| perla a întrebat:

Care credeti ca a fost rolul revolutiei din;; 89;? credeti ca a schimbat in bine sau nu Romania?

Răspuns Câştigător
| louis2050 a răspuns:

Sunt unul dintre participantii si luptatorii in REVOLUTIA ROMANA DIN DECEMBRIE 1989.Am iesit din disperare pentru. ca ma simteam c-ntr-o inchisoare.Nu puteam sa calatoresc, sa citesc anumite carti, sa corespondez cu prieteni din alte tari(nu mai vorbesc de vizite la ei, era imposibil). Conditiile generale erau insuportabile...
Eu, personal am gandit altceva, mult mai bun pentru.ROMANIA,pentru.poporul roman. Cei care au preluat PUTERA POLITICA nu au reusit sa indeplineasca aspiratiile romanilor si ar trebui sa raspunda in fata NATIUNII.Nu exista LIBERTATE FARA RESPONSABILITATE.
Ar fi multe de spus, asa ca voi reveni...

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ceauşescu a lăsat ţara cu visteria plină şi cu datorii de recuperat.
Acum e mai mult decât goală şi cu enorm de multe datorii... DE DAT.
Matematic vorbind, lovitura de stat din 1989 a ucis un lider patriot (cel mai patriot de la Antonescu încoace) şi a schimbat în foarte rău România.
La ce-mi foloseşte că pot mânca desert turcesc (rahat) dacă nu pot mânca şi mâncare şi nu-mi pot permite să-mi termin studiile?
Stundeţii astăzi trăiesc mai prost decât acum 20 de ani!

| Alphawolf a răspuns:

Ii dau dreptate la @harciog, fiecare orinduire are parti bune dar si rele. Pe vremea comunismului se construiau apartamente, iar familiile care indeplineau comditia de membru de partid puteau obtine destul de usor un apartament. Un loc de munca era asigurat si nu te plangeai de bani cum te plangi acum, dar nici nu prea aveai pe ce sa-i cheltui. Tata mergea din Deva la Timisoara sau la Sibiu sa cumpere mezeluri... Ce era cel mai rau, ca lumea era foarte limitata la informatie, degeaba aveai televizor, ca te uitai la el ca la o mobila, nu aveai nicio motivatie sa-l aprinzi. Daca am fi fost condusi de Ceausescu in ziua de azi, internetul ar fi fost doar o stire intre adevar si fictiune. Trage tu concluzia, este o schimbare in bine sau in rau.

| Alphawolf a răspuns:

@mg
Ma intreb cat de bine cunosti tu viata din regimul comunist? Am zis ca familiile puteu obtine un apartment doar ca nu am specificat ca apartamentele se obtineau in functie de numarul de membri din familia respectiva. Normal ca Gigel care era singur fara nevasta si copii nu primea apartament.
Deva nu este un sat, a fost si este un oras de insemnatate destul de mare, ar trebui sa stii asta. Timisoara era alimentata mai bine probabil din cauza studentilor, iar Sibiul era mai alimentat decat Deva pentru ca era orasul lui Nicu Ceausescu.
Ceausescu mergea pe strategia ca omul nu trebuie sa fie informat dar trebuie sa fie odihnit ca sa poata munci din greu a doua zi la servici, deci daca am fi fost condusi si in ziua de azi de el, internetul ar fi fost doar o stire(probabil din auzite) referitoare la tehnologia altor tari. Erau familii care aveau bagate cereri pentru telefon de foate multi ani, si degeaba.
Eu am dat doar cateva exemple mai importante dar se pot da sute de exemple semnificative.
Alimentele care se gaseau la ordinea zilei in magazine erau conservele de peste, conservele de fasole si poate mai gaseai cate ceva dar nu prea aveai ce alege. Pentru lapte, cartofi, ulei, zahar, faina, etc, trebuia sa stai la cozi kilometrice pentru a le obtine iar multe dintre ele erau date pe ratie, exemplu: 1 persoana - 1 kg zahar pe luna. Trebuia sa mergi pe la 2-3 noaptea sa stai la coada pentru unul sau doi litri de lapte ca sa fii sigur ca nu ramai fara lapte. Am vazut o persoana tanara care a lesinat la coada la cartofi. Erau produse care nu le gaseai nici de sarbatori cum ar fi banane, portocale, kivi, etc, din an in pasti gaseai doar mandarine. Crezi ca te puteai duce la magazinul de paine singur sa cumperi 3 franzele? Nu, te trimitea acasa cu una sau maxim doua franzele. Cascaval? Ce-i ala?
Acum sunt de toate iar omul se respecta cu lucruri valabile cu mancare valabila. Daca s-ar manca cum se manca pe vremea lui Ceausescu si s-ar renunta la luxul ce este in plus(si aici ma refer si la calitatea marfurilor- haine, sapunuri, spreiuri, ciocolati, tigari, etc) fata de acea perioada, sa vezi cum ne-ar ajunge banii!
Consider ca oricum este mai bine chiar daca nu ne ajung banii si traim de la o luna la alta, din punctul meu de vedere.

