Stii cum sa iti customizezi sistemul de operare?

Cea mai simpla si rapida modalitate de ascundere a unui folder, fisier de orice fel.

Pentru a ascunde un folder, deschidem Command Prompt-ul (Start >Run > CMD) si scriem comanda -> attrib +s +h urmata de ruta folderului pe care dorim sa-l protejam de indiscreti, apoi apasam Enter:

Vezi foto: http://i.imgur.com/PcuMr.jpg

Dupa ce am facut acest lucru, verificam daca operatia a fost realizata si daca folderul a fost ascuns. In momentul in care dorim sa afisam folderul ascuns prin aceasta metoda, fie scriem comanda-> attrib -s -h urmata de ruta folderului si apasam Enter (foto http://i.imgur.com/PZQC9.jpg), fie deselectam in Windows Explorer » Organize » Folder and search options » View » Advanced settings, caseta "Hide protected operating system files (Recommended)".

Vezi foto: http://i.imgur.com/B0bsm.jpg

Cum poti sterge textul si sageata Shortcut-urilor de pe Desktop

Textul de sub Shortcut-urile de pe Desktop ne indica numele aplicatiei/folderului spre care face trimiterea, in timp ce sageata vizibila in coltul stang-inferior al acestora ne instiinteaza ca este vorba de un Shortcut si nu de fisierul in sine. Din punctul meu de vedere, doua chestii inutile pentru cei care nu instaleaza toata ziua, buna ziua aplicatii noi pentru a le dezinstala inainte sa se familiarizeze cu iconitele lor.

Vezi foto: http://i.imgur.com/nlfYs.jpg

Daca dintre cele trei exemple de mai sus credeti ca ultima varianta este cea mai eleganta, atunci continuati sa cititi fiindca va voi arata cum puteti sterge atat textul cat si sageata shortcut-urilor de pe Desktop; asta doar asa, fiindca ne place ca spatiul de lucru sa arate mai bine decat cel al lui Steve Ballmer.

Cum stergem textul Shortcut-urilor de pe spatiul de lucru?

Pentru a sterge textul Shortcut-urilor facem click-dreapta pe acestea, selectam Rename, tinem apasata tasta Alt si intre timp tastam numarul 255 apoi apasam Enter. Numele va ramane gol deoarece caracterul special activat prin combinatia de taste Alt+255 este alb complet si in acest mod pacalim Windows-ul, care, nu ne-ar permite sa nu dam niciun nume Shortcut-ului.

Cum stergem sageata din coltul stâng-inferior al Shortcut-urilor?

Daca ascunderea textului s-a rezolvat printr-o simpla combinatie de taste, pentru stergerea sagetii plasate deasupra iconitei Shortcut-ului, in coltul stang-inferior al acesteia, va trebui sa apelam la Registry Editor. Asadar, deschidem Registry Editor si in

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer vom crea Key-ul Shell Icons, iar in acesta un String Value cu urmatoarele caracteristici:

Nume: 29

Valoare: %SystemRoot%\System32\shell32.dll,50

Vezi foto 1: http://i.imgur.com/mKGWE.jpg

Vezi foto 2: http://i.imgur.com/VOMtL.jpg

Vezi foto 3 foto: http://i.imgur.com/uFEur.jpg

Sau, daca preferati o metoda mai simpla, descarcati de aici fisierul de registru ce va realiza automat toate modificarile necesare stergerii sagetii de pe Shortcut-uri si executati-l!

Pentru ca sageata sa dispara este suficient sa facem un Log off http://goo.gl/QUwQi

Schimbarea sunetelor computerului in Windows XP/Vista/7

Aveti posibilitatea sa setati computerul sa redea un sunet atunci cand se produc anumite evenimente pe computer. Un eveniment poate fi o actiune pe care o efectuati (autentificarea la computer) sau o actiune pe care o efectueaza computerul (cea in care va avertizeaza ca ati primit un mesaj nou de posta electronica). Windows este furnizat cu mai multe scheme de sunete (o colectie de sunete asociate) pentru evenimentele obisnuite. Suplimentar, unele teme de desktop detin propriile scheme de sunete.

Pentru a modifica o schema de sunete deschideti Sunet, facand clic pe butonul Start, apoi facand clic pe Panou de control. In caseta de cautare, tastati sunet, apoi faceti clic pe Sunete. In lista Schema Sunete, faceti clic pe schema de sunete pe care doriti sa o utilizati, apoi faceti clic pe OK.

Pentru a modifica unul sau mai multe sunete, deschideti Sunet, facand clic pe butonul Start, apoi facand clic pe Panou de control. In caseta de cautare tastati sunet, apoi faceti clic pe Sunet. Pentru a modifica un sunet faceti clic pe fila Sunete, apoi in lista Evenimente program faceti clic pe evenimentul pentru care doriti sa atribuiti un sunet nou. In lista Sunete faceti clic pe sunetul pe care doriti sa-l asociati cu evenimentul, apoi faceti clic pe OK. Daca sunetul pe care doriti sa il utilizati nu este listat, faceti clic pe Rasfoire pentru a-l localiza. Pentru a modifica mai multe sunete, urmati pasii de mai sus, dar faceti clic pe Se aplica dupa ce faceti clic pe fiecare sunet, pana cand ati facut toate modificarile dorite, apoi faceti clic pe OK.

Nota: Sunetele pe care vreti sa le adaugati din calculator trebuie sa fie in format WAV.

Un video aici:

Sunete in format WAV gasiti aici.

