| Alin3l a întrebat:

Care este diferenta dintre tensiunea la bornele rezistorului si tensiunea la bornele bateriei? Exista formule pentru ele?

3 răspunsuri:
| SheWasHere a răspuns:

Buna.
Tensiunea la bornele rezistorului este cunoscuta si sub numele de tensiunea circuitului exterior iar formula sa este:
U = L ext : q
U - tensiunea la bornele circuitului
L ext - lucru mecanic exterior
q - sarcina electrica

Tensiunea la bornele bateriei este cunoscuta si sub numele de tensiune a circuitului interior iar formula este:
u = L int + q
u - tensiunea circuitului interior
L int - lucru mecanic interior
q - sarcina electrica

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bafta!

| aead a răspuns:

Tensiunea rezistorului e in defazaj ( cu 90 de grade inainte )

| anonim_4396 a răspuns (pentru aead):

Un raspuns de clasa a 8-a poate? big grin