| superpissy40 a întrebat:

Ce inseamna algebra? Dar aritmetica? Am nevoie la tema de la romana.

4 răspunsuri:
| evoke a răspuns:

Algebra - Teorie a operatiilor privind numerele reale sau complexe si rezolvarea ecuatiilor prin substituirea prin litere a valorilor numerice si a formulei generale de calcul numeric particular.
Aritmetica - Parte a matematicii care se ocupa cu proprietatile elementare ale numerelor rationalebatting eyelashes
Puteai sa cauti in dex. Cum am facut eu. laughing

| hannibal a răspuns:

Alegbra stiu ca este cea care o faci in clasele 5, 6, 7 iar aritmetica cea in clasele1-4.
nu stiu sigur