| KoroSensei a întrebat:

Navigam pe net, si vazusem o reclama cu horoscop, zicea ceva fix de ce facusem, si imi adusesem aminte de cate ori voiam dezbat un subiect pe tema asta. Deci sa nu o mai lungesc atat si sa incepem.

Ce parere aveti despre Horoscop/Astrologie?
Aud la multi ca nu cred in asa ceva, ca e doar de forma, altii se uita la el dar tot il considera ceva tipic, sau fara sens /folos.
Totusi sa facem o diferenta, exista horoscop zilnic, si horoscop general, si multe alte categorii, care arata cum esti de ce si etc.
Multi desconsidera horoscopul, pentru ca, cand il citesc (cel prezicator) nu li se adevereste nimic.
Horoscopul prezicator, l-am numit eu asa, este cel care zice ce vei face in ziua, saptamana, luna, anul respectiv, sau de ce vei avea parte, sau etc, multi se plang ca nu li se adeveresc si de aceea nu cred.
Dar totusi sa nu uitam ca nu toti oamenii sunt la fel, chiar daca sunt din aceeasi zodie, sau chiar aceeasi zi a anului nascuti. Eu cunosc vreo 2-3 prieteni care sunt nascuti in aceeasi zii cu mine (2 martie) si nu prea seamana cu mine, bine seamana putin dar nu sa zici ca exact, e si normal, nu au crescut in aceleasi conditi si locuri cu mine, enormal sa fie diferiti. Totusi conteaza si gandirea si etc, marog, poate e si chimic sau spriritual dar asta nu luam in considerare acum. Desi acei prieteni sunt, nu doar in aceeasi zodie ci chiar in aceeasi zi cu mine, cum crezi ca ni se poate intampla exact aceleasi lucruri? horoscopul zice in general ce si cum, normal ca nu se poate ca la toti cei dintr-o anumita zodie sa li se intample aceleasi lucurui. E si logic daca te gandesti, nu are cum, totusi sunt multe cazuri in care se intampla la fel, desii uni cred ca e coincidenta...cine stie.
Oricum sa nu uitam si de aceea care chiar afirma ca li se intampla de multe ori lucuruile zice in horoscop. Si daca candim logic, poate chiar ni se intampla si noua dar nu stim, poate ni se intampla de cateva ori nu neaparat mereu, cum am zis ca nu suntem la fel. dar macar o data, de 2 ori :)

Si acum sa trecem la Horoscopul de caracterizare, asa l-am numit eu, e acel horoscop care caracterizeaza fiecare zodie, si chiar fiecare persoana dupa ziua in care e nascut.
Cum am mai zis, unora li se adevereste, desi in acest domeniu este posibil cel putin 75% ca tu sa fii exact cum horoscopul iti zice, de exemplu in zodia mea, pestii (martie), ceea ce stiu bine e ca majoritatea, sa nu zic toti, suntem visatori, emotivi, loiali, sau lenesi :D (cine e pesti intalege :)) )
Eu sunt convins cel putin 80% ca horoscopul, sau astrologia are in baza sa aspecte reale si chiar exacte, si nu e cum zic unii ca e doar un mit sau e doar coincidenta horoscopul sau astrologia. Ci chiar are o baza reala.
Cel putin eu asa cred :) Voi ce credeti?

Bonus:
Puteti cauta despre ziua voastra mai jos:
http://astromax.eva.ro/zodiac_european.html
Apoi alegeti in ce zi sunteti nascuti.
Ca sa vedeti cam cat de mult vi se potriveste.
Deci cam cat ti se potriveste? :)

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Eu sunt de acord cu toate acestea si sa zicem ca le cred.
Tot, exceptand horoscopul zilnic, care, nu mi se potriveste mai niciodata.
Am cam incercat sa aflu tot cam ce se poate afla sau ce am gasit, aici ma refer ca am facut si astrograme si toate cele.
Totul se cam aseamana de realitate intr-un procent destul de mare, sa zicem cam 90%.

In rest ca nu te asemeni in exactitate cu o persoana nascuta pe aceeasi data ca tine, e de vina cel mai probabil cifra destinului, daca sunteti nascuti in alti ani, cifradestinului difera, si asta din nou schimba unele caracteristici, precum si datorita locului in care s-au nascut, si datorita orei, minututului conteaza si astea.

20 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Chiar nu are rost sa vorbesti de chestiile astea aici, nu prea ai cu cine.

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns (pentru KoroSensei):

Ma intereseaza, ai vazut ce comentarii ai primit, ti-am zis euwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns (pentru 20000mAh):

Esti ofensata sau ce? Cat timp stii ca sunt niste chestii care nu te caracterizeaza de ce te mai ambalezi asa?