O zi buna,

Nelul

12 răspunsuri:
neluL
| neluL explică:

Mai aero! Dar daca este deja bifata optiunea ''Show hidden files and folders'' mai merge click dreapta ->hidden happy? Ia vezi rezultatul! Si nu toti utilizatorii sunt neexperimentati. Am useri cu care vorbesc constant de optimizari SEO de exemplu, cum ridica un site,cum da jos un site, cum mentii un site la cautarile de pe motoarele de cautare(cel mai important) si nu sunt putini, iar tu imi spui ca ''registrul si CMD-ul este pentru avansati.

''nu inteleg de ce operatiunile astea nu le-ai numit direct: "Tips&Tricks for Intermediate and Advanced Users"''
Operatiunile astea le-am numit CUSTOMIZARE, TRUCURI, SECRETE DIN SISTEMUL DE OPERARE WINDOWS 7/VISTA/XP, conducerea a ales aceasta denumire. E muult mai aplu ceea ce am scris eu pentru toate categoriile, insa doar la un post pe saptamana am drept de publicare.

Ps.stiu ->ca nu ai nimic cu mine big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

LOL. O debifezi. Ce sa faci? Scopul nici nu e sa fie bifata cand vrei sa ascunzi ceva. Si depinde de cunostintele userului. Degeaba utilizezi tu atributul S pe langa H in CMD daca el are habar sa bifeze optiunea aia "Show protected operating system files" sau cam asa ceva. Cand vrei sa ascunzi un fisier, de regula o faci intr-un mod simplu, iar modul tau nu e chiar cel mai simplu. Suntem in era GUI-lor moderne, s-a dus vremea CLI de prin anii '90 pentru home users. Iar aceste "tutoriale" de-ale tale nu sunt pentru incepatori. Iar daca "conducerea" a decis aceste denumiri, in locul tau le ceream sa nu-mi mai publice articolul daca au ei idei mai bune de titluri. Nu fac ei ce vor, ci tu. Oricum ascunderea folderelor nu prea mai are farmec acum. Mai eficient e sa pui drepturi de acces pe folder/fisier. Uite, daca vrei sa mai aduci niste tutoriale, incearca ceva legat de User Accounts, drepturi de acces intre conturi, fisiere, foldere, securitate. Nu e ceva legat de customizare, insa e ceva destul de util si din cate am vazut eu pe TPU, destul de solicitat.
Iar ai uitat de butonul Raspunde/Reply?

| neluL explică (pentru anonim_4396):

De regula cand ascund un fisier eu vreau sa nu fie gasit de nimeni sau daca este gasit sa nu poata fi accesat.
Am peste 60 de titluri dar toate la timpul lor, pana la sfarsitul anului am timp.
And also... mai incearca sa iesi si din casa ca sunt oameni si acolo, surprinzator!

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Ultima ta fraza e destul de impertinenta. Cred ca mai degraba as putea eu sa-ti recomand asta daca facem o camparatie intre activitatile noastre pe TPU, nu crezi?

| neluL explică (pentru anonim_4396):

Am uitat sa specific > AZI(pentru ultima mea fraza).Si nu mai fa comentarii malitioase!
Si pentru ca tot nu ai nimic cu mine si in felul asta am ajuns la o discutie ''amiabila'' vezi ca esti vulnerabil RFI sau LFI(n-am mers mai departe).

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Site-ul ala e in stadiu beta(chiar se specifica). Stiu prea bine ce ii trebuie sau ce ii lipseste, doar eu lucrez la el. Mai am pana il termin. Acum n-ai ce compromite la el. Cat despre comentarii malitioase, hai, te rog, uita-te la cine a inceput cu aceste comentarii malitioase si deplasate pe pagina asta!

| neluL explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc doar de pagina asta! Vorbesc asa in general la ''relatia'' asta de dialog care s-a format intre noi doi aici pe TPU.Adu-mi aminte cand ti-am pronuntat eu numele pe TPU? Si gandeste-te tu de cate ori te-ai luat de nick-ul meu, de cate ori te-ai luat de alti useri care dupa parerea ta ma sustineau? ...pe unii i-ai facut varza. Stii prea bine ca nu pun pret pe insigne si medalii aici pe TPU dar respecta munca altuia. Dupa cum vezi si tu, e greu sa pornesti ceva, sa-ti faci un ideal in virtual si apoi sa te trezesti ca nu ai nimic de fapt. Nu uita totusi ca roata se mai si intoarce.In viata nu stii niciodata ce va urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Ei bine, daca se va intoarce roata, macar sa se intoarca in virtual! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea e, neluLe, ca sa nu zici ca am ceva cu tine, desi de cate ori m-am luat de tine, mai conteaza daca am sau nu? In fine, ideea e ca ceea ce recomanzi tu, la un nivel ceva mai ridicat, nu poate fi usor retinut de catre un utilizator incepator/neexperimentat. Gandeste-te si tu. Tu ii recomanzi sa scrie ceva in Command Prompt pentru a ascunde un fisier sau folder. Iar eu ii arat cum da frumos click dreapta pe un fisier sau folder si ii seteaza atributul Hidden, apoi apasa OK. Acelasi lucru se intampla, nu? Tu cum crezi ca va retine mai usor? E logic, nu? Tu ai scris aceste "tips&tricks" in asa maniera incat respectivul utilizator sa se intoarca din nou la articolul tau pentru a reciti informatia sau pentru a descarca nu stiu ce script sau fisier.reg care face totul "la foc automat".

| goodofwar09 a răspuns:

Excelent ghid

| Andryutza12 a răspuns:

da am am aflat acum de la tine

| DarckAssassin a răspuns:

Esti cel mai bun nelul!