| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost cel mai important domnitor roman medieval? Raspundeti ce credeti dupa parerea voastra, nu din perspectiva altor istorici.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca a fost Stefan Cel Mare. Numai bine!

| Arthur a răspuns:

Ştefan cel Mare, Mihai Viteazu şi Vlad Ţepeş.

| Kaffeetasse a răspuns:

Stefan cel Mare pentru ca a luptat pentru mentinerea crestinismului in Moldova, a dus confruntari antiotomane( cea mai cunoscuta fiind cea de la Podul Inalt, langa Vaslui), a obtinut emanciparea Moldovei in prima instanta de sub suzeranitatea Ungariei, apoi de sub cea poloneza care a recunoscut independenta tarii printr-un tratat.