| ExXify50 a întrebat:

Voi ce credeti despre persoanele care profita de pe urma la altele? Nu ma refer de data asta la politicieni sau ceva de genul,ma refer la oamenii pe care tu ii credeai buni,ca iti sunt prieteni, ca iti e iubit/iubita. Ofer si funda!

12 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Toti facem asta intr-o anumita masura

| Wehrmacht a răspuns:

Depinde si de ce iti fac. Daca te lasa in ultimul hal sunt niste nenorociti care merita adusi intr-o stare psihica instabila prin orice mijloace.De la lasatu' fara masina pana la provocarea unor scurt circuituri in casele lor sau introducerea de gaze cum ar fi cele produse in urma arderii sulfului(de put in ultimu' hal).
Aceste persoane trebuiesc indentificate cat mai rapid dar fara a deveni paranoic. Odata identificate scapi de ele fara a le ameninta sau rani. Daca iti raspund cu amenintari sau violenta scapa(tu) de orice limita si potoleste-i.

Am vorbit cu "tu" "scapa"...etc. dar asta nu inseamna ca era adresat celui care a postat.Doar niste idei...

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
E dureros sa pierzi, dar asta e lumea, si plantele sau animalele profita de tine daca pot, si nu din rautate, ci pentru ca exista instinctul de supravietuire. Si tu ai profitat, profiti si vei profita de altii, doar ca nu te doare, deh, abia bagi in seama acele persoane, desi, poate pentru ele esti cea mai importanta persoana, asa ca daca tie ti se pare ca "tradarea" ta e o intepatura de ac, ceilalti o simt ca... o sabie in inima, sa zicem.

| sublime89 a răspuns:

Sunt niste persoane false.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ma gandeam la faptul ca, cei care 'profita' de tine, ca exemplu, nu fac decat sa se foloseasca de calea lasata libera tot de tine, din neglijenta sau gandit.
Calculat. de mine au profitat, in sens abject, atunci cand am urmarit sa-i pacalesc. Iar daca au profitat in sens bun, au luat ce aveam mai bun, in cazul in care aveam ceva de dat. Iubitul sau iubita sunt buni un timp. Cand primul se satura de celalalt, apare fenomenul pe care l-ai amintit. Nu neaparat din vina ta. S-ar putea sa-ti foloseasca.

| Radu284 a răspuns:

Este in natura umana, si este extrem de greu sa dai peste persoane care nu fac asta. Exista, dar sunt rare.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cumva tu ii ai indeparat de tine prin actiunile tale.
Poate nu ai mai avut nevoie de ei sau poate e timpul sa evoluezi (schimbare) daca suferi de pe urma lor e clar timpul pentru evolutie personala.

"Totul se intampla cu un motiv si cu un scop, si ne este de folos!"

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ca s-au pierdut in propriul egoism.

| PainMax1985 a răspuns:

Eu nu sunt de acord ca nu pot exista prieteni adevarati, ganditi-va cum era in copilarie cand tu aveai o bicicleta rosie eu aveaum o bicicleta rosie si pac eram prieteni toata vara. E adevarat ca nu cred nici in prietenie pe toata viata. Dar a avea prieteni mi se pare un lucru bun, ai de unde invata unele chestii si chiar daca te critica uneori asta e bine. Mai multe despre subiect am scris aici http://multimedia-lateral-dezvoltatu.blogspot.ro/

| cenationvaly a răspuns:

Prieteni adevarati sunt membrii familiei si buzunaru' laughing... putini sunt prieteni adevarati! laughing

| sabin89 a răspuns (pentru cenationvaly):

De ce zici ca sunt putini? Eu am buzunare multe...si famelie mareconfused

| Ingrydd a răspuns:

Salut,dupa pareria mea in ziua de azi nu trebuie si avem incredere in nici un prieten sau prietena, la un moment dat ea/el te va trada, nu toti sunt asa dar marea majoritate.Aceste persoana la care te referi tu sunt niste oameni care se gindesc doar la ei, dar intr-o buna zi isi vor da si ei seama de faptele facute, dar va fi prea tirziuhappy