice adevarate)

Pacientul 3 nu a primit nimic.

Rezultatul experimentului:
Primi 2 pacienti sau vindecat, situatia pacientului 3 s-a agravat.

Acesta este efectul PLACEBO

| Grimmjow69 a răspuns:

Nu pot sa spun ca cred cu adevara in horoscop, dar mi s-a intamplat sa fie chiar asa cum era scris, dar nu toate intamplarile.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Placebo. Crezand in horoscop, iti mulezi viitorul pe ce ai auzit la ghicitorii in stele.

| OMEGALIN a răspuns:

Nu prea cred in horoscop dar mai citesc uneori si de obicei mi-se potriveste...

Răspuns utilizator avertizat
| PisicaDragutza3 a răspuns:

Pai, foarte, foarte rar, ca sa se intample lucrturile. Sunt ca niste scormoneli.Te asigur!

| b24k79 a răspuns:

Întrebarea ta mi se pare ridicolă atâta timp cât tu ai o părere personală despre horoscop şi nu înteleg cu ce te-ar ajuta nişte păreri ale unor persoane pe care nici nu le cunoşti.

Eu cred ca ai pus întrebarea pentru că eşti nesigură în a crede sau nu în horoscop şi ai afirmat că nu crezi deoarece o mare majoritate a populaţiei NU crede in aşa ceva iar tu ca să nu pari mai prejos ai afirmat aceasta crezând că ei sunt cei ce deţin adevărul şi te vor considera troll dacă nu răspunzi ca ei.

"Imi puteti spune parerea voastra?!"

Nu, deoarece n-ar conta.

| delia5609 explică (pentru b24k79):

Daca esti prost si nu intelegi, nu inteleg de ce te amesteci!

| b24k79 a răspuns (pentru delia5609):

Sincer, nu mă aşteptam la un alt răspuns din partea ta, ţinând cont de imaginea de la avatar şi muzica pe care o asculţi.