| anonim_4396 a întrebat:

Se poate ridica ajutorul de inmormantare din alt judet? nu din cel in care a murit si locuit persoana decedata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ajutorul se obtine in baza cererii, la care se anexeaza o copie a certificatului de deces. Se obtine in cca o saptamana de la data cererii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ajutorul de inmormantare se poate obtine, dupa caz, de la Casa de Pensii Publice de unde primea pensia sau de la firma unde lucra.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Si in cate zile dupa eliberarea certificatului de deces se poate ridica ajutorul?

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam o saptamana - doua

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajutorul se obtine in baza cererii, la care se anexeaza o copie a certificatului de deces. Se obtine in cca o saptamana de la data cererii.

| RAZVIN a răspuns:

Nu se poate