| pisicut a întrebat:

Care credeti ca e cel mai mare si important filozof al omenirii si de ce?

Răspuns Câştigător
| costi a răspuns:

Si de unde si pana unde obsesia asta cu 'cel mai mare'? nu avem nici macar criterii de comparatie cand vine vorba de oameni geniali, pentru simplul fapt ca fiecare aduce ceva in plus cunoasterii si nu poate fi incadrat intr-un tip sau altul. poti sa spui cand cineva are o lucrare mediocra, poti sa spui ca cineva este de mana a doua in bransa lui. dar cand vine vorba de oameni de mana intai in domeniul lor, e mai bine sa o lasi balta cu aceste catalogari

21 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Immanuel Kant.

| Ben. a răspuns:

Cand sunt filozofi sunt romani.cand sunt negustori sunt evrei.

| kh1ss a răspuns:

Platon, care este considerat si " cel mai mare ganditor al europei"

| Elly4all a răspuns:

Buna, eu cred ca Platon...

Pa, pa!

| tukhey23 a răspuns:

Nicu steinhard.De ce? Pt. ca e roman. de al nostru happy

| Kyky a răspuns:

Aristotel, pentru ca a intemeiat etica (filosofia moralei) si retorica, foarte importante omenirii chiar si azi happy

| want2bMajestic a răspuns:

Parintele filozofiei grecesti este Socrate....deci el este

| claudya a răspuns:

Socrate chiar daca multe lucruri nu se stiu despre el http://en.wikipedia.org/wiki/Socrates

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platon, Socrate, kant...au fost si vor ramane cei mai importanti filozofi ai omenirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Seneca!
Mă sensibilizează.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Socrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare filozof e filozof deci toti sunt cei mai importanti, fiecare are importanta lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare filosof este Iisus Hristos. De ce? Pentru ca 1. Fiecare filosof incearca sa raspunda la : ce-i viata, cum s-a creat lumea, ce cautam in aceasta lume, intr-un cuvant, originea si ce-i lumea. 2. In Pildele lui Solomon Intelepciunea se descrie si Aceasta este Hristos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine este considerat parintele filozofiei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platon

| sebastian_2565 a răspuns:

Gigi Becali laughing el se credea cel mai mare filozof ca el practica asta iar... tipii aia aristotel, platon...baietii astia de "nimic" au scris-o dar fara sa o si practice. rolling on the floor

| tarzan a răspuns:

Eu cred ca fiecare om este mare filozof in felul sau.

| cassy_6054 a răspuns:

Confucius.Si in ceea ce priveste filozofia, China este mult mai diversa si complexa decat Grecia.Noi vorbim ca si europeni, dar un chinez nu da 2 bani pe Socrate.Cititi cate ceva despre Sin Ti sau Mo-Di sau Lao-Ti au chiar Iuang Dju si o sa vedeti ce mici suntem in acest domenia.

| Acadeelee a răspuns (pentru cassy_6054):

Si ce zicea Gung Fu Tze? eu nu te cred cand zici ca un chinez nu da 2 bani pe Socrate.

| revolverx a răspuns:

Toti sunt importanti. din ce am citit preferatul meu este Friedrich Nietzsche

| revolverx a răspuns:

Toti sunt importanti . din ce am citit preferatul meu este Friedrich Nietzsche