| JucărieLEGO a întrebat:

Ca un feedback puțin întârziat la o întrebare pusă de Ray23tm la această categorie(el a întrebat cum se dobândește o personalitate puternică, însă aceasta poate fi și înnăscută):

http://www.upworthy.com/......gger-plans

Ei bine, e asta un semn de personalitate puternică la un copil de 11 ani? Să accepți cine/ce ești și să nu te schimbi doar pentru că așa vor cei din jur ca să te integrezi? Vă invit să urmăriți un caz destul de comun...dar cu planuri mari în spate. N-am și subtitrări din păcate, dar am încredere că cei care vizitează această categorie le au în mare parte cu engleza.

Și ca întrebări anexate. Cât înseamnă Fantasy-ul sau jocurile video pentru asemenea copii „bullied" în fiecare zi? Eu am observat că înseamnă enorm. Majoritatea oamenilor spun că acestea tâmpesc în exces copiii, dar pentru unii sunt adevărate pastile în societatea bolnavă/defectă de astăzi(a se vedea și ce interese puțin prea mari au copiii deloc inocenți de 11 ani la categoria D&S pe TPU)!

În perioada aceasta mă gândesc tot mai mult la copilul din mine, la magia(mai mult a cumpărăturilor) impusă de societate, prin urmare mă gândesc cât de mult se bucură de fapt orice copil în viața de zi cu zi, nu doar acum din cauza unor luminițe(led-uri) colorate sau artificii.

Totuși, sărbători fericite tuturor! V-am lăsat cadou să meditați la problema asta.

https://www.youtube.com/watch?v=5kHH6LJpEbQ

8 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Aici de ce e liniste?
Promit sa revin! Eram in trecerehee hee Nu am deschis link-ul, uite cat e ceasul...
Am nevoie de somn. Te pup! laughing

| JucărieLEGO explică (pentru мιнαɛℓα36):

La mine e deseori simfonie de greieri. Dar nici nu inteleg de ce. N-am deschis cine stie ce topic complicat. Chiar n-am inteles de ce a fost ignorat zile la rand. Sunt destule intrebari deasupra mea mult mai putin importante ca si substanta...
Sau probabil ca a fost citita de catre cativa, dar s-au uitat numai la sfarsit, ca e doar un fel de cadou de meditat, nu si de raspuns. Ei bine, data viitoare mai rog pe cineva cu butoane speciale sa-mi recomande postarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa nu te mai simti singurhee hee
Un copil cu parinti de acelasi sex, in general va primi o educatie mai diferita fata de un copil cu parinti hetero, fiindca ei din start ii invata ce inseamna egalitatea. Inca este un procent mic de parinti hetero care accepta comunitatea LGBT si copii lor vor primi o educatie mai buna. Raritati sunt copii cu parinti derbedei, care nu se lasa schimbati in rau nici de ei.
Despre jocuri, este un subiect cam lung. In primul rand, jocurile au un rating. Daca un parinte are impresia ca are un copil cretin care nu distinge realitatea de fantasy, atunci sa-i ia jocuri cu rating pana-n 16 ani. Un copil de 10 ani, nu este mai periculos decat un copil de 15 ani care joaca GTA V, fiindca cel mic n-are mintea atat de dezvoltata incat sa-i vina idei periculoase si nici puterea de a le pune in practica pe toate. Tine de mentalitate si educatie oricum, jocurile n-au nici-un rol si pentru retardati, sunt o sursa prea slaba de idei.
Eu personal, am invatat mai multe in jocuri decat am invatat vreodata de la toti oamenii pe care i-am cunoscut. Nu ma retrag in lumea jocurilor fiindca lumea reala e dura, ca nu-s o gelatina fricoasa care tremura la vorbele altora.
Ramai copil, nimeni nu-ti poate lua copilul din tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general acei copii sunt cu mult mai inteligenti decat restul, nu numai ca jocurile dezvolta creativitatea, imaginatia si logica, cat si faptul ca au fost nevoiti sa se maturizeze precoce. Stiu sa vada perspective diferite si sa se trateze... tot prin ceva considerat de copii (desi sunt atatea persoane mature care se joaca).

Acele persoane considerate „noliferi" si-o cam cauta deseori, dar nu este cazul copilului din video-ul respectiv, e cu totul alta mancare de peste.

Dependenta? Da. Poti deveni dependent. Poti sa te pierzi in lumea ta cat timp esti mic si sa nu stii sa mai socializezi cu ceilalti.

Sau poti sa ii reduci la strictul necesar (un proiect de scoala unde trebuie sa comunici, vorbesti cu vanzatoarea cand iti cumperi ceva, etc) si sa iti vezi de interesele si de planurile tale.

Nu exista corect sau gresit. Exista alte stiluri de a trai.

| JucărieLEGO explică (pentru anonim_4396):

Nu de dependenta vreau sa aduc vorba. Asta se poate intampla si la adulti la alt nivel mai daunator decat jocurile video. Asta e alta treaba ce trebuie controlata de parinti.

Rezumandu-ma strict la „bullying". Ma refer la un refugiu, dar in limitele in care spune Maui. Trebuie sa inveti sa navighezi si prin oceanul realitatii, sa inveti sa suporti, chiar daca lumea ta ideala e alta. Asta e scopul. Sa iti gasesti un echilibru. Va multumesc totusi pentru prezenta, chiar si cugetatoarei reci care a aprobat existenta simfoniei de greieri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

E o observatie buna. Si cred ca acel copil este suficient de inteligent cat sa ii suporte pe ceilalti. Nu degeaba a facut proiectul respectiv, asa-i?

| contαbαndonαt a răspuns:

Simfonie de greieri, ideed.

| cristina12cri a răspuns:

Dupa cum ai spus, la 11 ani sa fie cineva asa de hotarat, arata ca acel copil are deja o personalitate. big grin Deci parerea mea este ca deja ai propria personalitate :* Dar stai calm ca copilaria inca nu s-a terminat, dincontra de abia ce a inceput, si chiar daca esti matur la unele lucruri copilul din tine iasa afara si reactioneaza exact asa cum trebuie..Si ai sa vezi si tu! :*