| anonim_4396 a întrebat:

Cand o persoana decedata in ziua inmormantarii deschide un ochi si zambeste, ce poate insemna? Este vorba de cineva careia i s-a intamplat.Aam auzit ca inseamna nu ceva de bine. Voi ce stiti despre asta?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Înseamnă că nu trebuie să crezi chiar tot ce auzi.
Cazul descris de tine e doar o ficțiune, un joc al imaginației cuiva, iar tu se pare că ești mult prea naiv/ă și impresionabil/ă sau te uiți prea mult la televizor și ai pierdut contactul cu realitatea.

Sunt doar povești. Nu le da importanță! În viață reală nici un mort (la propriu, nu la figurat) nu deschide ochii și nu zâmbește, nu degeaba i se și spune "mort".
http://dexonline.ro/definitie/mort

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Bah! deci nu e nici o prostie ceea ce am spus este adevart si chiar se intampla! se stie de mult ca daca un mort face asta chiar cand cineva la inmormantare se uita la el aceea persoana cica va fi luata de pesroana decedata pe cealalta lume intr-un scurt timp. si bunica mea a murit si cand tatal meu s-a dus langa ea si a privit-o ea si-a deschis un ochi si a zambit iar la cateva luni tatal meu a decedatsad ehi! si cum sa nu cred ca este reala vorba aceea?!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău pentru tatăl tău.

N-ai decât să crezi ce vrei.
Însă eu îți spun că este imposibil. Există anumite reflexe post-mortem, dar deschisul ochilor și zambitul nu sunt unele dintre ele. Și cât timp n-ai văzut cu ochii tăi (deși în acest caz cel mai indicat ar fi fost să apelezi la un psiholog, pentru că ar fi însemnat că ai halucinații vizuale, dintr-o dorință prea mare de a o readuce pe persoana dragă la viață), eu zic că este pripit și ilogic să crezi. Dar tu faci cum crezi că e mai bine.
Câți ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Am 15 ani

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulți înainte!

| Hirako a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa cumperi cat mai repede un pistol si sa te impusti in cap happy

| anutza6117 a răspuns:

Inseamna ca ala care a vazut e nebun ori ala care a murit nu e mort si ala care crede e prost

| anonim_4396 explică (pentru anutza6117):

Iar asta care mi-a raspuns la intrebare e nesimtita rau!

| Stan_Naomii_1999 a răspuns:

E adevarat ce spui.