| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

-Credeți că este corect ca să îl numim pe Iisus un filosof?
Dar pe Buddha?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu; ei sunt mai mult decat atat:sunt intemeietori de religii.Ei au schimbat din temelii fiinta umana, cu urmari ce vor starui atat cat va exista viata pe Pamant.

| harciog a răspuns:

Hai sa-i lasam pe seama cuvintului care ii descie complet;"Iluminati".Au fost putini dar ii cred oricum deasupra oricarui filosof capabili oricind sa transceada orice filosofie aducind-o la simplitate.

| ramona30 a răspuns:

Pai cam asta a fost. Poate fi numit si filosof. Poate fi numit orice mai putin fiul lui dumnezero. Astea-s basme. Este destul de necunoscuta si existenta sau inexistenta lui isus. Biserica fabuleaza mult iar istoricii din acea perioada nu au auzit de un anume isus.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru ramona30):

Poate că pe vremea aceea nu era numit Iisus ci Mesia sau cum vrei si de aceea nu au auzit.
Cine știe cați profeți falși au fost pe vremea aceea.

| ania a răspuns:

Dupa parerea mea eventual pe Buddha, pentru Iisus e prea stramta denumirea.

| Denisa444 a răspuns:

Pe Iisus nu puteti sa il numiti in niciun fel. Fie ca va convine fie ca nu este Fiul Lui Dumnezeu. Haideti sa nu amestecam lucrurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus la copiat pe buddha desi ambii sunt filozofi