| S3xYBoY a întrebat:

Care e diferenta dintre algebra si aritmetica?

Răspuns Câştigător
| BlackLadyR a răspuns:

Algebra constituie o ramură a matematicii, derivată din aritmetică, ca o generalizare sau extensie a acesteia din urmă. Aritmetica este o ramură a matematicii care se ocupă cu relațiile dintre numere.

5 răspunsuri:
| biscuiteletau a răspuns:

Argebra e aritmetica! :3

Răspuns utilizator avertizat
| cryystyy a răspuns:

1.aritmetica:
Aritmetica-ramura matematicii care studiaza operatiile, proprietatile numerelor si este o ramură matematicii care se ocupă cu relațiile dintre numere. Numerele întregi sunt exemplul de bază pentru o mulțime de numere în care se pot folosi relații aritmetice, cum ar fi divizibilitatea.
Aritmetica studiază operațiile și proprietățile numerelor; aritmetica conține teoria numerelor întregi, a numerlor raționale, iraționale și diverse alte extinderi ale noțiunii "număr", ea însăși fiind o teorie matematică. Aritmetica se referă printre altele la problemele de divizibilitate, teoria numerelor prime și rezolvarea ecuațiilor cu numere întregi. Continuarea aritmeticii pe un plan superior este „teoria numerelor".Ca teorie matematică, aritmetica se aplică unui larg evantai de fenomene ale lumii fizice (fenomene naturale), însă există și excepții (anume toate fenomenele în care colecțiile de obiecte au membrii care nu pot fi distinși unul de celălalt (particulele „elementare" ale structurii materiei, de ex.) exclud posibilitatea alocării de numere distincte membrilor, fapt care la rândul lui exclude posibilitatea aranjării în diverse ordini (pătratul, de ex.)

2.algebra:
2. Algebra constituie o ramură a matematicii, derivată din aritmetică, ca o generalizare sau extensie a acesteia din urmă. Are ca domeniu studiul regulilor operațiilor și relațiilor matematice, a conceptelor derivate din acestea, cum ar fi: ecuații, structuri algebrice.
1.O ramura a matematicii care se ocupa cu calcule de numere reprezentate prin litere. O structura algebrica care se ocupa cu anumite proprietati.
3. ALGÉBRĂ. ---- Teorie a operațiilor privind numerele reale (pozitive ori negative) sau complexe și rezolvarea ecuațiilor prin substituirea prin litere a valorilor numerice și a formulei generale de calcul numeric particular
sper ca am ajutat

| cryystyy a răspuns:

Si nu inteleg de ce mai e in rubrica de intrebari fara raspuns

| AriAnA25 a răspuns:

Diferenta este ca la algebra faci calcule cu litere, de obicei.