| pallsNk09 a întrebat:

Hai salut . Nu de mult timp ( 2 zile laughing) ) mi-am cumparat o gantera de 7kg . Ma intrebam cu ce exercitii ar trebui sa incep , pentru ca am vazut cateva pe youtube si mi se par destul de grele . Si ma intrebam ce program ar trebui sa-mi fac pentru inceput . Tin sa mentionez ca am 13ani . Dau funda . Rog seriozitate

8 răspunsuri:
| alex942 a răspuns:

Flexii cu gantera pe genunchi:sezand, cu picioarele usor departate fata de nivelul umerilor, cu gantera intr-o mana, cu cotul sau tricepsul lipit de interiorul coapsei, langa genunchi, iar cu cealalta mana sprijinita de celalalt genunchi (fara a influenta miscarea).

| alex942 a răspuns:

Dar mai trebuie sa stii ca la varsta ta(13 ani) nu e recomandat sa ridici greutati, deoarece i-ti stacneaza cresterea

| pallsNk09 explică (pentru alex942):

Adica, e pe bune? chiar pot ramane pitic thinking am 1.60.nu prea as vrea inaltimea asta pentru tot restul vietii :-s. pai si cum alfel ar trebui sa fac? sa imi pot lucra : tricepsul,bicepsul, deltoidu', antrebratul. fara gantera? Am incercat si cu flotari, dar rusinat o spun ca nu pot face flotari, nu stiu de ce, ce-i drept recunosc nici nu prea stiu cum se fac prea bine dar mai mult de 4 nu pot face cum fac eu. straight face de asta am ajuns la concluzia cu gantera.

| alex942 a răspuns:

Ai putea sa faci si tractiuni la bara, i-ti dezvloti mult muschi.winking

| pallsNk09 explică (pentru alex942):

Ma omoara tractiunile, am facut 5 si dupa laughing))))))). nici nu ma gandesc xD

| pallsNk09 explică:

Am incercat asa, dar nu stiu sigur daca fac bine, fiindca ma doare foarte tare rotula, sau cum naiba se numeste aia de la genunchi. fac 1, 2, 3 dar dupa incepe sa ma doara straight face.

| Dynu96 a răspuns:

Pe la varsta de 13-14 ani am inceput eu cu o gantera de 10 kg.La inceput nu puteam face nici una dar face-am multe flotari si face-am cu doua maine cu gantera si dupa cateva luni am progresat.Iar flexii cu gantera pe genunchi nici eu nu am facut pentru ca is naspa.Nu o sa ramai mic, dar daca faci deasupra capului exercitii cu greutati atunci poate ca o sa ramai mic.(Fundatongue)