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns (pentru 20000mAh):

Vorbeste in numele tau... Stau pe site-ul asta de prea mult timp ca sa nu-mi dau seama cand am de'a face cu un troll de 2 bani sau cu o persoana needucata.
Miserupist? Serios? Chiar n-ai gasit o ''insulta'' mai buna? Stai sub o piatra daca esti chiar asa de ofensat.

| Clorox a răspuns (pentru KoroSensei):

Nu chiar, nu am nevoie sa citesc dupa net. Am invatat astrologie de ceva timp, stiu chestiile astea de mic big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

"Constelatia Capricornului da nativilor o viata activa, un corp viguros, aptitudini pentru lucruri mari. Caracter belicos si implicat, entuziast, vehement si totusi inclinat spre tristete si zgarcenie. Spiritul este fin, drept, priceput in afaceri si versatil. Vointa este ferma, dar scopurile mereu in schimbare, cu sanse de reusita, totusi o anumita asprime in comportament, gestul repezit, sec, greu de infuriat, ca si de linistit, de altfel, pastreaza amintirea ofensei primite, fara dorinta de razbu­n-are. Marea prudenta il indeamna sa actioneze numai dupa o matura chibzuinta si multe dezbateri, de aceea el este pentru sine cel mai bun exemplu.
Persoana nascuta sub semnul Capricorn sau cu Ascendentul in Capricorn, se afla sub influenta lui Saturn (guvernator traditional) care o face pesimista, organizata, ambitioasa si egoista. Daca intreprinde o cercetare spirituala, ea se plaseaza sub influenta aceluiasi Saturn, dar de aceasta data pe un alt nivel. Saturn esoteric o va ajuta sa-si inteleaga legaturile karmice si sa-si continue evolutia invatand lectia altruismului. Daca isi va continua cercetarea spirituala se va plasa sub influenta planetei Venus (guvernator ierarhic) ce-i va permite sa-si dezvolte un mental capabil sa inteleaga legile universului, iubindu-si impersonal semenii." Pot sa spun ca se potriveste dar pana la urma ei caracterizeaza fiecare zodie in mod pozitiv astfel orgoliul fiecaruia isi spune cuvantul identificandu-se cu respectiva zodie.
Culori: verde inchis (in principal), negru (secundar) (eu as zice violet)
Anatomie: zona genunchilor, rezistenta pielii, schelet si par (la ce se refera asta!?)
Social: se adapteaza in orice situatie pentru atingerea scopului, rigiditate, severitate, metoda. (la fel fiecare se identifica cu calitatile)
Material: ambitia il face sa valorifice orice situatie, succes cu timpul
Mental: traversarea ascendenta a tuturor mediilor societatii ca un fapt firesc rezultat intr-o forta cladita pe mare putere de sacrificiu.
Emotional: emotie supusa gandului si necesitatii, incredere in exemplul personal, puterea de a influenta sentimentele celorlalti (n-as zice)
Guvernatorul (planeta) traditional al Berbecului: Saturn
Guvernatorul ierarhic: Venus
Verbul caracteristic: "A Folosi" ("Eu FOLOSESC", "Eu VALORIFIC"), esenta lui este simtul practic (eu care ii explicam maica-mii din ce e alcatuita planta de cartof dar nu stiam cum arata una)
Numere norocoase: 2 si 8 (as zice 1)
Piatra pretioasa: Granat
Metal: Plumb
Ziua norocoasa: Sambata (hmm. poate e o coincidenta)
Animale potrivite: cornutele (ce-s alea?)
Locuri prielnice: cele retrase si linistite
Cuvinte cheie: rabdare, detasare, intelepciune, elevare, concentrare, rezistenta, obiectivitate, perseverenta, prudenta, organizare, solitudine, administratie, ambitie, opinie, meditatie, experienta, avaritie, frugalitate (cum am mai zis-calitati)

Meserii indicate: Profesiuni administrative. Meserii in raport cu muntele, agricultor, anticar, taietor de lemne, ceasornicar, profesiuni de analiza, de control, de administratie, de arhiva; profesiuni in legatura cu frigul, minele, piatra. Geriatrie, reumatologie, osteopatie, dermatologie. Arhivar, paleolog, paleontolog, geolog, academician, matematician, enciclopedist, episcop, cardinal, sculptor. (doar matematician se potriveste)
Aspectul fizic: statura mijlocie, foarte rar inalta, mult mai adesea marunta; figura prelunga, ten inchis, mat, ochi mici si privire patrunzatoare, nas ascutit, par negru, galbui sau roscat. Aspecte modificate si de aspectele planetare. (am parul saten si ochii mari, sunt inalta si nu am nasul ascutit)
In continuare nici nu mai scriu pentru ca urmeaza nenumarate calitati cu care fiecare din noi ne identificam.

Răspuns utilizator avertizat