| MuadDib a întrebat:

Cand vine vorba de circuite electrice, care sunt considerate "bornele circuitului"? Cand intr-o problema se cere sa se calculeze tensiunea la borne, ce tensiune trebuie de fapt calculata?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

-"bornele circuitului" sunt bornele unde este alimentat acel circuit.
-calculezi "tensiunea de alimentare".

| MuadDib explică (pentru horia2012):

Mno, adica bornele generatorului? Si tensiunea de alimentare e tensiunea exterioara?

| horia2012 a răspuns (pentru MuadDib):

Da, tensiunea la bornele generatorului.
Tensiunea la bornele generatorului este tensiunea de alimentare
a circuitului.

| MuadDib explică (pentru horia2012):

Multam.

| horia2012 a răspuns (pentru MuadDib):

Cu placere.

8 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Bornele sunt cele care pleaca de la sursa. tensiunea la borne este cea data e produsul intre intensitate si rezistenta.

| DigiMind a răspuns:

Cand vine vorba de circuite electrice, cei care isi dau cu parerea ar trebui sa cunoasca fizica de baza.
Fa-ti temele in alta parte!

| MuadDib explică (pentru DigiMind):

E impresionant cum reusiti sa fiti hateri bazandu-va doar pe presupusa incompetenta a celorlalti si pe faptul ca refuzati sa cititi intrebarile.

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Si tensiune pe care o ai la borne se afla cu voltmetrul...Succes