| NuAmGăsitNume a întrebat:

Imi spuneti va rog sinonime pentru cuv. psiholog? ( nu e vreo tema doar ca nu inteleg diferenta intre psiholog, psihoterapeut, psihiatru etc.)

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

PSIHOLÓG, -Ă, psihologi, -ge, s. m. și f. 1. Observator fin, dotat cu capacitatea de a sesiza și de a analiza viața sufletească a cuiva; cunoscător al sufletului omenesc. 2. Persoană specializată în studiul psihologiei

PSIHOTERAPEÚT, psihoterapeuți, s. m. Medic specialist în psihoterapeutică

PSIHOTERAPEÚTICĂ s.f. Psihoterapie

PSIHOTERAPÍE s. f. Metodă de tratare a bolnavilor prin influențarea psihicului lor, utilizându-se persuasiunea, hipnoza, sugestia etc.

PSIHIÁTRU ~ă (~i, ~e) m. și f. Medic specialist în psihiatrie.

PSIHIATRÍE s. f. Disciplină medicală care se ocupă cu studiul bolilor psihice.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Psiholog și psihiatru nu sunt sinonime. Psihologul are doar o facultate de profil și e terapeut. Psihiatrul a făcut facultatea de medicină și e medic. Doar psihiatrul are voie să-ți scrie rețete pentru medicamente.

| PinkPanther a răspuns:

Psihiatrul termina medicina, psihologul psihologia. Psihiatrul se ocupa de nebuni, iar psihologul de oameni cu probleme, traume, mai multe poate sa lucreze si la resure umane.
Psihoterapia este o ramura a psihologiei, deci psihoterapeutul este tot un psiholog, cel putin asa stiu eu

Răspuns utilizator avertizat
| filaret03 a răspuns:

Observator fin care are capacitate de a analiza pshicul omenesc specialist in pshiologie

| sirina_7189 a răspuns:

Psihologul sta cu oamenii de vorba...sa-i calmeze, sa le dea un sfat
la psihiatru merg nebunii
iar la psihoterapeut -Medic specialist în psihoterapie