Întrebare recomandată | Lapusneanu a întrebat:

Care este diferenta intre psiholog/psihiatru/psihoterapeut? In ceea ce priveste problemele si metodele de rezolvare a acestora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Psihoterapeutul e cu "vorba dulce mult aduce", iar psihiatrul e cu medicamentele. Acuma depinde de ce probleme ai, pentru psihoze sunt indicate medicamentele, psihoterapia nu e buna decat ca terapie de sustinere a bolnavului, adica adjuvant fata de medicamente. Pentru fobii poate fi mai buna psihoterapia ca medicamentele.

| user5493 a răspuns:

Psiholog=observator fin, dotat cu capacitatea de a sesiza și de a analiza viața sufletească a cuiva;
psihiatru= medic specialist în psihiatrie;
psihoterapeut=medic specialist în psihoterapeutic; medic specialist în psihoterapie
Vreau o funda te rog

| Legiuitoarea a răspuns (pentru user5493):

Bună.
Dacă tot vrei o fundă, învață cel puțin să respecți regulamentul site-ului și să divulgi sursa copierii!
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Spor la "funde"!
Pa, pa.

| ganutzu a răspuns:

Diferite nivele de nebunie

| Danut_Sirbu_1999 a răspuns:

Pai primul te ajuta cand ai o problema mai emotionala sau probleme de genul asta, al 2-lea e medicu de la spitalul de nebuni, iar al 3 habar n-am ce e

| 123556544544 a răspuns:

Pai psihologul vede daca ai probleme la cap si pshihiatrul e un doctor

| Lupan_Ciprian_1999 a răspuns:

Psihologul ancearca sa gaseasca problema emotionala/mentala psihoterapeutul o trateaza psihiatrul e un doctor.

| BiancaBia23 a răspuns:

Psihologul-iti spune ce sa faci, iti da sfaturi, este un om intelept care detine retete magice
Psihiatru-este un medic care a terminat facultatea de medicina si s-a specializat in psihiatrie. El functioneaza ca un medic, adica face anamneza (investigheaza toate simptomele pacientului, cat si celelalte caracteristici ale persoanei), apoi prescrie un tratament medicamentos pentru a diminua sau combate pana la disparitie simptomele.
Psihoterapeut-Psihoterapia, consilierea psihologica, dezvoltarea personala se adreseaza tuturor persoanelor care doresc sa se dezvolte din punct de vedere psihologic, persoanelor care trec prin situatii de viata carora nu le mai fac fata la un moment dat. Psihoterapia face parte din terapiile alternative, care duce la o mai buna integrare de Sine si In societate, la echilibrare personala.