| Mădă0611 a întrebat:

Ca sa stii cine esti, creierul citeste amintiri laughing, fix ca sistemul de operare la pornire, doar ca asta citeste si intrarile invalide, sau, lucrurile la care ai renuntat pot fi considerate intrari invalide care doar incarca si incetinesc sistemul? thinking Avem sau nu intrari invalide, daca da, puteti da exemple?

19 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ar fi bun un program de defragmentare mentala, da? happy

| Biggiesan a răspuns:

Viata e posibila doar prin somn si uitare.Nu trebuie sa-ti ingreunezi mintea cu lucruri inutile. Dar pentru linistea interioara trebuie sa lupti, sa stii sa diferentiezi lucrurile relevante de cele neinteresante. Esti bombardat cu tot felul de informatii, daca nu ai dezvoltat un sistem antivirus, risti sa o dai in colaps sau in ratacire si irosire.

| RAY a răspuns:

Creierul e mult mai mult ca un sistem de operare, e un produs al evolutiei si cu bine si cu rele

| Mădă0611 explică (pentru doctorandus):

Nu la amintiri false ma refeream, de asta am si scris "intrari invalide" de 3 ori, acea intrare are *in*, dar nu mai are *out*, amintirile false au *out*, dar nu au *in*, au aparut din senin (rima, pam pam). Sa zicem ca ai un vis care te face in fiecare dimineata sa te trezesti si sa lupti, dar renunti la el, dupa un timp uiti de el, sau poate nu, si te "trezesti" mai greu, trebuie sa iti reamintesti ca ai trecut la planul B. Cum prea bine stim, creierul ascunde informatiile inutile, acel vis e deja informatie inutila, dar daca e inca prezent in minte, inseamna ca de fapt mai speri, mai poate fi considerat "intrare invalida"? De asta intrebam daca avem sau nu?

| relian a răspuns:

Chestia este ca creierul odata pornit nu se mai poate opri ca sa putem spune ca este asemanator cu sistemul de operare atunci cind porneste.Noi pornim si ind neam oprit aia sintem dusi deja. Daca avem intrari invalide? Normal ca avem insa creirul este mult mai compex ca un sistem de operare si alege, face diferenta dintre ce e bun si ce nu si baga in fata daca e nevoie.Insa noi cind pornim problema nu stim daca avem vreun sistem de operare inauntru aici e mai complicat.Se pare avem numai componentele care ele pe parcurs copnstruiesc sistemul de operare.Pfff ce intrebare ai pus, deja sint depasit.Dar cine nu e.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, fiindca orice trecut ai avut, amintirile sunt fluide si creierul nu primeste virusi. Chiar daca se actioneaza pentru a se "strica sistemul" prin hipnoza sau lesin, creierul trece peste si incearca sa umple golul informational conectandu-se la "internet"(adica sa vorbeasca cu cineva care a fost de fata cand el nu era activ).

| CinevaNou a răspuns:

Il stii? http://www.youtube.com/watch?v=Dps0x55iltw cred ca are legatura cu ce zici tu, cu exceptia primelor minute.

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Noup, sper sa am timp azi (o ora fara pauze) sa-l vad. Multu! App, n-am uitat de imaginea aia, doar ca nu am avut timp sa il lasa sa isi faca de cap.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu tot nu cred ca o sa creascatongue

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Ba o sa creasca. Eu cam tot ce stiu am invatat de pe google, si cand am vazut ca porneste ventilatia desi eu nu umblam la pc, am deschis task manager sa vad ce e, am vazut si am cautat pe google, si tin minte ca dupa procesul ala am cautat, era peste 100-120 de mii de k.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai si eu tot cam asa am invatat, plus experimente. Dar nu cred ca era procesul ala, poate altul tongue

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Nu intru pe site-uri dubioase si oricum, am avast, setat la sange, malwarebytes si comodo, la sange si asta, la malwarebytes n-am ce sa setez ca ala imi blocheaza si site-uri ok, ce sa mai zic ca nu m-a lasat sa instalez ceva care era pentru viteza la net, luat de pe site-ul oficial si scanat. Pe langa asta, mai verific ce procese ruleaza, ce mai misuna pe la registri, asa ca nu e virus.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Wow, dar ai patit-o rau de esti asa incarcata de antivirusi? De mine si virusii fug, n-am mai instalat antivirus de peste 2 ani ca nu facea decat sa ma incetineascalaughing

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Eh, fug, mai stiu pe cativa care nu aveau antivirus ca deh, e sub nivelul lor, doar prostii au asa ceva, si s-au patit binisor. devil
Nu, dar nu vreau sa am ceva ce nu e al meu si nu pot controla. Comodo si malwarebytes ar fi de ajuns, dar face windows-ul figuri ca n-am antivirus, asa ca l-am luat pe avast, si daca tot il am, l-am setat cum trebuie, avira free e mai usurel, dar nu isi face update-ul la zi, si in caz ca scapa ceva de primele 2, desi ma indoiesc, fara update la zi e cam degeaba, avg e mai greu decat avast, si imi trebuia ceva free. Imi luasem unul cu licenta de pe net, sa vad cum e treaba, dar daca nu aveam chef se stat nu stiu cat sa se instaleze cele vreo 16-17 update-uri de la Microsoft, facea galagie, l-am dezinstalat rapid.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Am stat si eu cu antivirus multa vreme, sincer nu prea m-a ajutat cu mult, mi-a gasit ca virusi fisiere care stiam deja ca-s dubioase. Iar singurul virus care l-am avut mai serios a trecut de el ca prin branza(de fapt a prins doar o parte din el) deci degeaba.
Decat sa ma incetineasca toata ziua si sa-si faca treaba doar
cateodata, mai bine fara si ii prind eu de mana laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Orice amintire din timpul vietii tale se gaseste in memoria de lunga durata.

Nimic nu dispare de acolo, ba mai mult, exista "comenzi" pentru a "copia" amintiri din memoria inconstienta in memoria de scurta durata(a-ti reaminti x).

| MisFit20 a răspuns:

Creierul pastreaza amintirile pe termen lung, mai ales creierul femeilor.Pastrarea amintirilor pe termen lung este un factor ce cauzeaza dementa peste varsta de 70 de ani. Dude! Ce realitate cruda.