| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la o inmormantare pe timp de vara si mortul era total verde. Ma intreb daca este ceva gresit in asta? Adica imbalsamarea nu ar trebui sa opreasca corpul de la a se descompune pentru cateva zile? Mentionez ca eu l-am vazut abia a 3-a zi si in capela in care a fost tinut era foarte cald.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu se pastreaza concentratia de formol scrisa pe acte, sunt medici care dilueaza solutia ca sa nu mai cumpere alta si astfel sa o foloseasca pe mai multi morti. Astfel, daca dai peste unul din asta, e posibil sa imbalsamarea sa nu opreasca degradarea in cele 3 zile, mai ales pe timp de vara. Iar culoarea verde apare ca urmare a descompunerii sangelui.

| SilentRain a răspuns:

Nu-i mai circula sangele prin vene e normal sa fie asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Men, voi organizati inmormantari pentru broaste si soparle? In capele?