| Bacemi a răspuns:

Cu siguranta. Problema nu se pune in felul acesta. Revolutia a schimbat multe. Problema e ca noi nu am stiut sa gestionam situatia incat sa mergem spre acel ideal comun. Nu cred ca poti spune ca ai vrea sa fie cum era atunci. Dar nici cum e acum nu e bine. Din pacate solutia a ramas undeva in urma si noi nu avem taria de caracter pentru a recunoaste ca am gresit si sa ne intoarcem dupa ea.

soothe
| soothe a răspuns:

Crezi ca pe vremea lui Nea Nicu puteam sta de vorba asa? Nici macar la telefon.
Problema nu e parlamentul ci lumea obisnuita care a fost inca obisnuita sa primeasca pe degeaba, paine si circ, doar ca sa taca si care in general, nu este solidara.
Ce a fost rau au fost regimurile Iliescu, care a creat premisele pentru jaf si coruptie... lucru care nu s-a intamplat in germania, in cehia, in polonia
pe de alta parte, tranzitia a fost un rau necesar.

| Silvia a răspuns:

Oamenii atunci şi-au dorit o schimbare, şi-au dorit să scape de Ceauşescu şi au reuşit.
S-a schimbat in bine România, numai că mulţi au uitat cum era atunci şi sunt nemulţumiţi. Însă le-ar plăcea să trăiască din nou în regim comunist? Nu cred.

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este ca a fost mai mult o lovitura de stat.De ce nici acum dupa mai bine de 20 de ani inca nu se stie mai nimic despre asa-zisa revolutie. A schimbat totusi ceva. A adancit foarte mult prapastia dintre cei cu bani+nesimtire si cei care se sinucid ca nu isi pot plati chiria, rata la banca, etc.

| perla explică:

Am cititit raspunsurile voastre si m-am crucit cata dreptate aveti toti.pai frati romani de ce nu le spunem toate astea conducerii tarii? hai fratilor sa mai facem o revolutie poate se face o minune si o sa traim mai bine! dar nu o revolutie ca sa moara lumea, una pasnica ce ziceti! ca cei care au murit in 89 saracii iau uitat toti.doar familiile ai mai plang si poate mai are sau nu cine sa le mai puna o floare la mormant! cineva spunea despre EIca,, Ei au murit pentru ca neamul nostru sa invie, iar noi am preferat sa ne uitam la televizor,, un citat scris de sora eroului martirDRAGOS MLADINOVICI/Sa nu uitati, oameni buni, ca am plecat/cu sufletul curat si ca am murit din prea multa dragoste/Sa nu credeti cumvaca n-am stiut ce fac; toti am stiut! Si cateodata cand calcati mai apasat, amintiti-va/ca pamantul acesta se sprijina pe piepturile noastre!/

| stefangeles a răspuns:

Eu nu am prins revolutia dar in afara ca au facut acel lucru bun l-au indepartat pe Nicolaie si l-au adus Ion happy eu unu mai bine traiesc si sa tac din gura dar sa traiesc decat sa fiu liber la exprimare si sa mor de foame...deci nu revoluta de la 1989 nu cred ca a adus nimic bun in Romania. Daca ar fi un om cu mintea lui Ceausescu si cu indarjirea lui Kogalniceanu poate alfel era soarta noastra si nu ne plangeam de mila pe aici...

| parazitu_8805 a răspuns:

