| troleibuz a întrebat:

Care e diferenta dintre minte si suflet?

11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Depinde ce intelegi. Crezi in existenta sufletului? Daca da sa stii ca sufletul nu gandeste, gantesti cu creierul, cu minte, si iei deciziile dupa cu iti dicteaza mintea in functie de ratiune.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intrebarea asta ai pus-o cu mintea (in cel mai bun caz).

| cristimihailov a răspuns:

Cam aceeasi ca intre sofer (suflet) si troleibuz(minte)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai facut? Ti~ai pus poza mea? Sterge~o imediat, altfel trimit mesaj la moderatorii de pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este unirea (perechea) de atman (minte, masculin) si jiva (suflet, feminin).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo. Era scris in intrebare asta
https://www.tpu.ro/......-numit-si/
Mintea e constiinta care gandeste, si sufletul este energia care face actiunea posibila.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam aşa văd şi eu lucrurile. Diferenţa dintre minte şi suflet este unirea dintre minte şi suflet. Pare destul de logic. Mai pe scurt, diferenţa dintre ele e unirea dintre ele.

| Bluestar15 a răspuns:

Sufletul este partea nemuritoare din om, pe cand mintea este necesara ca omul sa poata cunoaste, sa poata discerne etc. Sufletul se hraneste cu rugaciune, spovedanie, impartasanie etc. iar mintea cu lectura, cunoastere, stiinta si tot asa.E bine ca ambele sa fie hranite, fiindca altfel riscam sa ajungem la afectiuni psihologice sau sa devenim soiul acela de om limitat, care se multumeste cu confortul material, dar care nu va fi de fapt niciodata cu adevarat implinit...

| TheWhiteDemons a răspuns:

Mintea dicteaza sufletului sa faca unele actiunii,sufletul este cel pur cu care ramai la final de viata,diferenta este ca mintea omeneasca strica sufletul pur si inocent,deoarece sufletul nu are nici o putere sa se opuna in fata mintii, gandirii, intentiei de a savarsi ceva, de aia se spune ca la finalul vietii sufletul e liber, eliberat de mintea spurcata a omului care l-a distrus, de aceea Dumnezeu iti trateaza pe parcursul vietii sufletul si ii da tarie sa poata face fata mintii care o inabuse satan, asta e teoria mea referitor la e ai spus.

| Red24 a răspuns:

Mintea o avem pentru ca avem suflet. In alt mod nu am avea nici ratiune si nici inteligenta