| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre psiholog, psihiatru si psihoterapeut?

Răspuns Câştigător
| zuly a răspuns:

Pai, in primul rand, psihiatrul iese din facultatea de medicina, iar psihologul de la psihologie. Psihiatrul este medic, lucreaza la spital, in sectia de psihiatrie, cu nebuni adevarati, prescrie medicamente, psihologul nu face asta, el lucreaza in cabinetul de consiliere psihologica, face psihoterapie, ajuta oamenii care au diverse probleme, uneori chiar foarte grave, daca vede ca esti nebun de-abinelea si nu te tratezi cu vorba buna, hipnoza si alte tehnici, te trimite la psihiatru, dar se ajunge rar la asta - un psiholog bun rezolva aproape orice problema. Psihoterapie fac si psihologii si psihiatrii, cu toate ca este mai mult treaba psihologilor.
Sper ca te-am lamurit. happy

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

E exact asa cum spune kiki. E de preferat sa aveti treaba cu psihologul (care poate fi mama, un prieten etc) decat cu psihiatrul.

Răspuns utilizator avertizat
| KidoSmart a răspuns:

psihiatru-medic specialist în psihiatrie(disciplină medicală care se ocupă cu studiul bolilor psihice)

psiholog-observator fin, dotat cu capacitatea de a sesiza și de a analiza viața sufletească a cuiva; cunoscător al sufletului omenesc

psihoterapeut:persoana ca re se ocupa de tratare a bolnavilor prin influențarea psihicului lor, utilizându-se persuasiunea, hipnoza, sugestia (cu diferite metode)

| HappyPills a răspuns:

Psiholog : Observator fin, dotat cu capacitatea de a sesiza și de a analiza viața sufletească a cuiva; cunoscător al sufletului omenesc.

psihiatru: persoana care se ocupa cu stidiul bolilor psihice

psihoterapeut: persoana ca re se ocupa de tratare a bolnavilor prin influențarea psihicului lor, utilizându-se persuasiunea, hipnoza, sugestia [cu diferite metode]

| crizantema a răspuns:

Pai...psihologul te ajuta sa nu ajungi la psihiatru care de obicei te trimite la psihoterapeut.
Glumesc...laughing. Ce a spus @kiki e corect.

| Abracadabra95 a răspuns:

Psihologul - estecel care te ajuta cu raspunsuri la intrebari
psihiatrul - este cel care are grija de nebuni
psihoterapeul te ajuta sa treci peste un moment dificil din viata ta