| S_K_P a întrebat:

Care credeti ca e cea mai importanta intrebare la care ar putea raspunde filosofia?

15 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Filozofia nu prea raspunde la intrebari. " Cand un filozof iti raspunde..nici nu mai stii ce l-ai intrebat" Sunt alte domenii de la care se asteapta raspunsuri fundamentale.

| Parintele a răspuns:

Nobody, sper ca iti dai seama ca raspunsul tau este foarte viabil atunci cand vorbim despre invataturile din biblie.

| anonim a răspuns:

Subscriu no god.rolling on the floor
chiar nu cred ca ai dori sa pui o intrebare unui filozof.laughing

auran
| auran a răspuns:

Pai daca ar exista nu am mai putea filozofa

| Linda a răspuns:

De ce existam?
Pentru a invata sa ne conectam la Dumnezeu si unii cu altii. (Biblia)

| Linda a răspuns:

Clau7878- care este intrebarea ta?

| yuly_6695 a răspuns:

Exista viata dincolo de moarte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsurile oricarei filozofii de ieri nu mai sunt valabile si azi, si orice filozofie de azi nu poti garanta ca va fi valabila si maine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce filozofia nepusa in practica valoreaza doi banuti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god, orice filozofie este limitata in timp, cat a fost elaborata, cat a influentat omenirea si cand a incetat sa o faca. iar biblia este de cand lumea, scripturile sunt profeticesi biblia este, cartea cartilor, si a rezistat tuturor vicisitudinilor vremurilor.acolo sunt invataturi despre omul material si spiritual. ori filozofiile laice nu cunosc notiuni despre suflet decat in spirit laic si generalizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,, de ce existam?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@linda ai dreptate, dar,, de ce existam" era intrebarea care ii framanta pe filozofi, raspunsul la intrebarea cu intrebarea dinainte, nu inseamna ca asta ma intreb si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce considera oamenii c-ar trebui sa stie totul? Altfel spus... de ce dau toti vina pe filozofie cand, vina ii apartine omului? In general omul este un idiot si mai are foarte mult de invatat pana sa-si raspunda la diferite intrebari pe care le-a pus de pe la inceputurile timpului. Pana atunci, learn more...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filosofia cauta sa puna intrebari nu sa raspunda la elehappy

| turmentabil a răspuns:

1. care este scopul vietii
R: nici unul. - ne-am obisnuit sa atribuim tuturor lucrurilor cate un scop, dar asta nu inseamna ca viata trebuie sa aiba un scop. Ea este pur si simplu.
2.De ce este fiintare si nu mai degraba nimic?
R: D-aia. Dupa parerea mea nu trebuie sa existe nici un motiv. Cred ca e ceva intamplator. S-ar fi putut, tot intamplator, fara nici un motiv, sa nu fi existat nimic.De ce anume ar trebui sa existe un motiv? sau un scop?
Asta cu privire la intrebarea fundamentala, legata de exitenta insasi.