Mai bine, dupa parerea mea, era cu Ceausescu decat cu "super base"rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rolul revolutiei a fost de a schimba o anumita orinduire comunista, adeca un sistem totalitar, intr-o orinduire capitalista, adeca un sistem care se "vrea"democratic.Acum sa fim sinceri, orinduirile sint facute de oameni pentru oameni si fiecare orinduire e cu partile ei atit bune cit si rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rolul sau rostul? Cred ca ati vrut sa spuneti rostul!
Rostul a fost de a distruge tara. Voit sau in inconstienta " revolutionarilor " la asta s-a ajuns.
De ce spun asta? Deoarece dupa 20 de ani sintem in groapa si cu pamint pe piept!
Toata dezvoltarea tarii din istoria ei, indiferent de forma de guvernamint, a fost distrusa. Nu vreau sa ma refer decit la economie. Atita timp cit s-a distrus industria, nimic nu poate sa mai functioneze normal. Fara industrie sintem morti si asa raminem.
Pina si Ceausescu stia ca industria este coloana vertebrala a unei societati, stia ca industria asigura dezvoltarea societatii si banii necesari pentru alte domenii, invatamint, sanatate, etc.
Concluzia este ca dupa 20 de ani sintem praf, ne-am dus in groapa istoriei! Nu avem economie, nu avem bani pentru sustinerea dezvoltarii societatii, ne-au mai bagat si in " criza " ...acum nu avem decit sa ne aprindem cite o luminare la cap si sa asteptam.
Din pacate industrializarea care a avut loc de pe la 1900, inclusiv la noi, deci 90 de ani de investii majore in industrie, cu costuri uriase, s-a distrus in 20 de ani. Credeti voi ca mai este posibila o revenire?
Cine mai poate azi face fabrici de tractoare, otelarii, tricotaje, incaltaminte ...cine mai poate investi azi in asa ceva pornind de la zero? Nimeni. Dar daca cineva ar face asta, cistigul pentru stat( societate ) ar fi spre zero, cistigul s-ar duce exclusiv in buzunarele miliardarilor pentru cheltuit cu pitipoance.
Nu este regret pentru vreemuri trecute, ci este adevarul.
Sint conectat la economie prin cea ce fac, vad cum functioneaza lucrurile si vad ca pe zi ce trece ne apropiem mai mult de tras linie.
Linie care va insemna falimentul societatii.
Chiar daca pare ca cineva sau ceva mai " misca " in tara asta, se misca cum se misca capul taiat al puiului de gaina! Se mai misca, spera ceva se va rezolva dar nu realizeaza ca este taiat... Urmeaza moartea. Asa " se mai misca " societatea noastra!
Din pacate traim cu iluzii, cutitul este la gitul nostru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ mih33 / Nu va referiti doar la 2-3 aspecte si nici alea reale.
Apartamente lua orice om care era angajat si avea nevoie. Spre exemplu nu primea apartament " gigel " care statea cu parintii ci cel care avea familie, copii ...nu credeti ca era logic?
Daca stateati la tara, normal ca se ducea tatal la oras sa cumpere mezeluri. La tara nu se aduceau deoarece se considera ca gospodaria personala asigura destula mincare. Si aveau dreptate.
Sa nu spun ca taxele platite de cei de tara sint ridicole spre zero.
Despre tv... da, lipseau programele.
Internetul in 90 era la stadiul de noutate pentru public si daca nu se schimba regimul nu cred ca se ducea lipsa.
Calculatoare produceam si eram exportatori.
Deci nu va limitati la citeva aspecte, priviti general si vedeti ca in curind societatea va spune stop sau va functiona pe datorie.
Oare este asa greu sa intelegi ca tara fara economie este moarta?
In familia dvs, daca sint doi salariati care aduc bani in casa si de a doua zi ramin pe drumuri, ce veti face? Cu ce bani veti cumpara mezelurile visate, cu ce bani veti plati internetul si curentul, ce veti face.
Din pacate toate sint vise atita timp cit nu facem bani. Asta trebuie inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ mih33 / Cunosc destul de bine ce se intimpla atunci! In perioada aceea mi-am luat casa si m-am insurat.Deci cred ca stiu foarte bine!
Despre ce va plingeti dvs ...ramin la parerea mea ca sint amanunte amuzante privind acum cind sintem cu un picior in groapa.
La ce foloseste informatia acum, la ce foloseste ca magazinele sint pline, la ce foloseste ca emisiunile la tv sint tot timpul si pe toate gusturile cind moral sintem praf si material doar citiva mai " respira "
Ce faceti daca ati bolnav si infometat si eu sa incep sa laud magazinele pline, sau sa va pun sa va uitati la tv sau sa incep sa va informez? In situatia asta, sau chiar mai rau se afla majoritatea populatiei, in situatie disperata. Daca dvs considerati ca acum cei multi o duc mai bine ...parerea dvs. A lor nu!
A o duce mai bine nu inseamna ca au reusit in 20 de ani sa zugraveasca o casa, ca si-au luat o " scula " sau un logan. A o duce mai bine inseamna sa ai liniste sufleteasca, sanatate, un loc de munca ...restul este vrajeala.
Spuneti dvs, din ce si cum se va trai in Romania daca noi nu mai avem economie. Din ce bani si cum?

| osram a răspuns:

Rolul revolutiei.mmmmmm.Stiu toti escrocii si porcii din zilele noastre(Iliescu si multi altii) au ajutat la uciderea lui Nicolae Ceausescu.Nu zic ca era bine pe atunci, dar totusi oamenii erau egali in drepturi.Toata lumea avea un loc de munca, o casa, aveau ce manca.Nu erau hoti si curvari, criminali liberi si de-astea.Acuma toata lumea fura, mai ales politicienii. Legile nu suna la fel pentru toti.Pentru noi oamenii obisnuiti fara bani de impins pe la toti smecherii legile sunt super stricte.Nu? Avem criminali in libertate.Io va spun alta data cand a fost mai bine decat acum si inainte de 89'. Pe timpul lui Vlad Tepes.Bravo lui macar era o tara numai cu oameni competentiwinking. nu toate hahalelele

| delia_7275 a răspuns:

Din punct de vedere al libertati de expresie da, dar din alte puncte nu se prea vede mare lucru, cu atatia someri si atatia parlamentari care bat din gura toata ziua pe la televizor si nu rezolva nimic, nu stiu dar cred ca astia ce viseaza noaptea maine vin si propun an parlament daca se aproba bine daca nu, nu si sunt platiti foarte bine, nu stiu daca ar putea trai cu 550 lei pe luna, nu cred ca ar mai da din gura atata.