| Clementine a întrebat:

Voi care credeţi că este importanţa visului în viaţa contemporană?

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

E inutil, viaţa ar fi la fel şi fără vis.
Dar, să-i găsesc şi o utilitate...te poţi lăuda că te-ai trezit la realitate din el, făcând din asta o realizare. Desigur, asta dacă eşti un gunoi de om şi alte realizări n-ai.

3 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

E acela de a-l face sa devina realitate, si asta din toate timpurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vis este un termen care descrie experiența subconștientă constând dintr-o succesiune de imagini, sunete, idei, emoții și alte senzații care apare, de obicei, în timpul somnului, dar mai ales în cazul tipului de somn în care ochii se mișcă (somn paradoxal). Capacitățile cognitive, precum gândirea și memoria, sunt secundare, persoana care doarme percepând psihic și emoțional evenimentele petrecute în vis ca elemente reale petrecute aievea. Există o ramură a psihologiei care se ocupă cu studiul interpretării visurilor petrecute în timpul somnului. S-a observat faptul că o în medie o ființă umană petrece aproximativ 6 ani din viață visând (ceea ce corespunde unei medii de 2 ore pe noapte). Încă nu s-a aflat care porțiune a creierului generează visele, dacă există o singură regiune din creier care le generează, dacă sunt implicate mai multe sau care este cu adevărat scopul viselor. În timpul somnului rapid (paradoxal), eliberarea anumitor neurotransmițători este complet suprimată. Drept rezultat, neuronii motorii nu sunt stimulați, condiție cunoscută sub denumirea de relaxare nervoasă. Această relaxare suprimă astfel mișcările necontrolate ale corpului în timpul somnului.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Dahappy.