| dana_olimpiu a întrebat:

Care e cel mai important filosof roman? Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Emil Cioran.

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde de perioada. Mircea Eliade, Lucian Blaga, Emil Cioran. Totusi Blaga este considerat a fi singurul filozof roman care are un sistem fiind in acelasi timp considerat si cel mai implinit ganditor din Romania. Tu ce parere ai? Sunt convinsa ca si Petre Tutea este un om de mare valoare... Nu stiu ce sa spun.

Bula
| Bula a răspuns:

"petru b/cluj", de aici, pe TPU!

| Alexandrinaa a răspuns:

In privinta mea, este vorba de Constantin Noica, pe care-l venerez ca om si ca personalitate, deoarece a fost singurul filosof care in conceptele sale a introdus notiunea de "suflet romanesc", adica o idee filosofica raportata la noi, romanii, ca si constiinte umane. Citeste "Sentimentul romanesc al fiintei" si vei remarca cu cata usurinta poti intelege ce vrea sa transmita Noica, desi are notiuni destul de grele. Nu se complica in afirmari, ci dezvolta in mod armonios ideile sale, pe intelesul fiecaruia. Din scrierile sale observam iubirea sa fata de sufletul romanesc, ca entitate filosoficahappy

cristian
| cristian a răspuns:

Fiecare are o importanta.
Mircea Eliade este parerea mea.
Uite aici o lista. Tu ce alegi?
www.ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Filozofi_români

| petru a răspuns:

Da, nu am caderea sa desemnez pe ""cel mai important filosof roman "" Anterioarele 7 raspunsuri, au enumerat o mica parte dintre Domniile Lor!
Deoarece filosofia are o vasta preocupare, ar fi eronat sa excludem si partea practica, apartinatoare ei, precum matematicile, politica, muzica, poetica, etc.
indraznesc sa spun ca nici Wichipedia nu enumera decat o parte dintre Filosofii Marii ai Neamului romanesc.
petru b./Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emil cioran

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emil Cioran.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D. d. rosca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petre Tutea fratilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu eu eu eu cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petre Tutea, binenteles, unul dintre cei mai mari filosofi romani, dar sa nu uitam de Nae Ionescu si elevi sai! Da, cred ca este un posibil raspuns la intrebarea dumneavoastra. Multumesc! marius

| Spuma_Andrei_1986 a răspuns:

Eu sunt impresionat de filozofia rafinata a lui Sergiu Celibidache. Filozofia lui poate fi gustata si in cateva lectiile de "Fenomenologie a sunetului"..Toti cei enumerati fac parte din elite..si Vulcanescu este un gigant.