| radomire a întrebat:

Care ar trebui sa fie scopul omului in viata?

25 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Voi raspunde doar prin:
"Cãci toti se nasc spre a muri
Si mor spre a se naste."

| Lizzu a răspuns (pentru Nolkyz):

Al doilea vers suna a reincarnare? happy

| RAY a răspuns:

Sanatatea in primul rand
iubirea
banii
scopul vietii sti care e?
sa faci tot ce vrei dar cu limita nu exagereat, asta e scopul limita
eu nu cred ca avem un scop si scopuri in general vrem ce nu avem, si ne dorim cam acelasi lucruri

| horia2012 a răspuns:

Nu "ar trebui" Asta e scopul nostru: dezvoltare prin cunoastere. Cine il intelege merge mai departe ci nu, nu.

| sabin89 a răspuns (pentru horia2012):

Cat de departe poti sa mergi? Cand ai murit, oricum trebuie sa te opresti.

| horia2012 a răspuns (pentru sabin89):

Cunoasterea e pe toata durata vietii. Tot ceea ce acumulam
se transmite fondului nostru genetic si spiritual. Si ne ajuta
in vietile viitoare (dar ar trebui sa accepti ca reinviere).
Altfel, care ar fi scopul vietii noastre?

| Dariusuu a răspuns:

Observ ca toti alearga dupa fericire, deci asta ar fi.

| Lizzu a răspuns:

Sa incerce sa fie cat mai deschis catre tot, la minte, la suflet.
Sa ajute pe cei din jur pentru ca suntem inruditi si nu stim cand vom avea si noi nevoie de ajutor si ni se va intinde o mana, simti asta atunci ca pe un pur balsam.
Si al treilea, dar nu cel din urma, sa cunoasca, sa vrea sa cunoasca orice, sa incerce sa-si largeasca orizontul cunoasterii, sa cerceteze lucrurile, sa-si puna mii de intrebari despre tot ce ne inconjoara.Am venit aici pentru a face asta, pentru a invata sa interactionam unii cu altii, sa ne cunoastem reciproc, sa evoluam, sa descoperim sensul nostru si al vietii pe Pamant.
Asta cred eu happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Cunoasterea.
Iar cunoasterea inseamna putere.

| Delicacy a răspuns:

De ce vorbeşti despre om la modul general? Omul nu este un lucru nesemnificativ, el are puterea de a decide şi de a merge mai departe.Nu trebuie să existe o carte care să impună cu stricteţe scopul sigur al unui om.Acesta trebuie să ţi-l faci tu singur şi să-ţi ghidezi întreaga viaţă după el.

| sabin89 a răspuns (pentru Delicacy):

Si daca iti faci un scop, te ghidezi dupa el si la urma, mai la batranete (sau chiar inainte de moarte) iti dai seama ca a fost gresit? Pe unde scoti camasa?

| radomire explică (pentru sabin89):

Faci cum zice DanaRela, important e sa nu ai regrete indiferent de ce-ai facut. Dar cum faci asta nu stiu.

| sabin89 a răspuns (pentru radomire):

Poate stie ea.

| Delicacy a răspuns (pentru sabin89):

Scopul pe care vrei să-l atingi este rezultatul convingerilor şi alegerilor tale.Este foarte puţin probabil să fii nemulţumit de acest scop la finalul vieţii tale.De îndată ce începi să realizezi anumite lucruri, îţi permiţi să analizezi în amănunt anumite situaţii, să descoperi avantajele şi să conştietizezi sau să înlături dezavantajele care se învârt în jurul alegerii acestui scop.Plus de asta,nimeni nu te obligă să-ţi alegi un anume scop şi să-l urmezi cu stricteţe.Dar dacă se întâmplă lucrul acesta, numai atunci am putea vorbi de o eventuală nemulţumire a ta.În cazul acesta, nu poţi să mai dai înapoi, trebuie să continui ceea ce ai lucrat o viaţă întreagă. Această nemulţumire va dispărea repede oricum, pentru că deja te-ai obişnuit să urmezi un anume scop de-a lungul vieţii.

| sabin89 a răspuns (pentru Delicacy):

"Aceasta nemultumire va disparea repede oricum, pentru ca..." - Ma asteptam la continuarea "...vine curand moartea". Odata cu moartea dispare si scopul si eventuala nemultumire. Continuarea ta e buna, dar recunoaste ca nici a mea nu e mai prejos.

| Delicacy a răspuns (pentru sabin89):

Da,şi tu ai dreptate.Moartea are puterea de pune capăt evetualelor nemulţumiri trăite în timpul vieţii, dar ea nu trebuie privită în sens negativ şi folosită ori de câte ori eşti nemulţumit de ceva.Natura va şti exact când nu mai poţi suporta tensiunile venite din exterior dar şi din interior, şi atunci le va pune capăt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa perpetueze specia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie fericiti si sa faca pe altii la fel.

| Adryan17 a răspuns:

Sa traiasca, sa-si creezi valori morale si sa lupte pentru ele.

| LoCkUpp a răspuns:

Sa-si traiasca viata big grin

| radomire explică:

Imi plac raspunsurile, dar cand ma uit in jur vad doar oameni al caror scop e ori alcoolul daca-s mai batrani, ori fudulia... sunt intr-o continua competitie cu cei din jur, chiar si cand vine vorba de orice, felul cum arata, ce poseda, in mare parte exagerat de materialisti. Ce-mi spune-ti voi aici, tine doar de spiritualitate dar putini isi doresc o evolutie a cunoasterii despre sine sau despre originie sau a sufletului in general.

| DanaRela1999 a răspuns:

Sa fi tu ca om multumit de tine si de viata, sa lasi ceva bun in urma ta sa ai liniste si sa fi apreciat pentru ce reprezinti tu ca om.Sa`ti implinesti visele nu pentru a te da mare ci pentru propriul tau suflet, o familie copii, sa fi un exemplu de om bun si razboinic daca e necesar.Sa-ti pese de cei din jur sa nu judeci pe altii dupa aparente iar la sfarsit sa nu ai regrete.In mare cred ca scopu este sa lasi ceva bun in urma ta!

| Chindris_Octavian_1990 a răspuns:

E simplu... Just be your self, do, what you wanna do, feel free to do anythink you want, exist.

| sabin89 a răspuns (pentru Chindris_Octavian_1990):

Cum sa "feel free to do anything you want"? Daca vreau sa dau in cap la unu', ma duc sa-i dau? (si, apropo, anything, nu anythink).