| anonim_4396 a întrebat:

Care considerati ca sunt cele mai importante crezuri cu care cineva se poate inarma spre a-i fi de folos la o adica in viata?
Voi ce crezuri aveti de exemplu si daca considerati ca v-au fost de folos pana acum la ceva?

5 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

E foarte adevarat citatul latin:,, Sini imperare maximum imperium erat''asta inseamna daca stii sa-ti domini partea negativa ma refer la dezapreciere, depresie etc.ginduri negative in general si daca orice s-ar intimpla, de exemplu cum am patit eu:mi-a murit sotul, am pierdut de vreo 5 ori locul de munca si ai forta sa nu disperi si sa ai incredere in fortele proprii reusesti sa ai :un nou servici o noua dragoste etc.Dar sincer pe mine m-a ajutat si credinta stiam ca nu m-am nascut degeaba, ca trebuie sa am si eu un loc sub soare, caci nimeni nu se naste doar sa se afle in treba pe acest pamint, avem un scop precis avem, da liberul arbitru sa facem ce dorim dar daca noi facem alegeri gresite nu trebuie sa invinovatim pe nimeni.Nu stiu daca ai urmarit serialul Dr.House,in care se zicea caci nu poti invata totul nici la scoala nici la facultate si la o adica trebuie sa iei decizii-si acele decizii trebuie sa fie in conformitate cu ceea ce consideri tu in adincul sufletului ca e cel mai bine fara sa te gindesti la consecinte.Vita nu functioneaza dupa reguli matematice nu se poate calcula, de aceea viata are sim urcusuri si coborisutim permanente.Sa nu ametesti cind ajungi pe culmi, sa nu disperi cind esti la pamint.Sa ai mereu incredere in fortele proprii si sa stii sa te ridici cind esti jos-as mai recomanda sa te uiti la The secret pe youtube. Poate te ajuta.Pe mine da.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

In primul rand, am considerat ca respectul fata de ceilalti (care il merita) este primordial. Apoi, am crezut de cuviinta ca pentru a fi o fiinta umana si nu o primata, mai trebuie sa posed si o cantitate mica de orgoliu, una mare de ratiune, una uriasa de curaj si una relativ normala de iubire. Cred, in primul rand, in faptul ca tot ce ni se intampla este rezultatul actiunilor noastre si incerc din rasputeri sa judec inainte sa actionez insa cel mai mult pe lumea asta, daca ar fi sa ma gandesc bine, cred in zambetele celorlalti, acele zambete sincere pe care le primim de la atat de putine persoane. Atunci cand cineva imi zambeste pentru a ma incuraja sau din alt motiv imi spun : "Hey, nu sunt singura!" pentru ca singuratatea poate fi fatala de cele mai multe ori.
Daca mi-au fost de folos? Ei bine, nu as sti sa raspund pentru ca ma privesc din perspectiva subiectiva, uneori sunt prea dura cu mine, alteori, prea ingaduitaoare. Astazi nu prea ma suport si iti marturisesc faptul ca nu am tinut cont de aceste crezuri ale mele in ultimul timp, nu pentru ca ar fi fost nefolositoare, ci din pricina faptului ca eu nu le-am inteles cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu optimist.
Fiecare fapta atrage o consecinta, mai devreme sau mai tarziu.
Cuget inainte sa vorbesc.
Am grija de ce mi s-a dat de la natura si nu imi bat joc de mine.
Daca nu reusesc ceva, mai incerc pana reusesc. Ambitia la inaintare.
Imi mentin echilibrul interior si nu ma incarc cu mizerii mass-media.

Acestea imi sunt de folos in fiecare zi, mai ales partea cu optimismul.

| CristiSeeker a răspuns:

Pentru mine, principiile de baza sunt cam asa, in aproximativ aceasta ordine:
1. Eu, elementul primordial. Dorinta persoanei mele, mai presus de orice.
2. Dorinta si instinctul, filtrate prin gandire si ratiune, primeaza orice.
3. Respect, incredere si ajutor pentru categorii de persoane in aceasta ordine - familie, prieteni, amici, cunostine, ceilalti; totul incepe de la respectul de sine.
Cam astea ar fi, in mare, principiile dupa care eu ma ghidez.